• Zaelektryzowani w naszej szkole

          • 19 i 20 marca naszą szkołę odwiedziła grupa „Zaelektryzowani”. Celem pokazu było przybliżenie uczniom tajników fizyki i chemii w bardzo prosty i atrakcyjny sposób. W programie znalazły się zabawy z gazami (ciekły azot, hel), ale również ciekawe zjawiska z fizyki (ciśnienie w próżni). Różne rekwizyty i substancje sprawiły, że czuliśmy się jak w prawdziwym laboratorium. Dostarczyły one uczniom wiele śmiechu, ale również sporą porcję wiedzy.

                                                                                                                                                                      Agata Merchel

          • WYJAZD NA MECZ PLUS LIGI INDYKPOL AZS OLSZTYN –KGHM CUPRUM LUBLIN

          • 18 marca 2024 r. uczniowie j naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia na żywo meczu piłki siatkowej pomiędzy drużynami: Indykpol AZS Olsztyn –KGHM Cuprum Lubin. Uczestnicy wyjazdu mogli zobaczyć piłkę siatkową na najwyższym poziomie. Nasi mali kibice na pewno nie zawiedli się, ponieważ mecz był bardzo ciekawy, zacięty
            i wyrównany.

            Obie drużyny dostarczyły nam mnóstwo emocji, a samo spotkanie zakończyło się zwycięstwem drużyny gości, którzy zwyciężyli 3:2 (23:25, 27:25, 26:24, 21:25, 10:15. Dla siatkarzy z Lubina były to dwa bardzo cenne
            w walce o utrzymanie punkty. Najlepszym zawodnikiem spotkania został zawodnik z Lubina – Paweł Pietraszko.

            Dla uczniów naszej szkoły wyjazd ten był niezwykłym przeżyciem. Wszystkich porwała atmosfera siatkarskiego święta, dlatego do ostatnich minut mocno kibicowali piłkarzom gospodarzy.

             

                                                                                                                                                                  Zbigniew Lorenc

          • Warsztaty „Robimy palmy wielkanocne”

          • 12 marca uczniowie klas I – III, razem z rodzicami i paniami z Koła Gospodyń Wiejskich „Żelaźnianki to Kurpianki”, robili palmy wielkanocne. Dzieci szybko opanowały sztukę robienia kolorowych kwiatów z bibuły, którymi ozdabiały wierzbowe gałązki. Efekt końcowej pracy przeszedł oczekiwania wszystkich.

            Warsztaty te, to nie tylko praktyczne zajęcia dla dzieci ale aktywizacja lokalnej społeczności i integracja międzypokoleniowa.

            Dziękujemy naszym gościom, paniom z Koła Gospodyń Wiejskich, za pokaz robienia palm oraz umilenie zajęć regionalnymi przyśpiewkami.

             

            Bożena Agata Goliasz

          • Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci

          • Drodzy uczniowie i rodzice!

            Nasza szkoła przystąpiła do projektu:

            “WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI”

            Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród Dzieci i Młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe gospodarowanie odpadami. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon,który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych.

            Dodatkowo od 1 marca 2024 każda szkoła biorąca udział w akcji automatycznie dołącza doprojektu TERAZLAS organizowanego we współpracy z Nadleśnictwem Biała Podlaska.

            Za 500 kg zebranego sprzętu zasadzonych zostanie 50 drzew w imieniu Naszej szkoły, natomiast za tonę aż 500!

            Szczegóły akcji znajdziecie Państwo na stronie www.terazlas.pl.

            JEDYNYM WARUNKIEM JEST MOBILIZACJA DO DZIAŁANIA, PORZĄDKI DOMOWE I CHĘCI!

            Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły.

            „IM WIĘCEJ SPRZĘTU UZBIERAMY, TYM WYŻSZY BON OTRZYMAMY!’’

            TERMIN AKCJI:   10 kwietnia 2024 r.

            MIEJSCE AKCJI: Publiczna Szkoła Podstawowa Żelazna Rządowa – Parciaki

                                       z  siedzibą w Parciakach

                                       Parciaki 22, 06-323 Jednorożec

             

            RODZAJE_SPRZETU_ELEKTRYCZNEGO_I_ELEKTRONICZNEGO.pdf

          • Dzień Kobiet w naszej szkole

          • 8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji chłopcy z klas VI-VIII zaprezentowali krótki program artystyczny. Mogliśmy podziwiać humorystyczne występy aktorskie, m.in. Gabrysia Tabaki, który wcielił się w asystentkę wybitnego znawcy kobiet - profesora Gryzipiórka.

            Nie mogło również zabraknąć serdecznych życzeń skierowanych do Pań, zarówno tych dużych, jak i tych małych.

                                                                                                                                                                   Zbigniew Lorenc

          • Wygrana – Szkolne Przygody Gangu Mocniaków

          •  

            Z radością informujemy, że zgłoszone przez uczniów kl. II i III prace konkursowe zdobyły Nagrodę Główną! Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

            Serdecznie gratulujemy wygranej i życzymy dalszych sukcesów w niesamowitej podróży edukacyjnej.

                                                                                                                                                            Bozena Agata Goliasz

             

          • Kolejne sukcesy uczniów naszej szkoły w tenisie stołowym

          • 24 lutego 2024 r. w Jednorożcu w ramach Mazowieckich Igrzyskach Dzieci i Młodzieży Szkolnej zostały rozegrane Powiatowe Zawody w Indywidualnym Tenisie Stołowym dziewcząt i chłopców szkół podstawowych.

            Uczniowie szkoły w Parciakach osiągnęli wysokie wyniki w tych zawodach. W kategorii dziewcząt klas IV, III miejsce zajęła Patrycja Kucińska. W kategorii dziewcząt klas V– VI na najwyższym stopniu podium stanęła Anna Gąska, a w kategorii dziewcząt klas VII–VIII Zuzanna Gąska uplasowała się na II miejscu podium.

            Spośród chłopców w kategorii klas V–VI II miejsce zajął Gabriel Orzoł, na III miejscu podium stanął Marcel Koziatek. W kategorii chłopców klas VII–VIII  na II miejscu podium stanął Wiktor Kurzac, a na najniższym jego stopniu stanął Gabriel Tabaka.

            Doceniając sukcesy naszych sportowców, pragnę im pogratulować i życzę dalszych sukcesów sportowych.

                                                                                                                                                                     Zbigniew Lorenc

          • W naszej szkole rozwijamy praktyczne umiejętności

          • W roku szkolnym 2023/2024 w naszej szkole realizowane są zajęcia z wykorzystaniem sprzętu i środków dydaktycznych zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie zakupiony sprzęt wykorzystują m.in. na lekcjach przyrody, informatyki, matematyki, zajęciach z wychowawcą i świetlicowych oraz w edukacji wczesnoszkolnej.

            Uczniowie klasy czwartej podczas lekcji przyrody często i chętnie używają zakupiony aparat fotograficzny do dokumentowania obserwacji przyrodniczych oraz lupę, która pomaga im zgłębić tajemnice przyrody np. szczegóły budowy liści, obserwowanie linii papilarnych.

            Na lekcjach informatyki odbyły się  pierwsze lekcje robotyki i programowania z wykorzystaniem klocków lego. Zestawy LEGO Education SPIKE Prime, które posiadamy, to narzędzie dla uczniów szkoły podstawowej. Dzięki połączeniu kolorowych klocków LEGO, prostego w użyciu sprzętu i oprogramowania oraz intuicyjnego języka kodowania opartego na Scratchu, uczniowie chętnie angażują się w ciekawe zajęcia edukacyjne, by zdobyć nowe umiejętności poprzez udział w kreatywnej zabawie. To idealny zestaw startowy do nauki robotyki, który daje nieograniczone możliwości kreatywnego projektowania.

            Uczniowie zapoznali się również z drukarką 3D otrzymaną przez szkołę w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Poznali zasadę działania urządzenia oraz obserwowali proces drukowania modeli 3D.

            Na zajęciach świetlicowych uczniowie rozwijają wyobraźnię przestrzenną tworząc ciekawe budowle z klocków Magic Blocks .

            Dokumentację naszych działań realizujemy wykorzystując do tego sprzęt fotograficzny zakupiony ze środków projektu.

          • KONKURS BRD

          •  

            21 lutego 2024 roku uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Turnieju o Bezpieczeństwie e Ruchu Drogowym na etapie gminnym. Turniej odbył się w Szkole Podstawowej w Jednorożcu. Drużynę młodszej grupy wiekowej reprezentowali uczniowie klasy V: Wiktoria Sobotka, Julia Zembek, Antoni Kłoskowski i Piotr Kozłowski. W skład starszej grupy wiekowej weszli: Anna Gąska i Dawid Grabowski z klasy Vi oraz uczeń klasy VII- Wojciech Dudek. Po rozwiązaniu testów dotyczących przepisów ruchu drogowego oraz skrzyżowań, uplasowaliśmy się na II miejscu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a za rok życzymy I miejsca.

             

            Dorota Fąk

          • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

          •  

            W poniedziałek 12 lutego 2024 roku w remizie OSP w Jednorożcu odbył się etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice z klasy VI: Anna Gąska i Nadia Szubert oraz uczeń klasy VII- Wojciech Dudek. Po testach i eliminacjach ustnych, Wojtek stanął na podium i będzie reprezentował naszą szkołę na etapie powiatowym. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

             

            Dorota Fąk

          • Bal karnawałowy

          • Karnawał to czas radości, zabawy, bali maskowych i różnych barwnych korowodów. 8 lutego w naszej szkole odbył się właśnie taki bal karnawałowy. Uczniowie licznie wzięli udział w zabawie. Wśród uczestników  można było znaleźć księżniczki, wróżki, wiedźmy, spidemanów, kowbojki, rycerzy, cyganki, żołnierza, a nawet kotoślimaka ;-).

              Najbardziej pomysłowe i twórcze stroje zaprezentowali Małgorzata Suchowiecka  i Wojciech Dudek i właśnie oni zostali nagrodzeni.

              Organizator balu, Szkolne Koło PCK już teraz zaprasza na następny bal za rok.

             

                                                                                                                                                                 Iwona Kozłowska

          • Kolejne sukcesy naszych uczniów w drużynowym tenisie stołowym

          •  

             

            11 lutego 20224 r. w hali sportowej w Chorzelach zostały rozegrane Mistrzostwa Powiatu Przasnyskiego w drużynowym tenisie stołowym dziewcząt i chłopców klas IV–VIII. Gospodarzem turnieju była Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Chorzelach. Do rywalizacji, oprócz gospodarza turnieju, przystąpiły szkoły z Przasnysza, Chorzel, Zielonej, Duczymina, Krzynowłogi Wielkiej, Pościenia i Zarąb.

            Na najwyższym stopniu podium w kategorii dziewcząt klas V i VI stanęły Anna Gąska, Nadia Szubert i Nikola Kurzac, które awansowały na zawody międzypowiatowe. Natomiast w kategorii dziewcząt klas IVi III miejsce zajęły Patrycja Kucińska, Antonina Prusik i Samanta Krajewska. I miejsce w kategorii klas VII i VIII: Zuzanna Gąska, Kornelia Zapadka i Małgorzata Suchowiecka.

            I miejsce w kategorii chłopców VII–VIII zajęli: Wiktor Kurzac, Gabriel Tabaka i Jakub Więcek. Natomiast w kategorii chłopców klas V i VI, II miejsce zajęli: Gabriel Orzoł, Piotr Kozłowski i Marcel Koziatek. Dzięki temu będą reprezentowali powiat przasnyski w zawodach międzypowiatowych, które odbędą się w Ostrołęce.

             

            Doceniając sukcesy naszych sportowców, pragnę im pogratulować i życzę dalszych sukcesów sportowych.

             

                                                                                                                                                                Zbigniew Lorenc

          • Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego „Zostań Mistrzem Słówek”

          • Pięcioro uczniów z klas VII-VIII wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego „Zostań Mistrzem Słówek”. Najwyższy wynik w szkole uzyskała Łucja Kozłowska z klasy siódmej. Wszyscy uczestnicy otrzymali od organizatorów konkursu dyplomy uczestnictwa. Natomiast nasza szkoła otrzymała Certyfikat Innowacyjnej Szkoły.

                                                                                                                                                  Maja Napiórkowska-Piotrak

             

          • Pasowanie na czytelnika

          •  

            Co roku odbywa się w bibliotece pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelnika. Uczniowie obejrzeli film „Historia książki” a potem otrzymali garść informacji na temat regulaminu wypożyczania książek i zasad zachowania w bibliotece. Starsi koledzy, uczniowie z klasy III zademonstrowali krótką scenkę „W bibliotece”, podczas której przekazali PROŚBY KSIĄŻEK.

            Nowi czytelnicy wypożyczyli pierwsze książki oraz otrzymali dyplomy i upominki.

            Wszystkim pierwszakom życzymy, aby zawsze towarzyszyła im miłość do książek oraz pasja czytania!

            Bożena Agata Goliasz

          • Podsumowanie osiągnięć w I półroczu r. szk. 2023/2024 w kl. IV – VIII

          •  

             

            Uczniowie wyróżniający się w nauce:

            Kl. IV

            Prusik Antonina – 5,27

            Krajewska Samanta – 5,0

            Kl. V

            Kozłowski Piotr – 4,83

            Kl. VI

            Grabowski Dawid – 5,0

            Kl. VII

            Dudek Wojciech – 5,29

            Kl. VIII

            Gąska Zuzanna – 4,79

             

            Uczniowie ze 100% frekwencją:

            Kl. IV

            Kucińska Patrycja

            Krajewska Samanta

            Prusik Antonina

            Suchowiecki Krystian

            Kl. VI

            Grabowski Dawid

             

            Najlepszy czytelnik:

            Koziatek Marcel - kl. V

            Gratulujemy uczniom klas IV - VIII osiągnięć zdobytych w I półroczu nauki i życzymy dalszych sukcesów.

          • Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole

          •  

            6 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu 2024. Jego głównym celem jest propagowanie bezpiecznego korzystania z treści dostępnych w sieci oraz unikanie potencjalnych zagrożeń, które mogą się pojawić w czasie użytkowania Internetu.

            W bieżącym roku również nasza szkoła włączyła się w obchody tej największej światowej akcji. Głównym celem było przekazanie uczniom, jak bezpiecznie korzystać z zasobów internetowych. Inicjatorem  szkolnych obchodów był nauczyciel Zbigniew Lorenc. Podczas zajęć z uczniami klas IV-VIII, przybliżył temat bezpieczeństwa w sieci oraz zagrożeń i pułapek internetowych czyhających na nierozsądnych młodych użytkowników. Po krótkim wstępie uczniowie obejrzeli film tematyczny o sieciowych oszustwach, a następnie wspólnie rozwiązywali zadania – związane z różnymi sytuacjami w cyfrowym świecie.

            Pamiętajcie, że Dzień Bezpiecznego Internetu, nie powinien kończyć się 6 lutego, ponieważ cyfrowe zagrożenia są obecne w sieci przez cały rok.  

                                                                                                                                                                  Zbigniew Lorenc

            W związku z obchodzonym w naszej szkole Dniem Bezpiecznego Internetu, zachęcamy do kliknięcia w poniższe linki, które dotyczą bezpiecznego korzystania z Internetu:

            www.saferinternet.pl  

            www.dzieckowsieci.pl  

            www.dbi.pl

            Rodziców zachęcamy do odwiedzania strony:

            www.GOV.pl/niezagubdzieckawsieci  

          • Najlepszych w świecie Dziadków mam!

          •  

            Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach Babcie i Dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości od swoich wnucząt.

            W dniu 2 lutego uczniowie klas I – III zaprosili swoje Babcie i Dziadków na piękny program artystyczny.

            Dziadkowie ze wzruszeniem nagradzali występy swoich wnucząt gromkimi brawami. Nie jednej Babci i niejednemu Dziadkowi zakręciła się łezka w oku ze wzruszenia.

            Na zakończenie części artystycznej uczniowie wręczyli swoim Babciom i Dziadkom upominki, a po części oficjalnej wyjątkowi goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

            To był wyjątkowy dzień wypełniony miłością, uśmiechem, wzruszeniem i dumą.

             

            Bozena Agata Goliasz

          • Podsumowanie osiągnięć w I półroczu r. szk. 2023/2024 w kl. I - III

          •  

             

            Uczniowie wyróżniający się w nauce:

            Kl. I

            Kocenko Bianka

            Przybyłek Nikola

             

            Kl. II

            Orzoł Milena

            Krajewska Diana

             

            Kl. III

            Kłoskowski Jan

            Kocenko Luiza

            Stolarczyk Kinga

             

             

            Uczniowie ze 100% frekwencją:

            Krajewska Diana

            Stolarczyk Kinga

             

            Inne osiągnięcia:

             Najlepsi czytelnicy:

            Orzoł Milena kl. II – w I półroczu przeczytała 35 książek

             

            Gratulujemy uczniom klas I - III osiągnięć zdobytych w I półroczu nauki i życzymy dalszych sukcesów.

          • Duży sukces uczennicy naszej szkoły

          • W I semestrze roku szkolnego 2023/2024 miała miejsce kolejna edycja konkursu chemicznego „Molekuła”. Honorowy patronat nad konkursem dla uczniów mazowieckich szkół podstawowych objął Mazowiecki Kurator Oświaty. Jego głównym celem było uzmysłowienie uczniom, którzy wzięli w nim udział związku chemii z naszym życiem i wpływem tej nauki na otaczający nas świat. Miło jest nam poinformować, że do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 21 lutego bieżącego , zakwalifikowała się uczennica z naszej szkoły Zuzanna Gąska z klasy ósmej. Opiekunem Zuzanny jest nauczycielka chemii - Teresa Niska.

            Gratulujemy bardzo dobrego wyniku i życzymy kolejnych sukcesów na szczeblu wojewódzkim.

                                                                                                                                                                    Zbigniew Lorenc