• Warsztaty z psychologiem na temat uzależnień od Internetu, telefonu i gier komputerowych.

          • Niekontrolowany dostęp do komputera, telefonu i Internetu może stanowić zagrożenie dla zdrowia i rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży. Wychodząc naprzeciw tym zagrożeniom do naszej szkoły została zaproszona pani Magdalena Kubińska psycholog z Polskiego Centrum Profilaktyki.

            19 kwietnia uczniowie w dwóch grupach wiekowych mieli okazję uczestniczyć w warsztatach psychologicznych na temat uzależnień od Internetu, telefonu komórkowego i gier komputerowych. Uczniowie dowiedzieli się m.in., jak przeciwdziałać uzależnieniom, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać korzystając z Internetu, jakie są konsekwencje uzależnień.

            Temat warsztatów był dla uczniów bardzo ciekawy. Uczniowie chętnie zadawali pytania, byli aktywni i z zaangażowaniem pracowali w grupach.

            Iwona Wróbel

          • Udział w akcji "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci"

          • 10 kwietnia zakończyła się akcja "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci", w którą czynnie zaangażowali się uczniowie naszej szkoły. Zebrano 1717 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dzięki temu w imieniu naszej placówki zostanie posadzonych 650 nowych drzew.

            Iwona Wróbel

          • Nasza uczennica wystartowała w Indywidualnych Biegach Przełajowych na szczeblu wojewódzkim

          • W dniu 19.04.2024 r. w miejscowości Kamion koło Sochaczewa odbyły się XXVI Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Indywidualnych Biegach Przełajowych na szczeblu wojewódzkim. Tego dnia wystartowali uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zawodnicy i zawodniczki pobiegli na trasach biegowych im. Roberta Lewandowskiego. Naszą szkołę reprezentowała Nadia Szubert z klasy VI, która startowała w swoim roczniku na dystansie 800m. i zajęła 49. miejsce. Należy nadmienić, że zawodnicy i zawodniczki w województwie mazowieckim biegają na bardzo wysokim poziomie. Dlatego startując po raz pierwszy na tak wysokim szczeblu i rywalizując z tak mocną obsadą nasza uczennica zasługuje na gratulacje.

             

                                                                                                                                                                     Zbigniew Lorenc

          • Uzależnienie od Internetu, telefonu i gier komputerowych to fonoholizm

          • 19 kwietnia odbyły się warsztaty profilaktyczne w kl. I - III o współczesnych uzależnieniach behawioralnych. Zajęcia prowadziła pani Magdalena Kubińska - psycholog z Polskiego Centrum Uzależnień. Celem warsztatów było:

            - zapoznanie uczniów z mechanizmem uzależnienia,

            - uświadomienie uczniom zagrożeń wynikających z uzależnienia od smartfona i innych urządzeń elektronicznych,

            - zdefiniowanie symptomów, znaków ostrzegawczych, zachowań niepokojących i skutków uzależnienia,

            - wskazanie na motywy częstego nawiązywania kontaktów przez Internet: nieśmiałość, lęk przed brakiem akceptacji, poczucie anonimowości,

            - zaprezentowanie negatywnych skutków zdrowotnych, wynikających z uzależnienia od telefonu.

             

            Uczniowie uświadomili sobie, czym jest używanie, nadużywanie i uzależnienie od smartfona i innych urządzeń elektronicznych. Dowiedzieli się "Jak świadomie i mądrze korzystać z Internetu?" Warsztaty prowadzone były w ciekawy sposób, angażujący do działania i dyskusji wszystkich uczniów.

             

            Bożena Agata Goliasz

          • Dzień Ziemi 2024

          • Dzień Ziemi, jest to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska. Tego dnia ludzie na całym świecie łączą siły i promują proekologiczny styl życia. 22 kwietnia obchody święta włączyły się również wszystkie klasy naszej szkoły oraz przedszkolaki. Dzięki temu, dzieci i młodzież uczą się współodpowiedzialności za stan naszej planety. Dlatego w poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia, uczniowie z ogromnym zapałem posprzątali teren wokół szkoły i posegregowali wszystkie odpady. Cieszy fakt, że w bieżącym roku zebraliśmy zdecydowanie mniej śmieci niż w poprzednich latach.

                                                                                                                                                                   Zbigniew Lorenc

          • Wycieczka do Kazimierza, Lublina, Zamościa i Soliny

          • W dniach 14 -17.04.2024r. uczniowie klas IV – VIII naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Kazimierza Dolnego, Lublina, Zamościa i Soliny.

            Pierwszym punktem na naszej mapie był urokliwy Kazimierz Dolny. Jest to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce i perełka architektury renesansowej. Zwiedzanie rozpoczęliśmy na Rynku, gdzie podziwialiśmy architekturę tego miejsca, szczególnie Kamienice pod św. Mikołajem i Krzysztofem. Następnie przespacerowaliśmy się wąskimi uliczkami wokół Rynku, gdzie można było poczuć atmosferę, która przyciąga turystów do tego miasta. Można było również spróbować kazimierskiego koguta - miejscowy przysmak, który jest związany z lokalną legendą. Na koniec wybraliśmy się na zwiedzanie jednego z pobliskich wąwozów lessowych.

            Kolejnym punktem na naszej mapie podróży był Lublin. Pierwsze kroki skierowaliśmy na dziedziniec zamku lubelskiego, gdzie poznaliśmy jego ciekawą historię. Następnie udaliśmy się na Stare Miasto, które posiada układ przestrzenny zabudowy. Dalszym punktem programu była czternastowieczna Brama Krakowska. Na koniec udaliśmy się na Plac Litewski z fontanną multimedialną i pomnikiem upamiętniającym podpisanie Unii Polsko – Litewskiej z 1569 r.

            Po intensywnym zwiedzaniu udaliśmy się do Hotelu Korona Resort & SPA. Uczestnicy wycieczki mogli się zrelaksować  strefie wodnej, która obejmuje basen z biczami wodnymi, suchą saunę, saunę parową oraz wannę z hydromasażem.

            Następnego dnia po śniadaniu i relaksie w strefie SPA, wyruszyliśmy w kierunku Zamościa. Jest on nazywany miastem idealnym i został założony w XVI wieku przez hetmana koronnego Jana Zamoyskiego. Projektantem był wybitny włoski architekt - Bernardo Morando. Miasto-twierdza Zamość, jako zespół architektoniczno-urbanistyczny w 1992 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

            Pierwszym punktem, który odwiedziliśmy był Rynek Wielki Starego Miasta, gdzie mogliśmy podziwiać unikatowy w skali światowej układ architektoniczno-urbanistyczny miasta, z zespołem budynków powstałych od okresu renesansu po wiek XX. Następnie udaliśmy się pod zamojską katedrę, która  jest jedną z  najwspanialszych polskich świątyń. Uczniowie mieli również okazję obejrzeć spiżowy pomnik założyciela miasta, który jest usytuowany przy ulicy Akademickiej.

            Kolejnym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie Soliny. Przed rozpoczęciem zwiedzania zapory wodnej w Solinie, uczestnicy wycieczki poznali  historię powstania największego sztucznego jeziora – Zalewu Solińskiego. Zapoznali się również z jej parametrami oraz dowiedzieli się o tym jak powstaje prąd w tutejszej elektrowni. Spacerując po koronie Zapory Solińskiej, mogliśmy podziwiać jej wielkość oraz „Zielone wzgórza nad Soliną”. Uczestnicy wycieczki mieli okazję dowiedzieć się o florze i faunie zamieszkującej zalesione tereny bieszczadzkie.

            Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy w Bieszczadach był Polańczyk. Zapewnia on unikalny, zdrowotny mikroklimat oraz wysoką czystość powietrza. Zwiedziliśmy m.in.: główny deptak oraz część uzdrowiskową miejscowości. Przy ulicy Zdrojowej odwiedziliśmy liczne sklepy z pamiątkami i cukiernię – gdzie spróbowaliśmy pysznych gofrów. Zobaczyliśmy również znajdujący się tam amfiteatr, który jest miejscem licznych koncertów i imprez kulturalnych.

            Po zwiedzaniu, wróciliśmy do Hotelu Solina Resort & SPA w Myczkowcach, gdzie uczestnicy wycieczki mogli zrelaksować się  strefie wodnej lub grając w bilard lub w kręgle.

            W środę około godziny 10.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Zmęczeni lecz zadowoleni późnym wieczorem wróciliśmy do Parciak i Żelaznej.

             

                                                                                                                                                    Zbigniew Lorenc

          • Konkurs - "Orzeł matematyczny".

          • 18 kwietnia 2024 r. chętni uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie wiedzy "Orzeł matematyczny". Przeprowadzony on został w trzech kategoriach wiekowych. W ciągu 60 minut wszyscy uczestnicy mieli do rozwiązania 21 zadań o różnym stopniu trudności.

            Trzymamy kciuki za powodzenie w konkursie i tak, jak w ubiegłym roku liczymy na tytuły Laureatów dla naszych uczniów.

            Iwona Wróbel

          • Warsztaty z psychologiem

          • 12 kwietnia uczniowie klas IV-VIII mieli niebywałą okazję porozmawiać o trudnych emocjach i trudnych relacjach z panią psycholog Anną Brzostek z PPP w Przasnyszu. W szkole pani Anna Brzostek przeprowadziła warsztaty w dwóch grupach: dla klas VII-VIII na temat stresu i sposobów radzenia sobie z nim oraz dla klas IV-VI na temat empatii, relacji z innymi osobami i tolerancji.

            Iwona Wróbel

          • Nasi uczniowie na meczu Legii

          • 7 kwietnia uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami mogli na żywo obejrzeć mecz piłki nożnej Legia Warszawa – Jagiellonia Białystok. Wyjazd do Warszawy zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego Wojciech Walędziak i Zbigniew Lorenc. W opiece nad uczniami wspierał nas pan Krzysztof Iwulski, który tego dnia pełnił również funkcję kierowcy autobusu.

            Przed meczem na uczestników wyjazdu czekało wiele atrakcji, m.in. malowanie twarzy, maskotka Legii - Miś Kazek, z którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. W sektorze rodzinnym wszystkich nas zaskoczyła obecność reprezentanta reprezentacji Polski – Pawła Wszołka. Niektórym naszym uczniom udało się nawet zdobyć jego autograf.

            Rozpoczęcie spotkania poprzedziło odśpiewanie hymnu Legi przez cały stadion fanów, których tego dnia  zebrało się ponad 27 tysięcy. Kibice Legii, jak zawsze nie zawiedli, a atmosfera piłkarskiego święta porwała cały stadion. Udzieliła się również naszym uczniom, którzy gorąco dopingowali stołeczną drużynę.

            Emocje, które towarzyszyły naszym szkolnym kibicom były nie do opisania. Wszyscy z niecierpliwością czekamy już na następny wyjazd.

                                                                                                                                                               Zbigniew Lorenc

          • Konkursy plastyczne

          •  

            Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w Ogólnopolskich Konkursach plastycznych zorganizowanych przez Historyczny Park Rozrywki w Gorlicach i Muzeum Lizaka w Jaśle. Wszyscy uczestnicy- 21 osób otrzymali dyplomy oraz darmowe bilety wstępu do Historycznego Parku Rozrywki w Gorlicach i Muzeum Lizaka w Jaśle. Uczestnicy w/w konkursów: Antonina Prusik, Wiktoria Sobotka, Sylwia Sobotka, Maja Ejzak, Anna Gąska, Nadia Szubert, Nikola Kurzac, Maja Stępkowska, Julia Zembek, Łucja Kozłowska Patrycja Kucińska, Kornelia Zapadka, Zuzanna Gąska i Małgorzata Suchowiecka.

            Cieszy fakt, iż tak duża liczba uczniów bierze udział w konkursach plastycznych. Opiekunem konkursów była pani Dorota Fąk.

            Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim uczestnikom i zachęcamy do czynnego udziału w konkursach.

                                                                                                                                                                           Dorota Fąk

          • APEL WIELKANOCNY

          • W środę 27 marca w naszej szkole odbył się apel związany ze świętami Wielkiej Nocy. W pierwszej części uczniowie klas VI-VIII przygotowali montaż słowno - muzyczny, w którym wyjaśniali pochodzenie i znaczenie zwyczajów wielkanocnych w różnych regionach naszego kraju. W drugiej części natomiast odbył się międzyklasowy quiz wiedzy o Wielkanocy. Zwycięzcami zostały ex aequo klasy VII i VIII.

            Na zakończenie pan Dyrektor życzył wszystkim pracownikom szkoły i uczniom radosnych i spokojnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

             

                     Iwona Kozłowska