• Takiej wizyty jeszcze u nas nie było!

          • Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Jednorożcu odwiedzili naszych uczniów z Goofym, dobrze wszystkim znanym psem z filmów i seriali wytwórni Disney. Dzieci, z dużym zainteresowaniem, wysłuchały zabawnych przygód Goofiego i chętnie rozmawiały o jego przyjaciołach, Myszce Miki i Kaczorze Donaldzie.

            Ta niezwykła wizyta na długo zapadnie wszystkim w pamięci.

             

            Agata Goliasz

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia

          • Pluszowe misie są bohaterami wielu książek i programów telewizyjnych dla dzieci. Najbardziej znanym pluszowym niedźwiadkiem jest miś o bardzo małym rozumku - Kubuś Puchatek. Popularność zdobyły również inne niedźwiadki, Miś Uszatek czy Coralgol. Pluszaki są ciągle jedną z najpopularniejszych zabawek, najlepszy przyjaciel dzieci, przytulanka przy zasypianiu.

            Mimo coraz nowocześniejszych i bardziej atrakcyjniejszych zabawek,moda na misie nie przemija, boczy jutro, czy to dziś wszystkim jest potrzebny MIŚ.

            W Dniu Pluszowego Misia wszyscy uczniowie klas I – III przynieśli do szkoły swojego ulubionego misia.

             

            Agata Goliasz

          • Dzień Kredki

          • 22 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kredki. Wszyscy uczniowie przynieśli do szkoły kolorowe kredki. W tym dniu nie używaliśmy długopisów,  mazaków i ołówków. Uczniowie klas IV- VIII wzięli udział w konkursie plastycznym pt:”Kolorowy świat dziecka” i „Boże Narodzenie w oczach dziecka”. Prace wykonane były tylko kredkami. Zwycięzcami zostały uczennice: Maja Stępkowska z klasy VII,  Małgorzata Suchowiecka z klasy VIII i Kornelia Zapadka z klasy VII. Dziewczęta otrzymały nagrody, a wszyscy uczestnicy kolorowe lizaki.

            Dorota Fąk

          • „Dzieci pomagają dzieciom”

          • Uczniowie z naszej szkoły chętnie biorą udział w różnych akcjach charytatywnych. Tym razem zostali pomocnikami Świętego Mikołaja i zaangażowali się w akcję „Dzieci pomagają dzieciom”. Zebrali zabawki, książki, kolorowanki, gry i materiały papiernicze dla dzieci, które czas świąt będą spędzać w szpitalach.

            …NIE LICZY SIĘ TO ILE POSIADASZ, ALE ILE DAJESZ INNYM I JAK SIĘ Z NIMI DZIELISZ…

             

            Agata Goliasz

          • Wycieczka do Warszawy

          • 20 listopada 2023 r. uczniowie z naszej szkoły pod opieką Zbigniewa Lorenca, Jolanty Olbryś i Mai Napiórkowskiej- Piotrak pojechali na wycieczkę do Warszawy.

            Pierwszym punktem wycieczki było kino Cinema City, gdzie obejrzeliśmy pełen wzruszających momentów film „O psie, który jeździł koleją”. Fabuła osadzona jest w  m.in. na stacji postojowej oraz w pociągach. Obok Zuzi, której tata pracuje na kolei, głównym bohaterem jest niezwykły pies - Lampo...

            Kolejnym, obowiązkowym punktem wycieczki był Park Trampolin AIRO. Po krótkim instruktarzu i intensywnej rozgrzewce pod okiem instruktorów młodzież wzięła udział w nietypowej lekcji wychowania fizycznego. Po zajęciach można było skorzystać z wielu atrakcji, jakie oferuje park.

            Ostatnim punktem wyjazdu było zwiedzanie Królewskiego Ogrodu Światła w Wilanowie. Spacerując, mogliśmy podziwiać wiele nowych instalacji i interaktywnych elementów. Najpiękniejszy był widok Ogrodu Różanego Raffaello. Uczestnicy wycieczki mogli również podziwiać niezwykły pokaz, który przedstawiał ważne wydarzenia z życia króla Jana III Sobieskiego.

            Zmęczeni, ale szczęśliwi, udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

                                                                                                                                                                  Zbigniew Lorenc

          • Warsztaty profilaktyczne z psychologiem

          • 15 listopada uczniowie klas I-III uczestniczyli w warsztatach psychologicznych pt. „Słowa mają moc – o przemocy słownej ” , które prowadziła Pani Magdalena Kubińska z Polskiego Centrum Profilaktyki. Podczas warsztatów wykorzystano różnorodne ćwiczenia pozwalające od razu przenieść treść zajęć na poziom zachowań w formie zabawy, rozmowy kierowane, techniki arterapeutyczne  i bajkoterapię.

            Tego samego dnia również uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w specjalnie przygotowanych dla nich warsztatach. Głównymi celami zajęć było: zapoznanie uczniów z pojęciami agresja i przemoc.

                        W pracy z uczniami wykorzystane zostały różnorodne materiały tematyczne. Dzięki temu uczniowie zrozumieli istotę słów: agresja, przemoc słowna i fizyczna. Nauczyli się prezentować postawę empatyczną w stosunku do innych osób.

            Uczniowie byli niezwykle zaangażowani w zajęcia, które odbywały się w przyjaznej i pełnej wzajemnego zaufania atmosferze.

                                                                                                                                       Beata Kucińska, Zbigniew Lorenc

          • Warsztaty z batiku

          • 14.11.2023 r. w szkole w Parciakach zostały przeprowadzone warsztaty plastyczne. Warsztaty zorganizowane zostały przez pana Tomasza Jakubowskiego z pracowni Batiku działającego przy MDK w Przasnyszu. Zajęcia zgromadziły ponad dwudzuestu uczestników. Uczniowie w przyjemnej atmosferze zapoznali się z historią powstania batiku. Jest to starożytna technika, polegająca na tworzeniu obrazu na tkaninie, poprzez malowanie gorącym woskiem i barwienie w chłodnej kąpieli. Po krótkim wstępie, nastąpiło wprowadzenie w tajniki tej techniki. Po zapoznaniu się z wiedzą teoretyczną, uczniowie przystąpili do tworzenia projektów na tkaninie. W efekcie powstały niesamowite i niepowtarzalne woskowe prace.

            Warsztaty były nie tylko świetną zabawą, ale pozwoliły również  rozwinąć u uczniów pomysłowość i wyobraźnię.
                                                                                                                                                                 Zbigniew Lorenc

            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z dzisiejszych warsztatów.

          • Konkurs plastyczny

          •  

               Przed obchodami Święta Niepodległości, został ogłoszony konkurs plastyczny pt: „Polska Niepodległa”. W konkursie wzięło udział 13 uczniów z klas IV-VIII. Podczas uroczystego apelu w dniu 13 listopada 2023 roku poznaliśmy  zwycięzców. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki.

            I miejsce w/w konkursie zajęły:                                                               

            Małgorzata Suchowiecka z klasy VIII i Anna Gąska z klasy VI                           

            II miejsce: Wiktoria Sobotka i Julia Zembek z klasy V                                       

            III miejsce: zajęła Zuzanna Gąska z klasy VIII                                  

            Gratulujemy.

                 Dorota Fąk

          • Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole

          • Dnia 13 listopada 2023 r. w naszej szkole  odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w którym udział wzięli: Wójt Gminy Jednorożec – Krzysztof Iwulski, dyrektor, nauczyciele, uczniowie i rodzice. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.  

             

             Uroczystość przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna, przygotowana pod kierunkiem – Doroty Fąk, Anny Goliaszewskiej, Zbigniewa Lorenca - wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę.  Uczniowie klas IV – VIII wykonali pantomimę, recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki oraz uczucia walczących o niepodległość. W trakcie przedstawienia wszyscy odśpiewali „Rotę”.

             

            W związku z obchodami został zorganizowany konkurs plastyczny pt. „Polska niepodległa”, jego rozstrzygnięcie nastąpiło po części artystycznej. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki, a z uczniowskich prac wykonano gazetkę na korytarzu szkolnym.

             

            Na zakończenie uroczystości z krótkim przemówieniem wystąpił dyrektor szkoły, Pan Wojciech Walędziak. Następnie głos zabrał Pan Krzysztof Iwulski, który sprawdził  znajomość „Katechizmu polskiego dziecka” przez uczniów. Nasi uczniowie zdali ten egzamin celująco.

             

                                                                                                                                                                  Anna Goliszewska

             

          • Uczciliśmy 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

          • Dziś 11 listopada-Narodowe Święto Niepodległości-jest to jeden z najważniejszych dni dla nas Polaków. Dlatego, już po raz kolejny miały miejsce lokalne obchody tego święta w Żelaznej Rządowej. Obchody rozpoczęły się Msza Świętą, w której udział wzięli, zaproszeni goście, uczniowie PSP Żelazna Rządowa-Parciaki z siedzibą w Parciakach, przedstawiciele straży pożarnej, różnych instytucji oraz mieszkańcy Żelaznej Rządowej, Żelaznej Prywatnej i Żelaznej Rządowej-Gutochy. Po nabożeństwie, uczniowie naszej szkoły przedstawili patriotyczny program słowno - muzyczny, w którym przybliżyli  historię naszej ojczyzny od utraty niepodległości aż po rok 1918. Następnie obchody przeniosły się na zewnątrz, przed strażnicę Ochotniczej Straży Pożarnej. Tu nastąpiło  wciągnięcie flagi państwowej na maszt oraz odśpiewanie hymnu państwowego. P rzed pomnikiem Poległych Powstańców Styczniowych z 1863 r. przedstawiciele zaproszonych delegacji złożyli wieńce i kwiaty. Ostatnim punktem obchodów Święta Niepodległości był przemarsz uczestników do pomnika poległych i pomordowanych żołnierzy Armii Krajowej w 1944 r., który znajduje się przy drodze do Pościenia.

             

            Pragnę podziękować za postawę całej społeczności uczniowskiej, która godnie uczciła Narodowe Święto Niepodległości.

                                                                                                                                                                    Zbigniew Lorenc

          • Porządkujemy miejsca pamięci narodowej

          • Przy wyremontowanej remizie OSP w Żelaznej Rządowej znajduje się pomnik powstańca styczniowego. Upamiętnia on bitwę pod Żelazną Rządową stoczoną w dniu 6 listopada 1863 r. 10 listopada 2023 r., w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczyciela historii Zbigniewa Lorenca, uporządkowali teren wokół pomnika. W ten sposób uczcili pamięć o tych, którzy przelali krew za naszą ojczyznę.

                                                                                                                                                                   Zbigniew Lorenc

          • "Pidżamersi"

          • 26 października celebrowaliśmy  w naszej szkole Dzień Piżamy. Dlaczego piżama?  Ponieważ  jest to standardowe ubranie chorych dzieci, które przebywają w szpitalu. Na korytarzu - zamiast butów sportowych -  można było zobaczyć kolorowe i włochate cieplutkie kacie oraz przeróżne piżamy oraz szlafroki.

            W ten sposób uczniowie chcieli być solidarni z chorymi dziećmi i jednocześnie podkreślić, jak ważne jest zdrowie w życiu codziennym.

                                                                                                                                                              Iwona Kozłowska