• Opowieści wielkanocne

          • 12 kwietnia uczniowie klas I – III oglądali spektakl online „Opowieści Wielkanocne”. Opowieść ta była malowana piaskiem i transmitowana na żywo przez Teatr Piasku Art Group Galitsyna.

            Pięknie opowiedziana i zilustrowana piaskiem historia ofiarnej śmierci Chrystusa i Jego chwalebnego zmartwychwstania wprowadziła ciepły, świąteczny klimat.

            Artystka przybliżyła widzom życie Jezusa na ziemi: Jego nauczanie i uzdrowienia, przybycie do Jerozolimy oraz wydarzenia Wielkiego Tygodnia – aż po Zmartwychwstanie. Przedstawiła je w taki sposób, że dzieci z łatwością zrozumiały chronologię zdarzeń, znaczenie okoliczności, w jakich się dokonały oraz osób, które w nich uczestniczyły. Przede wszystkim jednak spektakl ten opowiada o wielkiej miłości Boga, który obdarował nas życiem wiecznym.

            Agata Goliasz

          • Warsztaty wielkanocne

          •    Wielkanoc, to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Ten wyjątkowy czas ma bogatą tradycję i towarzyszy mu wiele zwyczajów i obrzędów. Z tej właśnie okazji zorganizowaliśmy w naszej szkole w dniu 7 kwietnia warsztaty dla najmłodszych uczniów klas I- III i ich rodziców. Wszyscy sprawdzili swoje umiejętności i wykazali się kreatywnością podczas wykonywania stroików, wianków i ozdabiania pisanek. Takie wspólne spotkanie uczniów, rodziców i nauczycieli, po bardzo długiej pandemii było dobrą lekcją integracji. Nie zabrakło przy tym dobrej zabawy, wymiany doświadczeń, spontanicznych rozmów ale przede wszystkim dużo rzetelnej pracy. Dziękujemy rodzicom za zgromadzenie potrzebnych materiałów, które były niezbędne do wykonania ozdób na wielkanocny stół. Mamy nadzieję, że powtórzymy je jeszcze za rok. Większość ozdób została zakupiona przez rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły a część dochodu ze sprzedaży przesłano na konto Ogólnopolskiej Akcji Specjalnej placówek edukacyjnych „SOS Ukraina”.

            Życzymy zdrowych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych pełnych wiary, nadziei i miłości.

            Anna Mydło

          • Akcja "Odkręcam, zbieram, pomagam"

          •       Uczniowie klas I-III włączyli się w zbiórkę zbierania plastikowych nakrętek dla małego Kazia z Olszewki. Korki zostały przekazane w dniu 29 marca mamie chorego chłopca. Przesyłamy podziękowania za zaangażowanie się w powyższą akcję i prosimy o jeszcze więcej. Drugi etap odbioru nastąpi 1 czerwca a dochód z prowadzonej zbiórki w całości zostanie przeznaczony na rehabilitację dziecka. Zapraszamy uczniów starszych klas do przyłączenie się do akcji.

            Anna Mydło

          • Nasi uczniowie na podium

          •           W dniu 10 marca 2022 r. w budynku szkoły podstawowej w Parciakach rozegrano Gminny Turniej Tenisa Stołowego. Był skierowany do dzieci i młodzieży. W turnieju uczestniczyło 30 osób. Turniej rozegrano w duchu sportowej rywalizacji zgodnie z przepisami Polskiego Związku Tenisa Stołowego. Zawody przygotował i przeprowadził nauczyciel wychowania fizycznego Zbigniew Lorenc. Uczestnicy turnieju mieli do dyspozycji3 stoły. W każdej z grup zawodników do końca toczyły się zacięte rozgrywki o zwycięstwo.

            WYNIKI RYWALIZACJI:

            DZIEWCZĘTA KLASY VII–VIII

            I miejsce – Marta Karaszewska

            II miejsce – Amelia Sobotka

            III miejsce – Karolina Sobotka

            IV miejsce – Natalia Bruździak

            DZIEWCZĘTA, KLASY V–VI

            I miejsce – Karolina Kowalczyk

            II miejsce – Wiktoria Merchel

            III miejsce – Agata Olbryś

            IV miejsce – Zuzanna Gąska

            DZIEWCZĘTA, KLASA IV

             I miejsce – Anna Gąska

             II miejsce – Nikola Kurzac

            III miejsce – Nadia Szubert

             IV miejsce – Oliwia Wróblewska

            CHŁOPCY KLASY VII–VIII

            I miejsce – Jakub Berk

            II miejsce – Maciej Parciak

            III miejsce – Dorian Tabaka

            IV miejsce – Konrad Merchel

            CHŁOPCY KLASY V–VI

            I miejsce – Wiktor Kurzac

            II miejsce – Gabriel Tabaka

            III miejsce – Dominik Kozak

            IV miejsce – Jakub Więcek

            CHŁOPCY, KLASA IV

            I miejsce – Gabriel Orzoł

            II miejsce – Wojciech Tabaka

             III miejsce – Dawid Łukasiak

             IV miejsce – Dawid Grabowski

            Gratulujemy zwycięzcom i zwyciężczyniom, a wszystkim uczestniczącym dziękujemy za sportową walkę. Tym samym zapraszamy do udziału w kolejnych imprezach.

            W dniach 19 i 27 marca 2022 r. w Chorzelach w ramach Mazowieckich Igrzyskach Dzieci i Młodzieży Szkolnej zostały rozegrane Powiatowe Zawody w Indywidualnym Tenisie Stołowym dziewcząt i chłopców szkół podstawowych.

            Uczennice i uczeń z naszej szkoły osiągnęli wysokie wyniki w tych zawodach. W kategorii dziewcząt klas IV I miejsce zajęła Anna Gąska, II miejsce – Nadia Szubert, III miejsce – Nikola Kurzac. W kategorii dziewcząt klas V– VII miejsce zajęła Kowalczyk Karolina, a w kategorii dziewcząt klas VII–VIII Amelia Sobotka uplasowała się na III miejscu. Spośród chłopców I miejsce zajął Wiktor Kurzac, który tym samym został mistrzem powiatu przasnyskiego w kategorii klas V–VI.

            W dniu 27 marca 2022 r. uczniowie ze szkoły podstawowej Żelazna Rządowa-Parciaki uczestniczyli w Drużynowych Rozgrywkach Tenisa Stołowego, które odbyły się w Chorzelach. Wysoki poziom gry zaprezentowały dziewczęta Anna Gąska, Nikola Kurzac i Nadia Szubert, uczennice klasy IV, które zajęły I miejsce w tych zawodach. Ich rówieśnicy Gabriel Orzoł i Wojciech Tabaka również stanęli na najwyższym podium w swojej kategorii. Na drugim miejscu podium stanęły dziewczęta z klas V–VI: Karolina Kowalczyk, Wiktoria Merchel i Agata Olbryś. Dziewczęta z klas VII– VIII: Marta Karaszewska, Amelia Sobotka
            i Karolina Sobotka zajęły II miejsce w swojej kategorii.

            Wicemistrzostwo powiatu zdobyli chłopcy Wiktor Kurzac i Gabriel Tabaka. Wszyscy wyżej wymienieni uczniowie awansowali na Międzypowiatowe Zawody w Drużynowym Tenisie Stołowym.

                                                                    Zbigniew Lorenc

             

          • Pierwszy Dzień Wiosny w klasach I-III

          • Wiosna, Wiosna, Wiosna,

            Wiosna ach, to Ty!

            21 marca to wyjątkowydzień w kalendarzu roku szkolnego.

            Uczniowie klas I-III pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Tego dnia każda klasa zaangażowała się w pełni, aby zaprezentować się jak najlepiej.Przygotowywała wiosenne stroje, wiersze o wiośnie i wykonała dekoracje. Na korytarzuzrobiło się kolorowo i wesoło. W ramach obchodów Pierwszego Dnia Wiosny odbyły się Podchody. Uczniowie podzieleni na grupy szukali kopert ukrytych w różnych pomieszczeniach szkoły. Prezentowali potem określone zadania, śpiewali wiosenne piosenki i okrzyki, wykonywali ćwiczenia sportowe i rozwiązywali zagadki. Wszyscy doskonale się bawili.

            W tym dniu wszyscy uczniowie wrócili do domów z uśmiechem na twarzy.

            Agata Goliasz

          • Pierwszy Dzień Wiosny w kl. IV-VIII

          • Pierwszy dzień astronomicznej wiosny to święto szczególne w uczniowskim kalendarzu. To popularny Dzień Wagarowicza, w którym celebrujemy odejście zimy i witamy wiosnę, niekoniecznie siedząc w szkolnych ławach.

            21 marca nasi uczniowie co prawda na wagary się nie wybrali, ale lekcji również nie mieli. Święto Wiosny uczczono imprezą okolicznościową. Od samego rana w szkole było kolorowo i wesoło. Odbywały się konkursy, gry i zabawy w poszczególnych klasach. Około godziny 10.30 uczniowie klas IV-VIII tradycyjnie udali się w  pochód z marzanną ulicami Parciak. Po powrocie do szkoły na wszystkich czekało już rozpalone ognisko, w którym każdy mógł upiec sobie kiełbaskę.

            Dzień Wiosny w naszej szkole zakończyła zabawa w „chowanego”, która sprawiła wiele radości zarówno młodszym jak i najstarszym uczniom.

            Iwona Wróbel

             

          • Szkolny teatrzyk

          •           W środę 02.03.2022 r. naszą szkołę odwiedził Teatr Profilaktyczny „MAGIK” z Białegostoku. Uczniowie z klas I – III obejrzały spektakl pt. Elsa w Krainie Lodu. Dzieci dowiedziały się, jak można ciekawie spędzać czas zimą, uświadamiając sobie jednocześnie, jakie zagrożenia dla zdrowia niosą za sobą niewłaściwe zachowania. Przedstawienie było bardzo dobrą lekcją przyjaźni, życzliwości oraz bezinteresownej pomoc słabszym. Uczniowie spontanicznie odpowiadały na pytania aktorów i włączyły się do tańca. Czas szybko upłynął w miłej i wesołej atmosferze.

            Agata Merchel

             

          • Klasa VII na lodowisku

          • Pierwszego marca 2022 roku klasa VII wybrała się wraz z wychowawczynią P. Dorotą Fąk i rodzicami P. Hanną Kowalczyk i P. Martą Fąk na lodowisko w Przasnyszu. Harcy na lodzie było co nie miara.

            Na zakończenie wojaży zatrzymaliśmy się na poczęstunek w Smakoszu. Głodni po wyczerpaniu zjedliśmy co do jednej okruszki.

            Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy uczniowie świetnie pokonywali trasy na lodowisku. Planuję, że powtórzymy ten wyjazd w przyszłym roku szkolnym.

                                                                      Dorota Fąk

          • Pomoc dla Ukrainy!

          • Rada Samorządu Uczniowskiego informuje, że przyłącza się do lokalnych zbiórek na rzecz mieszkańców Ukrainy. Zachęca do udziału w zbiórce. Prosi o przynoszenie rzeczy do naszej szkoły w dniach 1-3 marca 2022 r., skąd zostaną one przekazane do miejsc zbiórek w Jednorożcu i Przasnyszu. Najbardziej potrzebne rzeczy to:

            • śpiwory, karimaty, koce, ręczniki, poduszki, kołdry, pościel
            • latarki
            • leki przeciwzapalne i antyseptyczne, opatrunki, środki odkażające, leki na przeziębienie
            • woda butelkowana, butelki z filtrem
            • żywność do długiego przechowywania
            • środki higieny osobistej: pampersy, mokre chusteczki, podpaski, mydłą, szampony, pasty i szczoteczki do zębów
            • ubrania: bluzy, koszulki, kurtki, swetry, odzież przeciwdeszczowa, buty, bielizna.
          • Ale niespodzianka!

          •         Dnia 26 stycznia w naszej szkole pojawił się niespodziewany gość, Święty Mikołaj. Pomimo braku śniegu, we wczesnych godzinach rannych przybył do szkoły, a uczniowie powitali Go wierszem i piosenką. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze i przyniosło dzieciom wiele radości. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami.

                        Cieszymy się, że Św. Mikołaj o nas pamiętał i czekamy na jego wizytę w przyszłym roku.

            Agata Goliasz

          • Wycieczka do Warszawy klas I-III

          • Nareszcie…

            17 grudnia uczniowie klas I – III pojechali do Warszawy. Program wycieczki przewidywał zakładał wiele atrakcji. Najpierw uczniowie odwiedzili Centrum Nauki Kopernik, gdzie zobaczyli ponad 450 eksponatów w kilku tematycznych galeriach, mając możliwość samodzielnego eksperymentowania. Potem spacer po Starówce – Kolumna Zygmunta, rynek z pomnikiem Warszawskiej Syrenki, Pomnik małego Powstańca i oczywiście ogromna choinka. Na koniec wizyta w Królewskim Ogrodzie Światła – tysiące kolorowych diod ułożonych w finezyjne kształty.

            Wszystkim zostaną niezapomniane wspomnienia w gronie przyjaciół i opiekunów.

            Agata Goliasz

          • Wycieczka do Warszawy klas IV-VIII

          •      W dniu 29 listopada 2021 r. uczniowie z naszej szkoły pod opieką Zbigniewa Lorenca, Jolanty Olbryś i Mai Napiórkowskiej- Piotrak pojechali na wycieczkę do Warszawy. Celem wycieczki było m.in. kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz integracja uczniów.

                 Pierwszym punktem wycieczki było kino Millenium, gdzie klasy VI–VIII obejrzały film „Wilk, lew i ja”. Fabuła osadzona jest w Kanadzie, gdzie na malowniczej wyspie pośrodku jeziora tymczasowo mieszka główna bohaterka – Alma. Wkrótce w jej życiu pojawiają się niezwykłe stworzenia – wilczek i lwiątko. Dziewczyna zabiera je do domu, gdzie zwierzaki stają się nierozłączne. Są jednak poszukiwane. Na ich trop wpadają leśni strażnicy. Na szczęście Almie udaje się ocalić niezwykłą przyjaźń jej podopiecznych i wszystko kończy się dobrze...

               Kolejnym punktem wycieczki był Park Trampolin Hangar 646. Po krótkim instruktarzu i intensywnej rozgrzewce pod okiem instruktorów młodzież wzięła udział w nietypowej lekcji wychowania fizycznego. Po zajęciach mogła skorzystać z wielu atrakcji, jakie oferuje park trampolin, m.in. ze ścieżek akrobatycznych, torów przeszkód, trampolin sportowych oraz ścianek wspinaczkowych.

               Ostatnim punktem wyjazdu było zwiedzanie Królewskiego Ogrodu Światła w Wilanowie. Spacerując, mogliśmy podziwiać ułożone z tysięcy światełek dekoracje. Naszą uwagę zwróciła m.in. zaprzężona w ptaki królewska karoca oraz świecąca karuzela, do której można było wsiąść i pokręcić się. Najpiękniejszy był jednak widok ogromnej fontanny na dolnym tarasie. Uczestnicy wycieczki mogli podziwiać odbywający się co godzinę niezwykły pokaz, który połączył światło z muzyką klasyczną. Aktywnie spędzony czas dostarczył młodzieży wielu niezapomnianych wrażeń oraz był przyjemną odskocznią od lekcji wychowania fizycznego w szkole.

                 Zmęczeni, ale szczęśliwi, udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Na chwilę tylko zatrzymaliśmy się w Nieporęcie, gdzie w restauracji każdy mógł zaspokoić swój głód. Wszystkim bardzo podobał się wyjazd do stolicy i z niecierpliwością czekamy na kolejny.

            Zbigniew Lorenc

          • Mikołajki w klasach I-III

          •         Mikołajki to najlepszy moment, kiedy wychowawcy najmłodszych klas mogą nawiązać do historii Świętego Mikołaja z Myry, na cześć którego ustanowiono to święto. Właśnie w dniu 6 grudnia odbyły się w naszej szkole Mikołajki. W tym dniu dominował kolor czerwony. Uczniowie poznali tradycje i zwyczaje mikołajkowe z różnych krajów, ozdabiali papier do pakowania prezentów, słuchali opowieści o Świętym Mikołaju i układali puzzle. Wszystkie dzieci otrzymały upominki i słodycze ale nie zabrakło też innych atrakcji. Urządzono wystawkę prac z Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Święty Mikołaj w oczach dzieci”, w którym wzięli udział chętni uczniowie. Poprzez udział w VII edycji wychowawcy kształtowali u wychowanków postawę otwartości i życzliwości na drugiego człowieka oraz odpowiedzialności za siebie i innych. Ten dzień sprawił dzieciom dużo radości, bo był wyjątkowy.

            Anna Mydło

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia

          • 25 listopada uczniowie klas I - III uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia.

            Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim małym lub dużym pluszowym przyjacielem. Przybyły głównie misie, ale pojawiło się też kilka innych pluszaków. Każdy był piękny i wyjątkowy. Uczniowie opowiadali ciekawe historie o swoich przytulankach a potem obejrzeli film „Karolek i Dzień Pluszowego Misia”, w którym przedstawiona była historia utworzenia tego święta, a także ciekawostki o prawdziwych niedźwiedziach. Dla dzieci przygotowano jeszcze wiele innych atrakcji: zabawy ruchowe, wspólne śpiewanie piosenek, czytanie bajek o misiach i kolorowanki z misiami.

            Dzień ten pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy. Pamiętajmy, że miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka.

            Agata Goliasz

          • Robimy kartki świąteczne

          • Jak się okazuje, to nie takie trudne. Uczniowie klasy I wraz z rodzicami postanowili samodzielnie wykonać bożonarodzeniowe kartki świąteczne. Powstały kartki świąteczne z choinkami, bałwankami, reniferami ale również przepiękne kartki 3D. Kartki dzieci powysyłają do dalszej rodziny, a niektóre zostaną przekazane przed świętami  osobom samotnym zamieszkującym w naszej miejscowości.

            Podczas warsztatów rodzice śpiewali z uczniami kolędy, co przybliżało świąteczny nastrój.

            Agata Goliasz

          • "Nie lękajcie się!" XXI Dzień Papieski

          •           We wtorek 19 października 2021 roku odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Dnia Papieskiego. Obchodom tegorocznego apelu przyświecało hasło: ”Nie lękajcie się”! Słowa te święty Jan Paweł II wypowiedział w homilii inaugurującej jego pontyfikat 11 X 1978 roku na placu świętego Piotra w Rzymie.

                      Uczniowie klasy VII  przybliżyli postać świętego Jana Pawła II. Wyrazili wdzięczność słowem i piosenką za lata pontyfikatu i Jego słowa, które wielu z nas utkwiły w pamięci.

                     Jesteśmy szczęśliwi i dumni, iż możemy ze łzami w oczach wspominać Papieża- Papieża Polaka.

                                                                                          Dorota Fąk

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • "Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą - nauczać"                                                

            M. Twain

            Dzień Edukacji Narodowej to święto państwowe polskiej oświaty i szkolnictwa wyższego. Od 27 kwietnia 1972 r. było obchodzone pod nazwą Dnia Nauczyciela, a w 1982 r. przemianowano je na Dzień Edukacji Narodowej. Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. Komisja ta została powołana z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 r. 14 października to dzień szczególny w naszej szkole. Tego dnia odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, zwanym powszechnie Dniem Nauczyciela. Na uroczystość   przybyli m.in. rodzice uczniów, pracownicy obsługi oraz nauczyciele. Akademia przebiegła w miłej, ale podniosłej atmosferze. Nad całą imprezą czuwały panie: Anna Goliaszewska i Maja Napiórkowska - Piotrak.

            Na początku wszyscy zebrani odśpiewali hymn państwowy. Po  oficjalnej części akademii uczniowie przedstawili ciekawą część artystyczną.  Specjalny występ dla wszystkich pracowników naszej szkoły, utrzymany był w konwencji kabaretowo – satyrycznej. Występ uczniów wprowadził zebranych w pogodny nastrój. Na zakończenie uczniowie wręczyli kwiaty nauczycielom i pracownikom obsługi.

            Po przedstawieniu głos zabrał Dyrektor Szkoły Marek Walędziak, który podziękował nauczycielom za trud włożony w edukację i wychowanie uczniów, a pracownikom obsługi za ciężką pracę na rzecz szkoły.

                  Zbigniew Lorenc

          • "Moja Mała Ojczyzna" - konkurs plastyczny

          • Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Starosty Przasnyskiego w Przasnyszu a jego celem było: wspieranie postaw patriotycznych wśród uczniów, kształtowanie tożsamości przynależności społecznej a także ukazanie miejsc pamięci narodowej i zabytków oraz krajobrazów naszego powiatu.

            Do konkursu przystąpiło ogółem 62 uczniów z klas I-III z powiatu przasnyskiego. Z naszej szkoły w Żelaznej Rządowej udział wzięło 6 uczniów z klasy III : Antoni Kłoskowski, Kacper Knebel, Mikołaj Knebel, Marcel Koziatek, Sylwia Sobotka i Julia Zembek.

            Rozstrzygnięcie nastąpiło 11 listopada 2021r w Starostwie Powiatowym w dniu obchodów 103 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców.

            Laureatami zostali:

            - Kacper Knebel z klasy III, który zajął 3 miejsce,

            - Marcel Koziatek z klasy III, otrzymał wyróżnienie.

            Uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy ale wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w tym konkursie i życzymy dalszych sukcesów.

            Anna Mydło

          • Szkolny kiermasz książki

          • „Zawsze znajdzie się właściwa osoba dla danej książki. I książka dla osoby”.                                                             Katarina Bivald

                 Stało się już tradycją w naszej szkole, że organizowany jest kiermasz książki przy współpracy Księgarni Taniej Książki Tuliszków. W tym roku również, w ramach promocji czytelnictwa, biblioteka szkolna przeprowadziła taki kiermasz. Wśród propozycji książkowych znalazły się  różnorodne gatunki literackie: nowości wydawnicze i książki na różne okazje, książki edukacyjne dla dzieci, komiksy dla dzieci, kolorowanki, malowanki i kolorowanki z naklejkami, albumy, bajki, baśnie, legendy, książki  dla dzieci i młodzieży oraz powieści dla dorosłych.

                  Było tu wiele ciekawych tytułów książek dla każdego czytelnika.

                                                                                                                    Agata Goliasz