• Warsztaty profilaktyczne z psychologiem

          • 15 listopada uczniowie klas I-III uczestniczyli w warsztatach psychologicznych pt. „Słowa mają moc – o przemocy słownej ” , które prowadziła Pani Magdalena Kubińska z Polskiego Centrum Profilaktyki. Podczas warsztatów wykorzystano różnorodne ćwiczenia pozwalające od razu przenieść treść zajęć na poziom zachowań w formie zabawy, rozmowy kierowane, techniki arterapeutyczne  i bajkoterapię.

            Tego samego dnia również uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w specjalnie przygotowanych dla nich warsztatach. Głównymi celami zajęć było: zapoznanie uczniów z pojęciami agresja i przemoc.

                        W pracy z uczniami wykorzystane zostały różnorodne materiały tematyczne. Dzięki temu uczniowie zrozumieli istotę słów: agresja, przemoc słowna i fizyczna. Nauczyli się prezentować postawę empatyczną w stosunku do innych osób.

            Uczniowie byli niezwykle zaangażowani w zajęcia, które odbywały się w przyjaznej i pełnej wzajemnego zaufania atmosferze.

                                                                                                                                       Beata Kucińska, Zbigniew Lorenc

          • Warsztaty z batiku

          • 14.11.2023 r. w szkole w Parciakach zostały przeprowadzone warsztaty plastyczne. Warsztaty zorganizowane zostały przez pana Tomasza Jakubowskiego z pracowni Batiku działającego przy MDK w Przasnyszu. Zajęcia zgromadziły ponad dwudzuestu uczestników. Uczniowie w przyjemnej atmosferze zapoznali się z historią powstania batiku. Jest to starożytna technika, polegająca na tworzeniu obrazu na tkaninie, poprzez malowanie gorącym woskiem i barwienie w chłodnej kąpieli. Po krótkim wstępie, nastąpiło wprowadzenie w tajniki tej techniki. Po zapoznaniu się z wiedzą teoretyczną, uczniowie przystąpili do tworzenia projektów na tkaninie. W efekcie powstały niesamowite i niepowtarzalne woskowe prace.

            Warsztaty były nie tylko świetną zabawą, ale pozwoliły również  rozwinąć u uczniów pomysłowość i wyobraźnię.
                                                                                                                                                                 Zbigniew Lorenc

            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z dzisiejszych warsztatów.

          • Konkurs plastyczny

          •  

               Przed obchodami Święta Niepodległości, został ogłoszony konkurs plastyczny pt: „Polska Niepodległa”. W konkursie wzięło udział 13 uczniów z klas IV-VIII. Podczas uroczystego apelu w dniu 13 listopada 2023 roku poznaliśmy  zwycięzców. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki.

            I miejsce w/w konkursie zajęły:                                                               

            Małgorzata Suchowiecka z klasy VIII i Anna Gąska z klasy VI                           

            II miejsce: Wiktoria Sobotka i Julia Zembek z klasy V                                       

            III miejsce: zajęła Zuzanna Gąska z klasy VIII                                  

            Gratulujemy.

                 Dorota Fąk

          • Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole

          • Dnia 13 listopada 2023 r. w naszej szkole  odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w którym udział wzięli: Wójt Gminy Jednorożec – Krzysztof Iwulski, dyrektor, nauczyciele, uczniowie i rodzice. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.  

             

             Uroczystość przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna, przygotowana pod kierunkiem – Doroty Fąk, Anny Goliaszewskiej, Zbigniewa Lorenca - wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę.  Uczniowie klas IV – VIII wykonali pantomimę, recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki oraz uczucia walczących o niepodległość. W trakcie przedstawienia wszyscy odśpiewali „Rotę”.

             

            W związku z obchodami został zorganizowany konkurs plastyczny pt. „Polska niepodległa”, jego rozstrzygnięcie nastąpiło po części artystycznej. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki, a z uczniowskich prac wykonano gazetkę na korytarzu szkolnym.

             

            Na zakończenie uroczystości z krótkim przemówieniem wystąpił dyrektor szkoły, Pan Wojciech Walędziak. Następnie głos zabrał Pan Krzysztof Iwulski, który sprawdził  znajomość „Katechizmu polskiego dziecka” przez uczniów. Nasi uczniowie zdali ten egzamin celująco.

             

                                                                                                                                                                  Anna Goliszewska

             

          • Uczciliśmy 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

          • Dziś 11 listopada-Narodowe Święto Niepodległości-jest to jeden z najważniejszych dni dla nas Polaków. Dlatego, już po raz kolejny miały miejsce lokalne obchody tego święta w Żelaznej Rządowej. Obchody rozpoczęły się Msza Świętą, w której udział wzięli, zaproszeni goście, uczniowie PSP Żelazna Rządowa-Parciaki z siedzibą w Parciakach, przedstawiciele straży pożarnej, różnych instytucji oraz mieszkańcy Żelaznej Rządowej, Żelaznej Prywatnej i Żelaznej Rządowej-Gutochy. Po nabożeństwie, uczniowie naszej szkoły przedstawili patriotyczny program słowno - muzyczny, w którym przybliżyli  historię naszej ojczyzny od utraty niepodległości aż po rok 1918. Następnie obchody przeniosły się na zewnątrz, przed strażnicę Ochotniczej Straży Pożarnej. Tu nastąpiło  wciągnięcie flagi państwowej na maszt oraz odśpiewanie hymnu państwowego. P rzed pomnikiem Poległych Powstańców Styczniowych z 1863 r. przedstawiciele zaproszonych delegacji złożyli wieńce i kwiaty. Ostatnim punktem obchodów Święta Niepodległości był przemarsz uczestników do pomnika poległych i pomordowanych żołnierzy Armii Krajowej w 1944 r., który znajduje się przy drodze do Pościenia.

             

            Pragnę podziękować za postawę całej społeczności uczniowskiej, która godnie uczciła Narodowe Święto Niepodległości.

                                                                                                                                                                    Zbigniew Lorenc

          • Porządkujemy miejsca pamięci narodowej

          • Przy wyremontowanej remizie OSP w Żelaznej Rządowej znajduje się pomnik powstańca styczniowego. Upamiętnia on bitwę pod Żelazną Rządową stoczoną w dniu 6 listopada 1863 r. 10 listopada 2023 r., w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczyciela historii Zbigniewa Lorenca, uporządkowali teren wokół pomnika. W ten sposób uczcili pamięć o tych, którzy przelali krew za naszą ojczyznę.

                                                                                                                                                                   Zbigniew Lorenc

          • "Pidżamersi"

          • 26 października celebrowaliśmy  w naszej szkole Dzień Piżamy. Dlaczego piżama?  Ponieważ  jest to standardowe ubranie chorych dzieci, które przebywają w szpitalu. Na korytarzu - zamiast butów sportowych -  można było zobaczyć kolorowe i włochate cieplutkie kacie oraz przeróżne piżamy oraz szlafroki.

            W ten sposób uczniowie chcieli być solidarni z chorymi dziećmi i jednocześnie podkreślić, jak ważne jest zdrowie w życiu codziennym.

                                                                                                                                                              Iwona Kozłowska

          • XXIII Dzień Papieski

          • W niedzielę 15 października już po raz XXIII obchodzony był w Polsce Dzień Papieski pod hasłem "Święty Jan Paweł II. Cywilizacja życia". W naszej szkole świętowaliśmy 16 października, dokładnie w dniu wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Po krótkim wprowadzeniu uczniowie obejrzeli film o świętym Janie Pawle II, o jego dzieciństwie bez matki, trudnej młodości w czasie wojny, zainteresowaniach teatralnych, kapłaństwie i w końcu o czasie, w którym był papieżem.

                  Święty Jan Paweł II może być wzorem do naśladowanie dla uczniów naszej szkoły.

                                                                                                                                                               Iwona Kozłowska, Dorota Fąk

             

          • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          • Dnia 13 października 2023 r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się przemówieniem Dyrektora szkoły, Wojciecha Walędziaka, który przywitał przybyłego Wójta Gminy Jednorożec, Krzysztofa Iwulskiego, nauczycieli i innych pracowników szkoły, przedstawicieli Rady Rodziców oraz uczniów. Następnie głos zabrał Wójt, składając nauczycielom i pracownikom obsługi serdeczne życzenia z okazji ich święta, a uczniom życząc sukcesów w nauce.

            Po wstępnej części uroczystości nadszedł czas na wyczekiwaną akademię. Młodzi artyści pięknym słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Przedstawili krótki zarys historii powstania Dnia Edukacji Narodowej. Wyrazili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczycieli oraz innych pracowników szkoły. Po refleksyjnej części akademii uczniowie wystąpili w scenkach satyrycznych przypominających zdalne nauczanie, wprowadzając widzów w pogodny nastrój. Na zakończenie zabrzmiało gromkie STO LAT na cześć wszystkich zebranych pracowników oświaty.

            Uroczystość zwieńczyło wręczenie nauczycielom i pracownikom obsługi upominków w postaci personalizowanych koniczynek „na szczęście”.

             

                                                                                                                                                    Maja Napiórkowska-Piotrak

          • Dzień Pieczonego Ziemniaka


          • Jesień to czas zbiorów ziemniaków a przy tym świętowanie i obchody tak szczególnego dnia. W dniu 19 września dzięki zaproszeniu Pań z Koła Gospodyń Wiejskich „Żelaźnianki to Kurpianki”  na placu wiejski przy świetlicy na uczniów czekało ognisko z kiełbaskami  oraz wspólne zabawy. Gdy ziemniaki piekły się w ognisku  na dzieci czekała degustacja placków ziemniaczanych przygotowanych przez panie z koła. Spotkanie obfitowało w liczne zabawy i zagadki, w trakcie zabaw dzieci degustowały pieczonego ziemniaka oraz odgadywały różne smaki owoców i warzyw w różnej postaci.
            Z dobrym humorem oraz uśmiechem na twarzach, na których pozostały jeszcze ślady pieczonych smakołyków zakończono obchody tego pięknego i wyjątkowego święta.

                                                                                                                                                                Beata Kucińska

          • Nasze sukcesy sportowe

          • Uczniowie naszej szkoły od lat osiągają duże sukcesy sportowe. W dniu 19 września 2023 r. na stadionie gminnym w Jednorożcu odbyły się Gminne Indywidualne Biegi Przełajowe uczniów szkół z terenu gminy Jednorożec. Uczniowie z naszej szkoły zajęli czołowe miejsca w tych zawodach. Na podium stanęli:

            Klasa IV, dziewczęta

            I miejsce – Patrycja Kucińska

            II miejsce – Samanta Krajewska

            Klasa VI, dziewczęta

            I miejsce – Nadia Szubert

            III miejsce – Nikola Kurzac

            Klasa VII, dziewczęta

            I miejsce – Kornelia Zapadka

            Klasy VIII, chłopcy

            I miejsce – Gabriel Tabaka


            27 września 2023 r.  w Chorzelach odbyły się Powiatowe Indywidualne Biegi Przełajowe uczniów z terenu powiatu przasnyskiego. I miejsce w kategorii dziewcząt klas IV zajęła Patrycja Kucińska, a Samanta Krajewska zajęła wysokie V miejsce. Natomiast w kategorii dziewcząt klas VI – Nadia Szubert zajęła VII miejsce i awansowała na zawody międzypowiatowe.

            5 października 2023 r. na stadionie miejskim w Chorzelach rozegrano 24 edycję Sztafetowych Biegów Przełajowych w kategorii Szkół Podstawowych i Powiatowych. Nasze uczennice zajęły wysokie V miejsce w tych zawodach.

            Doceniając sukcesy naszych sportowców, pragnę im pogratulować i życzę dalszych sukcesów sportowych.


                                                                                                                                                                Zbigniew Lorenc

          • Dziś oszczędzam w SKO...

          • W dniu 18 października naszych uczniów odwiedziła pani Aleksandra Wiśnicka prezes Limes Banku - odział w Chorzelach. Podczas spotkania z dziećmi i młodzieżą przedstawiła cele i założenia programu TalentowiSKO utworzonego przez Limes Bank Spółdzielczy. Nasza szkoła w roku szkolnym 2023/2024 po raz pierwszy, z wielkim entuzjazmem, przystąpiła do tego programu. TalentowiSKO to wieloetapowy konkurs oszczędzania, który przewiduje nagrody indywidualne dla uczniów oraz nagrody dla najlepiej oszczędzających klas i nagrody dla szkół. Nasi uczniowie bardzo ucieszyli się z możliwości wzięcia udziału w tegorocznej edycji programu.

                                                                                                                                                                   Iwona Wróbel

          • Dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka

          • W dniu 05.10.2023r. uczniowie z klas IV - VI bawili się  na dyskotece zorganizowanej z okazji Dnia Chłopaka. Inicjatorem imprezy był Samorząd Uczniowski. Uczniowie sami przygotowali muzykę, przy której chcieli się bawić oraz sklepik z przekąskami. Wszyscy, którzy lubią tańczyć, doskonale się bawili.

            Naszym chłopakom życzymy WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO :)                                         

             

                                                                                                                                          Anna Goliaszewska

             

          • „Od Amatora do Profesjonalisty”

          • 4 października uczniowie kl. I – III skorzystali z zaproszenia Koła Gospodyń Wiejskich w Żelaznej Rządowej i wybrali się do remizy na projekcję bajki i warsztaty plastyczne.

            Prezentowana bajka to „Kot w butach”, a przed jej projekcją każdy otrzymał popcorn, co jeszcze bardziej wprawiło wszystkich w magiczną atmosferę kina. Po obejrzeniu bajki dzieci wykonały prace plastyczne na jej temat i tu można było dostrzec niezwykłe talenty artystyczne małych widzów. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni upominkami za udział w konkursie. Na zakończenie Panie z Koła Gospodyń Wiejskich zorganizowały pyszny poczęstunek. Miłym zaskoczeniem były odwiedziny pana starosty Krzysztofa Bieńkowskiego i rozmowa z uczniami.

            Dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za zaproszenie i miło spędzony czas. Już planujemy kolejne spotkania i imprezy integracyjne ze środowiskiem.

             

            Agata Goliasz

          • WITAJCIE W SZKOLE PIERWSZAKI !

          •          W dniu 02.10.2023r w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. Uczniowie przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Na początku serdecznie przywitano, pana dyrektora, rodziców, nauczycieli, przedszkolaków i wszystkich uczniów. Odświętnie ubrani pierwszoklasiści z radością w sercach i z przejęciem zaprezentowali przygotowane wierszyki i zaśpiewali piosenki. Następnie pan dyrektor dokonała pasowania, dotykając ramienia każdego ucznia dużym ołówkiem i wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej”. Twarze pierwszaków zdradzały ogromne przejęcie. Potwierdzeniem przyjęcia w poczet uczniów było wręczenie pamiątkowych dyplomów. Z okazji ślubowania dzieci przed szkołą posadziły swoje drzewo, które będą pielęgnować i obserwować, jak rośnie razem z nimi.                                                                                                                                                   

              Na zakończenie nie mogło zabraknąć pamiątkowych zdjęć, upominków i słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców pierwszoklasistów.
                                                                                                                                                                        Agata Merchel

          • Dziękujemy za udział w 30. Akcji Sprzątanie świata – Polska!

          • Tegoroczna, jubileuszowa Akcja przebiegała pod hasłem, „Sprzątanie świata łączy ludzi” i jesteśmy dumni, że od 30 lat razem z Wami tworzymy wspaniałą społeczność osób, którym bliska jest troska o naszą planetę. Obserwując corocznie tak ogromne zaangażowanie Uczestników w całej Polsce, jesteśmy przekonani, że razem mamy moc zmieniania świat w lepszy. W imieniu Fundacji Nasza Ziemia dziękujemy Wam z całego serca za tak liczny udział w tegorocznej Akcji. Dzięki Wam z optymizmem patrzymy w przyszłość. Ciągle jest nas wielu, aby dbać o naszą planetę, która coraz bardziej wymaga naszej troski i uważności.

            Nasze wspólne działania zostaną, jak co roku, podsumowane i opublikowane w raporcie Akcji Sprzątanie świata – Polska. Z zielonymi pozdrowieniami,
             

            Grzegorz Mikosza
            Główny Koordynator Akcji Sprzątanie Świata - Polska
            Fundacja Nasza Ziemia

          • Dzień Chłopaka w klasie III

          • Dzień Chłopaka, prawdopodobnie, jest odpowiedzią na Dzień Kobiet obchodzony 8 marca i został zapoczątkowany w środowisku szkolnym. Szczególnie w szkołach podstawowych i średnich święto to cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Koleżanki z klasy kupują kolegom drobne upominki, a także wymyślają różne niespodzianki.

            I właśnie, aby wyróżnić ten dzień, uczniowie z III klasy wraz z rodzicami zorganizowali wyjazd do Ostrołęki do kina i na pizzę. Przygodowy film „Mru i ja: wielka przygoda na cztery łapy”, opowiadający o przyjaźni dziesięcioletniej Cleo i zawadiackiego kota Mru bardzo się wszystkim podobał a pizza, po pełnych wrażeń przygodach Mru i Cleo, smakowała wybornie. Dodatkową atrakcją była podróż do Ostrołęki, pociągiem.

            Oczywiście nie zabrakło życzeń i drobnych upominków. Chłopcy z kl. III byli bardzo zadowoleni z takiej niespodzianki.

             

            Agata Goliasz

             

             

          • NIETYPOWA LEKCJA WF-u Z MISTRZEM OLIMPIJSKIM KAJETANEM DUSZYŃSKIM

          • Sportowcy w dzisiejszych czasach często są dla dzieci i młodzieży idolami. Tym samym stają się dla nich wzorem do naśladowania. Zdobywając kolejne medale dokonują niemożliwych rzeczy, a jednocześnie dają swoim fanom powody do radości oraz dumy. Często zapominamy, że na swój sukces pracują ciężko przez wiele lat, spędzając wiele godzin na treningach.

            4 października 2023 r. w Jednorożcu odbyła się impreza, którą poprowadził znany youtuber Damian Bąbol. Uczniowie z klas 5-8 szkół podstawowych z Jednorożca, Żelaznej Rządowej - Parciak, Olszewki, Rak i Krasnosielca mogli wspólnie trenować z mistrzem olimpijskim Kajetanem Duszyńskim. Zdobył on złoto olimpijskie w Tokio, w rywalizacji sztafet mieszanych na dystansie 400 metrów. Po kapitalnym biegu został okrzyknięty przez komentatorów jako „Kajetano Capitano”.

            Całe wydarzenie, które  zostało zorganizowane i sfinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki przy współpracy dyrektorów szkół, uświetnił swoją obecnością Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk. Na zakończenie imprezy wręczył on biorącym udział w treningu gry planszowe i inne upominki, a szkoły, które wzięły udział w zajęciach otrzymały zestawy treningowe.

            Takie zajęcia są wspaniałą okazją nie tylko do poznania sław polskiego sportu, ale stanowią również ogromną motywację dla uczniów, którzy dzięki bezpośredniemu kontaktowi z mistrzem sportu, nabiorą wiatru w żagle, a także będą miały motywację by ciężej trenować i wieść zdrowy styl życia.

             

                                                                                                                                                                   Zbigniew Lorenc

             

             

             

          • Nie ma to jak dobrze zacząć rok szkolny!

          • 21 września Szkolne Koło PCK zaprosiło wszystkich uczniów naszej szkoły na ognisko. Z zaproszenia skorzystali również najmłodsi uczniowie, tj. przedszkolaki, którzy przybyli ze swoimi rodzicami. Ognisko zapłonęło przed 16.00 i najbardziej głodni mogli już upiec pierwsze kiełbaski. Po zaspokojeniu głodu uczniowie rozegrali na boisku mecz w piłkę nożną.

            Niemałą atrakcją – szczególnie dla mniejszych dzieci -  była możliwość samodzielnego upiecznia pianek.

            Pogoda była piękna, humory świetne, kiełbaski pyszne. Ognisko zakończyliśmy tańcem, tzw. belgijką i przed 19.00 uczniowie wrócili do swoich domów.

             

            Członkowie Szkolnego Koła PCK dziękują wszystkim za wspólną zabawę.

             

                                                                                                                                                                 Iwona Kozłowska

          • Międzynarodowy Dzień Kropki

          • 15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki.  Jest to święto odkrywania talentów, kreatywności, a przede wszystkim dobrej zabawy.

            Uczniowie klas I – III postanowili przyłączyć się do jego obchodów i w tym dniu przyszli ubrani w kropki. Mnóstwo kolorowych krop, kropek, kropeczek zagościło na szkolnym korytarzu. Dodatkowo przygotowane były dla uczniów zabawy: gimnastyka z kropką, malowanie kredkami kropkowych dzieł oraz kropkowa sesja zdjęciowa. Wspaniałe nastroje podczas obchodów Dnia Kropki możemy podziwiać na zdjęciach.

            Warto wierzyć w siebie!

             

            Agata Goliasz