• Wycieczka do Warszawy

          •      14 listopada 2022 r.  uczniowie naszej szkoły pod opieką Zbigniewa Lorenca, Doroty Fąk i Mai Napiórkowskiej – Piotrak pojechali na wycieczkę do Warszawy.

                  Pierwszym punktem naszej wycieczki było kino Cinema City, które znajduje się w Galerii Mokotów. Uczestnicy wycieczki obejrzeli fantastycznonaukowy film akcji pt Black Adam. Powstał on na podstawie serii komiksów o tym superbohaterze. Akcja rozgrywa się w fikcyjnej krainie Kahndaq. Jej władcy terroryzują mieszkańców, którzy mają już tego dosyć.

                     W międzyczasie rewolucjonistka - Adrianna Tomaz, w trakcie poszukiwań w jednej ze świątyń, przywołuje na ziemię dawnego czempiona, Teth-Adama. W tym momencie rozpoczyna się walka o przyszłość krainy Kahndaq, a główny bohater stanie się ważnym elementem w tej układance.

                     Po filmie, trochę już głodni, udaliśmy się do Food Court, gdzie każdy mógł zjeść posiłek w wybranej przez siebie restauracji.

                     Następnym punktem na mapie naszej wycieczki był Park Trampolin Airo. Jest to miejsce stworzone z myślą o wszystkich entuzjastach ruchu i dobrej zabawy. Po krótkim instruktarzu i intensywnej rozgrzewce pod okiem instruktorek, uczestnicy wzięli udział w nietypowej lekcji wychowania fizycznego. Po lekcji WF-u uczniowie mogli skorzystać z wielu atrakcji jakie oferuje park trampolin.

                  Aktywnie spędzony czas w parku Airo dostarczył uczestnikom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń. Trochę już zmęczeni i bardzo głodni, pojechaliśmy do znanej na całym świecie restauracji, gdzie każdy mógł zaspokoić swój głód i zrelaksować się po trudach mijającego dnia.

                     Po wizycie w restauracji udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

              Zbigniew Lorenc

          • Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole

          •        „Wiadomo, że naród polski przeszedł ciężką próbę utraty niepodległości, która trwała z górą sto lat, a mimo to pośród tej próby pozostał sobą. Pozostał duchowo niepodległy, ponieważ miał swoją kulturę.”

                                                Św. Jan Paweł II

                     11 listopada 1918 r. zakończyła się I wojna światowa, a wraz z nią upadły przedwojenne imperia i powstały niepodległe państwa. Wśród nich odrodziła się również Polska. Zniszczona, rozgrabiona, ale wolna!

                W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia okolicznościowa. Została ona przygotowana przez uczniów klas IV - VIII pod opieką p. Zbigniewa Lorenca i p. Doroty Fąk. Na początku głos zabrał dyrektor szkoły p. Marek Walędziak, który powitał wszystkich zebranych i odniósł się do wydarzeń, dzięki którym 104 lat temu Polska powróciła na mapy Europy i świata. Następnie zaprosił do wysłuchania montażu słowno - muzycznego, poprzedzonego wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego.

                    Następnie uczniowie przypomnieli zebranym ważniejsze wydarzenia ze 123 lat niewoli Polski. Nie zabrakło akcentów z walk narodowowyzwoleńczych, aż do listopadowego dnia, w którym ziściły się sny i marzenia pięciu pokoleń Polaków o wolnej Polsce. Wśród wierszy dominowały te dotyczące naszej ojczyzny. Program artystyczny został urozmaicony utworami wokalnymi, takimi jak: ,,Marsz strzelców”, ,,Pierwsza brygada” oraz „Piękna nasza Polska cała”.

                     Po raz kolejny uczniowie z naszej szkoły przyłączyli się również do cyklicznej już akcji „Szkoła do hymnu”. Punktualnie, o symbolicznej godz. 11.11 wspólnie zaśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu narodowego. W ten sposób, jeszcze raz tego dnia, uczciliśmy kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

                 Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym, którzy przyczynili się do uświetnienia tak ważnej dla nas Polaków uroczystości.

            Zbigniew Lorenc, Dorota Fąk

          • Próbna ewakuacja

          • 16 listopada odbyła się próbna ewakuacja w naszej szkole.

            Po sygnale dźwiękowym w postaci 3 długich dzwonków uczniowie klas I – III oraz przedszkolaki wraz z nauczycielami opuścili budynek szkoły i udali się na miejsce zbiórki, czyli boisko szkolne. Celem tych ćwiczeń było uświadomienie uczniom, a także innym osobom, jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia. Cała akcja przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństw.

            Uczestnicy akcji doświadczyli najistotniejszych wzorców, gdzie priorytetem był brak paniki, szybkość i zwinność w opuszczeniu terenu zagrożenia oraz wspólnie pomaganie sobie.

            Na uwagę zasługuje fakt, żepodczas ewakuacji, uczniowie, nauczyciele, a także wszyscy pracownicy obsługi, zachowują środki bezpieczeństwa, doskonale znają drogi ewakuacyjne, a także bardzo szybko i sprawnie stawiają się na miejscu zbiórki.

            Agata Goliasz

          • Szkoła do hymnu

          • Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu". 10 listopada punktualanie o gdzinie 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała wszystkie zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". 

            szkoladohymnudyplom2022.pdf​​​​​​​

          • Książkowa noc w szkole

          •  21 października 2021 roku uczniowie klas I – VIII spędzili „Książkową noc w szkole” w budynku szkolnym w Żelaznej Rządowej. Organizatorkami były panie, Agata Goliasz i Anna Goliaszewska przy pomocy pań: Anny Mydło, Agaty Merchel..

            Nocna zabawa rozpoczęła się o godzinie 16.00 dyskoteką dla wszystkich chętnych uczniów. Zregenerować siły, po intensywnych tańcach, pomogła – jakby inaczej – pizza.

            O 21.00 w szkole zostali uczniowie, którzy spełnili warunek „nocki” –  napisali opowiadanie o wybranej książce (kl. IV – VIII) lub wykonali pracę plastyczną (kl. I – III). Zabawę rozpoczęliśmy podchodami pomagając sobie tylko latarkami, bo w całej szkole zgaszono światła. Następnie nadszedł czas na gry     i różne aktywności fizyczne. Skłony, podskoki, pełzanie, wymachy rąk czy nóg poprawiły nam humor.

            O 22.00 odbyła się prezentacja ulubionej książki za pomocą ilustracji bądź opowiadania. Wszyscy przygotowali się świetnie. Wielkie brawa!

            Na dobranoc projekcja filmu „Ruby na ratunek”, a „najtwardszym nieśpiochom” niezbędne były kołysanki. Na  dzień dobry – śniadanie, sprzątanie i powrót do domu.

            "Noc w szkole" jest niezwykłym sposobem na integrację szkolnej społeczności, a „czytanie książek, to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” (Wiesława Szymborska).

            Anna Goliaszewska

          • Wycieczka do Ciechanowa

          • 18 października uczniowie klas IV – VI wybrali się na wycieczkę do Ciechanowa.

            Pierwszym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Zamku Książąt Mazowieckich. Pan przewodnik bardzo ciekawie opowidał o tym, jak powstał zamek na bagnach, jak wyglądało codzienne życie mieszkańców, ale też w jaki sposób broniono dostępu do zamku. Uczniowie mogli obejrzeć cenne wykopaliska z tamtego okresu czy poczuć na sobie ciężar przyłbicy.

            Następny przystanek to Park Nauki Torus. Tutaj uczniowie mogli samodzielnie sprawdzić jak działają różne prawa fizyki i jak powstaje prąd.

            Nadmiar energii rozładowali w Parku Trampolin – Hopa Park. Tutaj nie było końca skokom na trampolinach, "pływaniu"w basenie z gąbkami czy zabawom z piłkami. Po dwóch godzinach szaleństwa zmęczeni i głodni udali się na zasłużony posiłek.

            To był dobrze spędzony czas, pełen śmiechu, zabawy i integracji.

            Iwona Kozłowska

          • Czekoladowa przygoda

          •         27 października odwiedziła naszą szkołę MOBILNA CZEKOLADZIARKA. Uczniowie uczestniczyli w czekoladowych warsztatach, podczas których poznali historię czekolady i sposób jej wytwarzania. W trakcie zajęć degustowali mleczną czekoladę dopicia, poznali smak ciemnych, wytrawnych czekolad oraz mieli niepowtarzalną okazję degustacji naturalnej różowej czekolady z rubinowego ziarnakakaowca. Najbardziej kreatywną częścią warsztatów była praca nad własną tabliczką czekolady w kształcie serca. Dzieci dekorowały czekolady według własnej koncepcji owocami liofilizowanymi, bakaliami i kolorowymi posypkami. Każda czekoladka była jedyna w swoim rodzaju, bo zrobiona własnoręcznie przez każde dziecko z wielkim zaangażowaniem. Mali cukiernicy zabrali czekolady ze sobą we własnoręcznie przygotowanych opakowaniach.

            Warsztaty te rozwijały dziecięcą kreatywność. Łączyły edukację z zabawą i sztuką, dzięki czemu uczniowie zdobywali wiedzę z uśmiechem.

            ​​​​​​​Agata Goliasz