• Pierwszy Dzień Wiosny

          •      21 marca uczniowie klas I – III, w pięknych wiosennych strojach, powitali Wiosnę na szkolnych korytarzach. Dominował kolor zielony i żółty, jak przysłało na tę porę roku. Wszystkim towarzyszył wspaniały humor, żarty i wiele uśmiechów. Tego dnia uczniowie wraz z wychowawcami poszli pożegnać zimę w pochodzie z Marzanną po okolicach Żelaznej. Dzieci podczas tego spaceru znalazły wyczekiwaną wiosnę: kwitnące wiosenne kwiaty, pojawiające się na drzewach pąki i pięknie śpiewające ptaki.

                    Wiosna to szalenie inspirująca pora roku. Natura budzi się do życia, słońce praży coraz mocniej, topnieją śniegi i pojawia się nowa energia.

                 21 marca to kolejna wyjątkowa data – Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. W tym dniu wszyscy uczniowie założyli dwie różne kolorowe skarpetki.  

               Niech 21 marca będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa dobre, barwne i satysfakcjonujące, by nie brakowało w nim powodów do radości.

            Agata Goliasz

          • DZIEŃ NAUKI POLSKIEJ W NASZEJ SZKOLE

          • W związku z obchodami Dnia Nauki Polskiej w naszej szkole odbyły się różne przedsięwzięcia. Uczniowie razem z nauczycielami nauk przyrodniczych  omawiali  osiągnięcia polskich naukowców: Mikołaja Kopernika, Jana Heweliusza, Marii Skłodowskiej – Curie, Ignacego Łukaszewicza, Karola Olszewskiego, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda. Przygotowano gazetkę tematyczną, którą umieszczono na górnym korytarzu oraz gazetkę papierową dla każdego ucznia. Gazetka dotyczyła - Dnia Nauki Polskiej oraz informacji dotyczących naukowców. Przygotowano i przeprowadzono Konkurs Wiedzy ,,WYBITNI POLSCY UCZENI NAUK PRZYRODNICZYCH”. Chętni uczniowie klas IV- VIII otrzymali materiały konkursowe oraz na zajęciach omawiano poszczególnych naukowców.

             Celem konkursu było:

            - Zaszczepienie u uczniów pasji do nauk ścisłych: matematyki, chemii, biologii, geografii, fizyki.

            - Popularyzacja nauk przyrodniczych.

             - Poznanie  znakomitych polskich uczonych oraz ich osiągnięć i  dokonań naukowych z dziedziny nauk przyrodniczych oraz upamiętnienia obchodów Dnia Nauki Polskiej, który od 2020 roku jest obchodzony 19 lutego z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

            - Rywalizacja w gronie społeczności szkolnej.

            Konkurs przeprowadzono 9 marca 2023 roku. Uczniowie zmagali się z pytaniami: kl.IV test z zadaniami zamkniętymi; kl. V-VI test zadaniami zamkniętymi i otwartymi; kl. VIII test z zadaniami otwartymi. Ostatnie zadanie dotyczyło dłuższej wypowiedzi pisemnej: Który z naukowców wywarł na Tobie największe wrażenie? Odpowiedź uzasadnij.

            Do konkursu przystąpiło 25 uczniów kl. IV-VIII.

            Wyniki konkursu przedstawiają się  następująco:

            I miejsce i 100%: Łucja Kozłowska, kategoria kl.V-VI;

            I miejsce i 100% Dawid Grabowski, kategoria kl. V-VI;

            I miejsce i 100% Małgorzata Suchowiecka, kategoria kl. VII-VIII;

            II miejsce Anna Gąska, kategoria klas V-VI;

            II miejsce Anna Parciak, kategoria kl. VII-VIII

            III miejsce Oliwia Piórkowska, kategoria kl. VII-VIII;

            III miejsce Sylwia Sobotka, kategoria kl. IV

            Uczniowie otrzymali dyplomy oraz albumy książkowe ufundowane przez sponsora, które zostały wręczone przez Dyrektora Szkoły w dniu 16 marca 2023 roku.

             Składam serdeczne podziękowania dla Pana Dyrektora za pomoc w realizacji przedsięwzięcia. 

                                                                                                                                    Organizator: p. Teresa Niska

             

          • Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku

          • Uczniowie klas I- III wzięli udział w konkursie plastyczno- filmowym na zilustrowanie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS pod nazwą „Śnieżny Dekalog”. Organizatorem konkursu było Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji w Warszawie. Łącznie do konkursu przystąpiło 10 uczniów. Prace konkursowe zostały wykonane w dwóch dowolnych formatach i 3 marca zostały odesłane. Konkurs jest jednoetapowy a jego rozstrzygnięcie nastąpi w dniu 31 marca.

            Czekamy z niecierpliwością na ogłoszenie wyników. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie i przystąpienie do konkursu. Życzymy powodzenia.

            Anna Mydło

          • Pasowanie na czytelnika

          • Dnia 3 marca w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Nadszedł dla nich kolejny ważny dzień, wszyscy stali się prawdziwymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki.

            Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

            Na tę okazję uczniowie z klasy II i III przygotowali krótką część artystyczna, podczas której przedstawili prośby książek, a pierwszaki dowiedziały się, żeby nie rysować w książkach, nie zaginać rogów i nie wyrywać kartek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie

            wypełniać obowiązki czytelnika.

            Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu oraz zakładki do książek i długopisy. A na zakończenie uroczystości wypożyczyli pierwsze książki do czytania.

            Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

            Agata Goliasz

          • "W Krainie Śmieciolandii"

          • 28 lutego uczniowie z naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia przedstawienia teatralnego w wykonaniu Teatru Profilaktycznego Edukacji i Animacji „Magik" pt. "W Krainie Śmieciolandii", które bawiło i jednocześnie uczyło, w jaki sposób dbać o naszą planetę i o swoje zdrowie.

            W eko – bajce pokazane było, jak piękna Kraina Śmiecholandii, przez zaśmiecanie lasu zamieniła się górę śmieci. Z lasu uciekły ptaki i zwierzęta, wyniosły się nawet drzewa i inne rośliny.

             Chcąc podkreślić cel bajki, na scenę byli zaproszeni uczniowie i posprzątali las oraz posegregowali wszystkie śmieci do odpowiednich pojemników.

            Teatrzyk pokazał dzieciom, jakie są konsekwencje zaśmiecania lasu. Jednak głównym celem było uświadomienie dzieci, jak ważna dla środowiska jest segregacja odpadów i wspólne dbanie o planetę już od najmłodszych lat, jak każdy ma realny wpływ na przyszłość Ziemi. Zmiany, jakich dokonujemy w jednym miejscu, mają wpływ na ludzi i zwierzęta żyjące po drugiej stronie globu.

            Należy mieć nadzieję, że wychowawczy charakter bajki nie pójdzie na marne. I..., już nikt, przynajmniej w Żelaznej i Parciakach, nie będzie rzucał papierków na chodnik i ulice, nie będzie wyrzucał śmieci do lasu czy worków z  odpadkami do rowów.

            Agata Goliasz

             

          • Choinka noworoczna

          •          Co roku w okresie karnawału organizowana jest w naszej szkole zabawa choinkowa. Jednak przez ostatnie dwa lata z powodu pandemii ta wyczekiwana uroczystość nie odbyła się. Na szczęście pandemia jest za nami i mogliśmy powrócić do naszej corocznej tradycji.
                      Choinka noworoczna odbyła się 28 stycznia w remizie strażackiej, do której przybyli uczniowie, ich rodzice i krewni, a także inni mieszkańcy wsi. Imprezę rozpoczęła wspólna zabawa wrytmie skocznej muzyki porywającej do tańca wszystkich przybyłych. Gdy wybiła godzina osiemnasta uczennice z klasy ósmej zaprosiły zebranych gości do obejrzenia przygotowanej części artystycznej. W karnawałowy nastrój wprowadzili publiczność uczniowie i uczennice z klas IV i V tańcząc Poloneza. Następnie na scenie pojawili się najmłodsi aktorzy, uczniowie i uczennice z klas I-III, którzy zaprezentowali inscenizację pt. Galimatias z miesiącami. Na uwagę zasługiwały ich zachwycające stroje. W dalszej kolejności dziewczęta z klas IV i V wykonały taniec synchroniczny, za który otrzymały gromkie brawa. Potem przed publicznością pojawili się uczniowie i uczennice z klasy VI w dwóch humorystycznych scenkach pt. W szpitalu oraz Dama na wieży. Wreszcie przyszedł czas na występy uczniów i uczennic z najstarszych klas, którzy zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie wcielając się w role członków słynnego kabaretu i przedstawiając skecze Odrabianie lekcji oraz Teleturniej. Część artystyczną zakończył pokaz mody przygotowany przez uczennice z klas VII-VIII.
                      Po zakończonych występach nie mogło zabraknąć wizyty Świętego Mikołaja, który obdarował wszystkie dzieci i nauczycieli słodkimi upominkami wywołując na ich twarzach uśmiech.

            Maja Napiórkowska-Piotrak