• Wycieczka do Przasnysza i Jednorożca

          • 20 października uczniowie klas I – III odbyli ciekawą wycieczkę.

            Najpierw gościli w Komendzie Powiatowej Policji w Przasnyszu. Dzieci były zainteresowane codzienną służbą funkcjonariuszy i możliwością przyjrzenia się z bliska pracy policjanta. Obejrzeli pojazdy służbowe, którymi posługują się policjanci w codziennej pracy. Podczas wizyty zobaczyły, jak zdejmuje się odciski palców.

            Spotkanie było dobrą okazją do przypomnienia dzieciom podstawowych zasad bezpieczeństwa, numeru alarmowego, ale też zapoznania ich z codziennymi obowiązkami policjantów. Tego rodzaju wizyty mają za zadanie również budowanie od najmłodszych lat zaufana oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku Policji w oczach społeczeństwa.

            Następnym punktem wycieczki był Urząd Gminy w Jednorożcu. Uczniów przywitał Pan wójt Krzysztof Iwulski. Zapoznał uczniów z pracą Urzędu Gminy oraz obowiązkami wójta.

            Ostatnim punktem zwiedzania Urzędu Gminy był gabinet pana wójta, gdzie pan wójt zaprosił po kolei wszystkie dzieci, do tego aby usiadły w fotelu wójta. Atrakcja spodobała się wszystkim uczniom, które po kolei „przymierzały się do wójtowskiego fotela”. Na pamiątkę spotkania wójt przystawił dzieciom na ręce pamiątkową pieczątkę. Pierwsza lekcja samorządowa już za nimi, teraz tylko się dobrze uczyć, matura, studia i można obejmować funkcję wójta...

            Po wizycie w Urzędzie Gminy, uczniowie udali się na spotkanie ze strażakami. Mogli tu z bliska zapoznać się z wyposażeniem wozów strażackich oraz przez chwilę poczuć się jak strażacy, przymierzając hełm strażacki, umundurowanie oraz polać wodę z węża strażackiego.

            Oprócz poznania tajników pracy strażaka dzieci zdobyły bardzo cenną wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa, dowiedziały się jak należy zachować się w trakcie zagrożenia i utrwaliły numery alarmowe do straży pożarnej.

            Na koniec wycieczki, po trudach odwiedzania różnych miejsc, uczniowie zjedli pizzę w towarzystwie strażaków.

            Takie spotkania są doskonałą okazją, aby dzieci zapoznać z różnymi zawodami.

             

            Agata Goliasz

          • Dzień Papieski

          •          16 października w Polsce obchodzony był już XXII Dzień Papieski pod hasłem "Blask prawdy". W tym dniu Polacy wspominali rocznicę wyboru Karola Wojtyłły na papieża. "Blask prawdy" to tytuł X encykliki św. Jana Pawła II, w której przypomniał znaczenie słów wolność, prawda i miłość.
                  W naszej szkole świętowaliśmy 20 października. Odbył się wtedy apel, podczas którego uczniowie wysłuchali fragmentów wierszy Jana Pawła II, piosenek o naszym świętym i jego myśli natemat wolności, prawdy i miłości.
                      Najważniejsze z nich niech zapadną w serca wszystkich uczniów.

            Iwona Kozłowska

          • Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

          •          Dzień Edukacji Narodowej, jest to święto wszystkich nauczycieli, wychowawców i pedagogów, ale również uczniów oraz pracowników niepedagogicznych szkół. Obchodzimy go w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty, które zajęło się reformą edukacji i wprowadziło wiele innowacyjnych rozwiązań.

                     W naszej szkole również uczciliśmy to święto. 14 października po Mszy świętej w intencji zmarłych pracowników szkół w Żelaznej i w Parciakach odbył się uroczysty apel. Na szkolnym hollu zebrali się pracownicy szkoły, uczniowie wszystkich klas oraz przedstawiciele Rady Rodziców. W akademii przygotowanej przez panią Annę Goliaszewską i panią Iwonę Wróbel uczniowie najstarszych klas wierszem i piosenką wyrazili wdzięczność wszystkim pracownikom szkoły za ich codzienny trud. Nie zabrakło życzeń zdrowia, uśmiechu, cierpliwości, wytrwałości oraz czerpania radość ze swej pracy.

                   Na zakończenie cała społeczność szkolna odśpiewała gromkie „Sto lat”, a przedstawiciele Rady Samorządu Uczniowskiego wręczyli kwiaty pracownikom naszej szkoły.

            Iwona Wróbel

          • Pasowanie na ucznia klasy pierwszej

          • W dniu 06.10.2022r w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie klasy pierwszej. Uczniowie przygotowywali się do tej uroczystości już od początku roku szkolnego. Na początku serdecznie przywitano rodziców, pana dyrektora, nauczycieli, przedszkolaków i wszystkich uczniów a najgoręcej pierwszoklasistów. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” najmłodsi uczniowie pod czujnym okiem starszej koleżanki wykonali
            trudne zadania. Miłość do Ojczyzny, szacunek do symboli narodowych i pięknie zaśpiewana piosenka „Flaga Polski” pozwoliły na pomyślne zaliczenie testów. Starsi koledzy podczas części artystycznej zapewniali o pomocy i opiece oraz życzyli samych sukcesów w nauce. W dalszej części uczniowie klasy pierwszej recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie a po złożeniu przysięgi Pan dyrektor dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. Złożył najlepsze życzenia i tak dzieci oficjalnie zostały przyjęte do grona uczniów naszej szkoły. Oczywiście nie zabrakło upominków i słodyczy a rodzice zorganizowali z okazji tego święta słodki poczęstunek. Posadzono również pamiątkowe drzewko.
            Składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości.

            Anna Mydło

          • Dyskoteka szkolna

          • Dzień Chłopaka to szczególny dzień dla wszystkich chłopców naszej szkoły.  Samorząd Uczniowski, dla uczczenia tego święta, zorganizował 29 września dyskotekę dla szkolnej społeczności.Rozpoczęła się ona  kilka minut po piętnastej. Niemalże od samego jej początku parkiet był pełny.

            Bawiliśmy  się wyśmienicie, bo uczennice klasy VIII  zadbały o muzykę – spisały się na medal! Nie szczędziliśmy sił i energii do samej godziny 19. Dwukrotnie podczas zabawy odtańczyliśmy tzw. taniec belgijski. Zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń i emocji udaliśmy się do domów na spoczynek.

            Wszystkim chłopcom, zarówno tym małym jak i dużym, składamy najserdeczniejsze życzenia i jak najwięcej powodów do uśmiechu.

            Anna Goliaszewska

          • Dzień krawata

          • 30 września to wyjątkowa data. Postanowiliśmy wyróżnić ten dzień i wprowadzić do naszego ubioru coś charakterystycznego dla męskiej garderoby. Dzień Krawata, choć po raz pierwszy obchodzony w naszej szkole, spotkał się  z dużym oddźwiękiem. We wszystkich klasach pojawili się uczniowie ubrani w  krawat. Prezentowali się wyjątkowo wytwornie. W zabawę zaangażowali się młodsi i starsi. Uwiecznione na zdjęciach krawaty pokazują, że są to bardzo twarzowe elementy ubioru. Nie jest to popularne święto, ale może tym bardziej warto je wprowadzić do szkolnego kalendarza, chociażby po to, by rozruszać dzieciaki i dać im chwilkę radości.
            Samorząd Uczniowski dziękuje wszystkim, którzy przyłączyli się do zabawy.

            Anna Goliaszewska

          • Sprzątanie świata w naszej szkole

          • „Sprzątanie świata” to akcja proekologiczna, która polega na zbiorowym sprzątaniu naszej planety. W Polsce miała miejsce już po raz 29. Organizowana jest przez Fundację „Nasza Ziemia” i Fundację „Sprzątanie Świata – Polska”. 

            W trzeci weekend września, czyli w dniach 16-18 września 2022 r. uczniowiew Parciakach i Żelaznej, zaopatrzeni w rękawice i worki, wyruszyli, aby posprzątać śmieci w swoich miejscowościach. Hasło, które towarzyszyło tegorocznej akcji to: ,,Wszystkie śmieci są nasze”.Mając na uwadze to hasło nikogo nie trzeba było zachęcać do czynnego udziału w sprzątaniu naszej małej ojczyzny.

            Tym razem nasze działania zostałyzrejestrowane i wpisane do oficjalnego wyniku 29. Akcji Sprzątanie świata – Polska, a szkoła otrzymała certyfikat potwierdzający udział w tej kampanii. Przed wyruszeniem na zaśmiecone szlaki, odbyła się prelekcja z zakresu ochrony środowiska i gospodarki odpadami komunalnymi, którą wygłosił koordynator akcji w Parciakach Zbigniew Lorenc. Po krótkiej pogadance uczniowie posprzątali teren wokół szkoły.Wśród najczęściej spotykanych odpadów napotkaliśmy między innymi szklane i plastikowe butelki po napojach, niedopałki papierosów oraz kapsle od butelek. Znaleźliśmy się również bardziej nietypowe śmieci – na przykład opony albo kawałki sprzętu RTV i AGD… A należy podkreślić, że wszystko to jest bardzo niebezpieczne dla naszego lokalnego środowiska. Dlatego posegregowane odpady trafiły do wyznaczonych kontenerów.

            Jednak działania, które mają na celu zmniejszenie negatywnego wpływu człowieka na środowisko mają miejsce nie tylko we wrześniu. Teren wokół naszej szkoły i boiska musimy regularnie sprzątać nawet kilka razy w miesiącu. W związku z tym zachęcamy wszystkich mieszkańców Parciak i Żelaznej do podjęcia długofalowych działań na rzecz czystości lokalnego środowiska.

            Zbigniew Lorenc