• „Bezpiecznie droga do szkoły”-spotkanie z policjantem 14.09.2023 r.

          •  

                   W ramach działań profilaktycznych pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”- uczniowie klas I- III i IV-VIII ze Szkoły Podstawowej Żelazna Rządowa – Parciaki spotkali się policjantem dzielnicowym - Radosławem Bojarskim. Wiodącą tematyką była edukacja uczniów na temat, zasad bezpieczeństwa podczas drogi do szkoły i ze szkoły oraz jakie zagrożenia są narażeni uczniowie w codziennym życiu.

            O tym jak ważne jest bezpieczeństwo, wie każdy dorosły, niestety nie zawsze wiedzą o tym najmłodsi uczniowie. Aby każdy uczeń czuł się bezpieczny, podczas spotkania uczniowie mieli okazję porozmawiać o bezpieczeństwie. Pan policjant, omówił zasady poruszania się po ulicy jak również poza nią oraz po chodniku i drodze.

            Na zakończenie spotkania uczniowie wspólnie z policjantem zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia.

                                                                                                                                 Bożena Agata Goilasz, Dorota Fąk

          • To już 30. edycja Akcji Sprzątanie Świata

          • W dniach 15-17 września 2023 r. w całej Polsce miał miejsce Finał Akcji Sprzątanie Świata. Jest to polska edycja Clean up the World, która swój początek wzięła od sprzątania Australii.  Jej pomysłodawcą był w 1993 r. australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan, który rozszerzył ideę Clean up Australia na cały świat, pod patronatem ONZ. W 1994 r.  Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła tę ideę w naszym kraju pod nazwą Sprzątanie świata – Polska. Założyła też Fundację Nasza Ziemia, która od początku koordynuję tę Akcję w Polsce.

            Hasło tegorocznej, jubileuszowej edycji Sprzątanie świata – Polska brzmi: „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Podobnie jak w ubiegłych latach celem akcji jest uświadomienie wszystkim mieszkańcom naszej planety, że ponoszą pełną odpowiedzialność za jej stan i wygląd, a zwłaszcza za tą przestrzeń, która znajduje się w naszej najbliższej okolicy i którą powinniśmy traktować jak własny dom. Jednak, jak wynika ze statystyk, produkujemy coraz więcej odpadów. Wiele  z pośród  nich, zamiast
            w przeznaczonych do tego pojemnikach, trafia do lasów, rowów lub na dzikie wysypiska śmieci, szkodząc naturze.

            W tym roku zarejestrowało się w Polsce ponad 4 tys. grup, co daje na oko około 400 tysięcy uczestników. Jak co roku, do Akcji włączyła się również społeczność naszej szkoły. Wszyscy wyposażeni w worki i rękawiczki ochronne posprzątaliśmy teren wokół szkoły oraz przylegający do niej las. W Parciakach, finalnie zebraliśmy zaledwie trzy 120-litrowe worki śmieci, co może napawać optymizmem
             i świadczy, że świadomość społeczna i proekologiczna w naszym społeczeństwie jest na coraz wyższym poziomie.

            Ogromne podziękowania kierujemy na ręce nauczycieli, dyrektora, uczniów, rodziców oraz wszystkich tych, którzy nie tylko doraźnie, ale w ciągu całego roku, swoim działaniem mówią: Stop śmieceniu!

             

                                                                                                                                                                     Zbigniew Lorenc

          • Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat

          • Pod koniec roku szkolnego 2022/2023 społeczność  naszej szkoły włączyła się w działania związane  
            z obchodami towarzyszącymi uroczystości beatyfikacji Rodziny Ulmów. Rodzina z Markowej to pierwsze polskie małżeństwo, które zostało beatyfikowane. To również pierwsze małżeństwo
            w historii kościoła, które wyniesiono na ołtarze wraz z dziećmi. W naszej szkole, pamiętając także czyny innych Polaków ratujących Żydów, przeprowadzono szereg działań (lekcje wychowawcze, apel, konkursy, projekcje filmów tematycznych) mających na celu ocalenie od zapomnienia ich często heroicznych czynów.  Należy podkreślić, że w Polsce, jako jedynym kraju, wszelkie formy pomocy Żydom były karane śmiercią. Jednak pełna odwagi postawa Polaków sprawiła, że okupanci nie osiągnęli swego celu, co przyczyniło się do ocalenia tysięcy osób pochodzenia żydowskiego od zagłady.

            8 września w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Jego głównym celem było przybliżenie historii małżeństwa Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci, którzy 24 marca 1944 r. zostali zamordowani za pomoc Żydom. Tego dnia oprócz rodziny, zginęli także Żydzi, którzy przez półtora roku byli ukrywani
            u polskiej rodziny. Dzięki uczestnictwu w apelu i licznym działaniom podjętymi w bieżącym i ubiegłym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły uzyskali pełną informację historyczną związaną z pomocą, jakiej udzielili Polacy ukrywając ludność ąpodczas niemieckiej okupacji.

            Serdecznie dziękuję za włączenie się w wyżej wymienione działania oraz przygotowanie uroczystości: dyrektorowi Wojciechowi Walędziakowi oraz wychowawcom i nauczycielom naszej szkoły. Dziękuję również wszystkim uczniom za godną postawę.

             

                                                                                                                                                                 Zbigniew Lorenc

          • Inauguracja roku szkolnego 2023/2024

          • 4 września uczestniczyliśmy w inauguracji roku szkolnego 2023/2024 w Publicznej Szkole Podstawowej Żelazna Rządoawa - Parciaki z siedzibą w Parciakach, gdzie nowym dyrektorem został pan Wojciech Walędziak. Dyrektor jest nauczycielem wychowania fizycznego i biologii od 1999 roku. Od ukończenia studiów pracował w gimnazjum i szkole podstawowej w Jednorożcu.

            Apel rozpoczęliśmy wejściem pocztu flagowego i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły, który serdecznie powitał obecnego na inauguracji Wójta Gminy Jednorożec pana Krzysztofa Iwulskiego, uczniów, zebranych rodziców, grono pedagogiczne i wszystkich pracowników szkoły. Podczas apelu miało miejsce uroczyste przekazanie przez pana wójta nominacji na stanowisko dyrektora szkoły panu Wojciechowi Walędziakowi. Pan Krzysztof Iwulski pogratulował mu zwycięstwa w konkursie, życzył owocnej pracy, wielu sukcesów i dobrej współpracy w naszej szkole. Ciepłe słowa skierował również pod adresem uczniów, rodziców i nauczycieli rozpoczynających nowy rok szkolny. Na zakończenie dyrektor szkoły przekazał zebranym najważniejsze informacje dotyczące organizacji pracy w roku szkolnym 2023/2024.

            Iwona Wróbel

          • "Jak nie czytam, jak czytam"

          • 7 czerwca o 10:00 kilkaset tysięcy dzieci i nastolatków z całej Polski czytało książki. W swoich bibliotekach, szkołach, w parkach i na rynkach. Bez przymusu i dorabiania filozofii, każdy to, na co miał ochotę.Głównym celem akcji była budowa pozytywnego wizerunku czytania.

            Uczniowie z naszej szkoły, klasy I – III, również wzięli udział w tej akcji. Przed godziną 10.00 wyszliśmy do parku przed szkołą, każdy ze swoją ulubioną książką. Najpierw uczniowie opowiadali o ulubionej książce, potem czytali najciekawsze fragmenty a na koniec wymienili się książkami, żeby jeszcze w domu poczytać z rodzicami nowe książki. W tym dniu dzieci kontynuowały czytanie najciekawszych książek w klasach.

            Akcja bardzo wszystkim się podobała, zwłaszcza, że pogoda dopisała i można było poczytać w cieniu drzew. Chętnie czytali również ci uczniowie, którzy nie odkryli jeszcze radości z czytania i traktowali je jako przykry obowiązek.

            Mam nadzieję, że akcja ta sprawi, by książka nie kojarzyła się młodym ludziom z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, z wolnym czasem i rozrywką.

             

            Agata Goliasz

          • Wycieczka do Trójmiasta

          • Wraz ze zbliżającym się końcem roku szkolnego i wciąż poprawiającymi się warunkami atmosferycznym nastał czas wyjazdów w różne ciekawe i inspirujące miejsca. Jednym z takich miejsc jest Trójmiasto, do którego w dniach 6 -7 czerwca 2023 roku zawitali i nasi uczniowie.

            Celem wycieczki było: poznanie środowiska przyrodniczego Morza Bałtyckiego, poznanie historii      i zabytków Gdańska oraz Gdyni i Sopotu, budzenie wśród uczniów patriotyzmu i świadomości narodowej. Program obfitował w wiele ciekawych wydarzeń i atrakcji.

            Pierwszego dnia dotarliśmy na Westerplatte, gdzie spotkaliśmy się z przewodniczką – panią Asią, która w bardzo interesujący sposób opowiadała o początkach wybuchu II wojny światowej i heroicznej obronie żołnierzy Wojskowej Składnicy Tranzytowej przed niemiecką agresją. Zobaczyliśmy wartownię nr 1 oraz ruiny koszar, a także miejsce po wartowni nr 5, gdzie znajdują się symboliczne groby obrońców. Weszliśmy też na górujący nad polem bitwy kopiec, na którym wznosi się Pomnik Obrońców Wybrzeża.

            Następnie - galonem Lew – wpłynęliśmy, jak dawni żeglarze do starego portu w Gdańsku, podziwiając miasto od strony wody. Przeszliśmy Drogą Królewską od Bramy Zielonej, poprzez reprezentacyjny Długi Targ z Fontanną Neptuna. Spacerowaliśmy ulicą Długą prowadzącą wzdłuż patrycjuszowskich kamienic o wspaniałych fasadach i pięknym wystroju. Zwiedziliśmy również Bazylikę Mariacką, która jest największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły.

            Po południu udaliśmy się do miejsca noclegowego na obiadokolację i zasłużony odpoczynek.

            Następnego dnia, tuż po śniadaniu, udaliśmy się do Katedry Oliwskiej, by wysłuchać koncertu organowego i zobaczyć na własne oczy ten niezwykły instrument, budowany przez 25 lat.  Potem przejechaliśmy do Gdyni, by zwiedzić żaglowiec Dar Pomorza. W porcie mogliśmy również podziwiać okręt Błyskawica. Przed południem udaliśmy się jeszcze do Gdyńskiego Akwarium, by w pełni podziwiać piękno podwodnego świata. O 13.30  poszliśmy na obiad do jednej z restauracji na Skwerze Kościuszki, a po nim przejechaliśmy do Sopotu. Tam oczywiście spacerowaliśmy po słynnym molo, ale również był czas na relaks na plaży i na zbieranie muszelek.

            Wieczorem, bogatsi o wiedzę i nowe doświadczenia, szczęśliwi, wyruszyliśmy w drogę powrotną do swoich domów.

            Iwona Wróbel

             

          • Wycieczka do Dinoparku w Malborku

          •      Uczniowie klas I – III odwiedzili 12 maja park ruchomych dinozaurów i smoków w Malborku. W czasie wizyty w tym ciekawym miejscu  zwiedzili Muzeum Skamieniałości, obejrzeli film o dinozaurach w technologii 5D, a następnie udali się na spotkanie z ruchomymi figurami licznych dinozaurów i smoków.Nie zabrakło też czasu na  wesołą zabawę na placu zabaw, parku linowym i karuzelach, które znajdowały się na terenie parku. To było prawdziwe szaleństwo. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wrócili do domu.

            Agata Merchel

          • Dyplomy z KRUS

          •  W dniach 5-6 czerwca 2023 uczniowie, którzy wzięli udział w powiatowym konkursie plastycznym: „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy” otrzymali dyplomy. Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom, a Kindze Stolarczyk z klasy II gratulujemy wyróżnienia.

            Dorota Fąk

          • Tydzień Bezpieczeństwa

          •      Nasz szkoła włączyła się w obchody Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa (11-19 maja 2023 r.). 11 maja odbyło się spotkanie uczniów klas I-VIII z kapitanem Karolem Jonczyńskim - przedstawicielem Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu. Pan Karol zapoznał uczniów z sytuacjami, w których należy wezwać straż pożarną, z zasadami prawidłowego zachowania się podczas pożaru oraz przypomniał numery alarmowe do straży, policji i na pogotowie ratunkowe. Udzielił też instruktażu udzielania pierwszej pomocy.  Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, iż praca strażaków polega nie tylko na gaszeniu pożarów ale również na udzielaniu pomocy ludziom  i zwierzętom podczas wypadków oraz asyście w czasie różnych akcji. Na zakończenie obchodów Tygodnia Bezpieczeństwa uczniowie klasy IV wykazali się wiedzą teoretyczno-praktyczną na temat przepisów ruchu drogowego. W ten sposób dziesięciu uczniów zdobyło kartę rowerową- swoje pierwsze „prawo jazdy”.  W naszej szkole wszyscy czujemy się bezpiecznie.

            Dorota Fąk

          • Dzień Dziecka

          • Dzień Dziecka to jedno z najsympatyczniejszych świąt. W naszej szkole, dzień ten przygotowano wspólnie z Radą Rodziców i strażakami. Na uczniów czekało mnóstwo atrakcji: zabawy taneczne, konkursy, zawody sportowe, dmuchańce i poczęstunek. Uczniowie klas I-III wypróbowali swoje tropicielskie zdolności grając w podchody. Na czas gry stali się Piratami, którzy szukali skarbu. Poruszali się zgodnie ze wskazówkami, przygotowanymi wcześniej przez nauczycieli, do wyznaczonych miejsc i wykonywali różne zadania: malowanie twarzy, zbieranie śmieci, tańczenie w kole i wiele innych. Oczywiście Piraci odnaleźli skarb i mogli dalej uczestniczyć w ciekawych zabawach. Po posileniu się pieczonymi kiełbaskami, dzieci podzielone na grupy układały na czas skomplikowane wzory. Wszyscy świetnie sobie poradzili z zadaniem i mogli kontynuować zabawę na dmuchanych zjeżdżalniach i zamkach.

            Agata Goliasz

          • Festiwal piosenki o zdrowiu

          •        16 maja w Szkole Podstawowej nr 3 w Przasnyszu odbył się etap powiatowy Festiwalu Piosenki o Zdrowiu organizowanego przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Przasnyszu. Głównym założeniem Festiwalu było zainteresowanie dzieci i młodzieży szeroko pojętą tematyką zdrowia, poprzez połączenie atmosfery zabawy z popularyzacją treści prozdrowotnych. Umiejętności wokalne i taneczne prezentowało wiele grup ze szkół z całego powiatu.
            Naszą szkołę reprezentował Antek Olbryś z kl. II. Zarapował „Zdrową piosenkę”, do której napisał sam słowa przy pomocy siostry Zuzi. BRAWO ANTEK!

            Agata Goliasz

          • Dzień Matki

          • Myśląc o mamie często zakręca nam się łza w oku. Wiemy, że całe życie się dla nas poświęca i nikogo w życiu nie kocha tak, jak swoje dzieci. Są takie momenty, w których chcemy się im odwdzięczyć za całą ciężką pracę, jaką wykonują opiekując się nami. Oprócz prezentu czy miłego uczynku, warto od czasu do czasu powiedzieć coś miłego. Taki mały gest przypomni jej, że zawsze jest w waszej pamięci i sercu.
            22 maja uczniowie klas I – III zorganizowali dla swoich mam piękną uroczystość. Tańcem, wierszem i piosenką dziękowali najukochańszym osobom wdzięczność za to, że są przy nich w każdej chwili życia. Były upominki, słodki poczęstunek i wspólna zabawa. Nie obyło się od łez wzruszenia, uścisków i pocałunków.
            Niezależnie od wieku wszyscy potrzebujemy mamy, prawda?

            Agata Goliasz

          • Konkurs plastyczny KRUS

          •    W kwietniu został rozstrzygnięty konkurs plastyczny zorganizowany przez KRUS w Przasnyszu. Z naszej szkoły wyróżnienie otrzymała Kinga Stolarczyk - uczennica klasy II. Gratulujemy Kindze, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i reprezentowanie naszej placówki na szczeblu powiatowym.

               Dorota Fąk

          • Konkurs "Akcja Bezpieczeństwo"

          •     Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie: „Akcja Bezpieczeństwo” mającym na celu propagowanie zasad bezpieczeństwa oraz wartości i wzorców związanych z odpowiedzialnym zachowaniem podczas korzystania z transportu kolejowego.                                                                                                                               Z naszej placówki przesłaliśmy 4 plakaty: klasy I pod kierunkiem pani Anny Mydło, klasy II pod kierunkiem pani Agaty Goliasz, klasy III pod kierunkiem pani Agaty Merchel oraz plakat klas IV-VI (członków koła plastycznego) pod kierunkiem pani Doroty Fąk. Dziękujemy za udział wszystkim uczniom biorącym udział w w/w konkursie.

            Dorota Fąk

          • Dzień Ziemi w naszej szkole

          • 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Jest to wyjątkowa data, bowiem święto to promuje dbanie o naszą planetę. W tym czasie przeprowadzane są różne akcje, których celem jest promowanie proekologicznych postaw.

            W piątek, 21 kwietnia 2023 r., w naszej szkole również przeprowadzone zostały działania przypominające o potrzebie ochrony środowiska. Jednak przygotowania akcji trwały niemal cały tydzień. Tego dnia uczniowie klas IV- VIII, aby zsolidaryzować się z naszą planetą, do szkoły przyszli ubrani na zielono. Świętowanie rozpoczęło się apelem na górnym korytarzu od krótkiej prelekcji, którą wygłosił organizator akcji w naszej szkole, pan Zbigniew Lorenc. Następnie przedstawiciele poszczególnych klas przypięli do tematycznej gazetki swoje zobowiązania proekologiczne. Zostały one przygotowane wcześniej w zespołach klasowych. Uczniowie, którzy przygotowali plakaty, wykazali się kreatywnością i ogromną wiedzą          z zakresu ochrony przyrody i potrzeby dbania o całe nasze środowisko. Nie zabrakło, wśród różnych informacji zawartych w projektach, wesołych haseł i zobowiązań z zakresu ekologii.

            Po południu nasi uczniowie wzięli udział w akcji sprzątania świata. Zadbali o to, by nasza najbliższa okolica wyglądała czyściej. Wspomniane wyżej działania ukazują, że wszyscy możemy i powinniśmy brać odpowiedzialność za stan naszej błękitnej planety, a zmiana niektórych naszych nawyków może sprawić, że stan środowiska zdecydowanie się polepszy.

            Cieszymy się, że w Obchody Dnia Ziemi włączyła się bardzo duża liczba uczniów, którzy chętnie uczestniczyli we wszystkich działaniach na rzecz naszej planety. To był wspaniały dzień i mamy nadzieję, że zaowocuje wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec naszej Ziemi. Pamiętajmy, że Ziemia to nasz dom i musimy o nią dbać.

            Zbigniew Lorenc

          • Odlotowa wycieczka

          • W dniu 14 marca 2023 r. uczniowie klas VII i VIII pod opieką Zbigniewa Lorenca i Doroty Fąk wyruszyli na wycieczkę do Szczytna.

            Pierwszym punktem programu była wizyta w restauracji "Mazuriana", gdzie mogli zasmakować specjałów kuchni włoskiej. Potem udaliśmy się do miejscowości Szymany, gdzie wzięliśmy udział w odlotowej podróży po Porcie Lotniczym Olsztyn–Mazury.

            Przed terminalem powitał nas Jerzy Stawicki, który oprowadził uczniów i uczennice po lotnisku. Naszą uwagę zwrócił budynek, który został zaprojektowany z użyciem charakterystycznych dla Warmii i Mazur elementów architektonicznych. Podczas zwiedzania lotniska mieliśmy okazję zajrzeć za kulisy portu i poznać miejsca, które są niedostępne dla pasażerów i pasażerek. Następnie zwiedziliśmy terminal pasażerki i taras widokowy, gdzie mogliśmy obserwować lądowania oraz start samolotu, który realizował lot z Dortmundu.

            Przewodnik przekazał nam wiele ciekawostek na temat funkcjonowania portu lotniczego, zasad ruchu powietrznego oraz samych statków powietrznych. Potem przeszliśmy ścieżkę pasażerską od punktu check-in poprzez kontrolę bezpieczeństwa po halę odlotów i przylotów. Odwiedziliśmy również salonik VIP, a także złożyliśmy wizytę w biurze Dyżurnych Operacyjnych. Ostatnim punktem programu był przejazd lotniskowym autobusem płytowym, którym dotarliśmy do strażnicy Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej. Tam mogliśmy podziwiać nowoczesny wóz ratowniczo-gaśniczy Pantera. Dowódca w interesujący sposób opowiedział o wozie i specyfice pracy strażaków na lotnisku. Po krótkim pokazie działania armatki wodnej uczestniczący w wycieczce mogli zasiąść za sterami Pantery i zrobić pamiątkowe zdjęcia.

            Zbigniew Lorenc

          • Konkurs plastyczny: „Mój ulubiony polski sportowiec 2022 r.”

          •            W II semestrze roku szkolnego 2022/2023, 15 uczniów z klas IV-VIII wzięło udział w Ogólnopolskim konkursie plastycznym: ”Mój ulubiony polski sportowiec 2022 r.”                                                                                  Celem konkursu było rozbudzanie twórczej wyobraźni wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie talentów i sportu wśród uczestników.                 

            Opiekunem konkursu była pani Dorota Fąk. Z naszej szkoły w konkursie wzięli udział następujący uczniowie:

            Antoni Kłoskowski, Kacper Knebel, Mikołaj Knebel, Marcel Koziatek, Wiktoria Sobotka, Julia Zembek – klasa IV;

             Anna Gąska, Nikola Kurzac, Gabriel Orzoł, Nadia Szubert – klasa V;

            Maja Stępkowska, Kornelia Zapadka – klasa VI

            Zuzanna Gąska, Małgorzata Suchowiecka – klasa VII

            Izabela Maria Zapadka – klasa VIII.                                                                                  

                      Z niecierpliwością czekamy na wyniki, a uczniom życzymy zwycięstwa.

                                                     Dorota Fąk

          • OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

          • Wzorem lat ubiegłych uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Turnieju BRD. W wyniku eliminacji szkolnych do gminnego etapu w/w Turnieju zakwalifikowali się następujący uczniowie naszej szkoły:

            - drużyna I (dwie dziewczynki i dwóch chłopców): Anna Gąska kl.V, Nikola Kurzac kl. V, Dawid Grabowski kl. V, Wojciech Tabaka kl. V

            - drużyna II ( skład trzyosobowy): Wojciech Dudek kl. VI, Dominik Kozak kl. VIII, Bartłomiej Prusik kl. VIII. Opiekunem drużyn była pani Dorota Fąk.

                  Wyżej wymienieni uczniowie reprezentowali naszą szkołę 5 kwietnia 2023 roku w Jednorożcu, gdzie odbył się etap gminny. Uczestnicy wywalczyli II miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w przyszłości.

            Dorota Fąk

          • Warsztaty wielkanocne z rodzicami

          • W okresie przedświątecznym zorganizowano dla najmłodszych uczniów naszej szkoły klasowe warsztaty z rodzicami. Celem tych zajęć było tym razem wspólne wykonanie kartek świątecznych. Prace dzieci i rodziców wymagały sporej cierpliwości i wytrwałości ale efekt końcowy dostarczył wiele radości i dużo satysfakcji. Uczniowie klasy drugiej i trzeciej już samodzielnie podejmują takie działania, ponieważ mają już za sobą bogaty bagaż doświadczeń i posiadają umiejętności. Wykonane kartki zostaną przekazane członkom Szkolnego Koła PCK, bo jak co roku, uczniowie klas I-III chętnie włączają się w te akcje. Stało się już tradycją, że przed samymi świętami uczniowie tej organizacji odwiedzą domy ludzi samotnych, złożą życzenia i przekażą kartki wielkanocne. Osoby te są mieszkańcami Parciak, Żelaznej Rządowej, Prywatnej oraz Dynaku a jest ich ponad czterdzieści.
            Dziękuję serdecznie wszystkim rodzicom za poświęcony czas i przygotowanie materiałów.

            Anna Mydło

          • „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”

          • Jak co roku, uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w XIII edycji Ogólnopolskiego  Konkursu Plastycznego zorganizowanego przez KRUS.

             W tym roku tematem konkursu było zapobieganie skutkom niewłaściwego stosowania w gospodarstwie rolnym niebezpiecznych substancji, m.in. środków ochrony roślin,  nawozów, paliw. Prace plastyczne promujące pozytywne zachowania związane z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego wykonało 11 uczniów z klas I–VIII.  Prace naszych uczniów wezmą udział w eliminacjach powiatowych. Opiekunami konkursu w klasach I-III były panie: Anna Mydło, Agata Goliasz i Agata Merchel, w klasach IV-VIII    pani: Dorota Fąk

            Trzymamy za nich kciuki i życzymy zwycięstwa.

            Dorota Fąk.