• Dzień Ziemi 2022

          • Dzień Ziemi – to szczególne święto jest obchodzone 22 kwietnia, choć, prawdę mówiąc, powinno być obchodzone codziennie. W tym wyjątkowym dniu ludzie zbierają się w grupy (głównie szkoły, przedszkola itp.) i dzielnie przemierzając najbliższe tereny, zbierają odpady, które się wmieszały w środowisko naturalne. Celem akcji jest promowanie ochrony środowiska i poszerzanie świadomości ekologicznej.

            Od ponad 50 lat obchodzimy Dzień Ziemi  i uzmysławiamy sobie wtedy,  jak ważną sprawą  jest troska o nasze środowisko. Pierwszy Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych.  Święto to obchodzone jest w ponad 190 państwach  na świecie. W Polsce od roku 1990. Co roku akcja zwraca uwagę na inny problem związany ze środowiskiem i ekologią.

            Tegoroczne  hasło przewodnie Światowego Dnia Ziemi 2022 to Invest in our planet – Zainwestuj w naszą planetę. Organizatorzy zwracają uwagę na konieczność zmian w różnych obszarach działalności oraz wspólną odpowiedzialność – firm, rządów i obywateli.

            Ziemia to nasz jedyny dom, dlatego każdy z nas jest za niego odpowiedzialny! Małe rzeczy wykonywane przez wiele osób mają duże znaczenie.

            Co możesz zrobić dla Ziemi?  nie tylko w dniu jej święta….

            1. Ogranicz nieprzemyślane zakupy – kupując tylko to, czego potrzebujesz przyczyniasz się m.in. do zmniejszenia ilości śmieci.
            2. Użyj wielorazowych toreb na zakupy
            3. Segreguj odpady.
            4. Wyłączaj światło, kiedy wychodzisz z pomieszczenia – oszczędzaj energię.
            5. Wybieraj produkty w szklanych i papierowych opakowaniach
            6. Zrezygnuj z zakupów wody w plastikowej butelce – wybierz szklaną butelkę albo wielorazową opcję z filtrem.
            7. Naprawiaj zepsute sprzęty, ubrania czy narzędzia.
            8. Wybierz komunikację miejską albo rower zamiast samochodu.
            9. Zakręć kran w czasie mycia zębów, napraw jeśli cieknie – oszczędzaj wodę.

            Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, również i w tym włączyli się do akcji, posprzątali teren wokół szkoły i najbliższą jej okolicę. Pracom porządkowym towarzyszyły rozmowy na temat ekologii, potrzeby segregacji śmieci, ochrony środowiska. Pamiętajmy, że każda podejmowana aktywność ma ogromne znaczenie dla najbliższego otoczenia, dla naszego wspólnego domu jakim jest Ziemia.

            Iwona Wróbel

             

          • Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt. "Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy"

          • Wyniki XII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”- etap powiatowy.

            Wiodącym celem konkursu było promowanie wśród uczniów terenów wiejskich pozytywnych zachowań, związanych z pracą i zabawą w gospodarstwie rolnym. Prace naszych uczniów były wykonane przeróżnymi technikami a komisja konkursowa brała pod uwagę walory estetyczne, oryginalność, pomysłowość a także zgodność z tematyką konkursu. Z gminy Jednorożec wzięły udział w konkursie 3 szkoły, z których przekazano 45 prac z różnych kategorii wiekowych. Ogólnie oceniono 88 prac, które wpłynęły z różnych gmin naszego powiatu.

            Do konkursu przystąpiło 6 uczniów z klasy III: Antoni Kłoskowski, Kacper Knebel, Mikołaj Knebel, Marcel Koziatek, Piotr Kozłowski, Julia Zembek.

            II miejsce zdobył- Kacper Knebel

            Wyróżnienie- Mikołaj Knebel

            Dziękujemy za ogromne zaangażowanie się w w/w konkurs organizowany przez KRUS, serdecznie gratulujemy zwycięzcom, którzy czekają na uroczyste wręczenie nagród w Przasnyszu.

            Anna Mydło

          • Opowieści wielkanocne

          • 12 kwietnia uczniowie klas I – III oglądali spektakl online „Opowieści Wielkanocne”. Opowieść ta była malowana piaskiem i transmitowana na żywo przez Teatr Piasku Art Group Galitsyna.

            Pięknie opowiedziana i zilustrowana piaskiem historia ofiarnej śmierci Chrystusa i Jego chwalebnego zmartwychwstania wprowadziła ciepły, świąteczny klimat.

            Artystka przybliżyła widzom życie Jezusa na ziemi: Jego nauczanie i uzdrowienia, przybycie do Jerozolimy oraz wydarzenia Wielkiego Tygodnia – aż po Zmartwychwstanie. Przedstawiła je w taki sposób, że dzieci z łatwością zrozumiały chronologię zdarzeń, znaczenie okoliczności, w jakich się dokonały oraz osób, które w nich uczestniczyły. Przede wszystkim jednak spektakl ten opowiada o wielkiej miłości Boga, który obdarował nas życiem wiecznym.

            Agata Goliasz

          • Warsztaty wielkanocne

          •    Wielkanoc, to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Ten wyjątkowy czas ma bogatą tradycję i towarzyszy mu wiele zwyczajów i obrzędów. Z tej właśnie okazji zorganizowaliśmy w naszej szkole w dniu 7 kwietnia warsztaty dla najmłodszych uczniów klas I- III i ich rodziców. Wszyscy sprawdzili swoje umiejętności i wykazali się kreatywnością podczas wykonywania stroików, wianków i ozdabiania pisanek. Takie wspólne spotkanie uczniów, rodziców i nauczycieli, po bardzo długiej pandemii było dobrą lekcją integracji. Nie zabrakło przy tym dobrej zabawy, wymiany doświadczeń, spontanicznych rozmów ale przede wszystkim dużo rzetelnej pracy. Dziękujemy rodzicom za zgromadzenie potrzebnych materiałów, które były niezbędne do wykonania ozdób na wielkanocny stół. Mamy nadzieję, że powtórzymy je jeszcze za rok. Większość ozdób została zakupiona przez rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły a część dochodu ze sprzedaży przesłano na konto Ogólnopolskiej Akcji Specjalnej placówek edukacyjnych „SOS Ukraina”.

            Życzymy zdrowych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych pełnych wiary, nadziei i miłości.

            Anna Mydło

          • Akcja "Odkręcam, zbieram, pomagam"

          •       Uczniowie klas I-III włączyli się w zbiórkę zbierania plastikowych nakrętek dla małego Kazia z Olszewki. Korki zostały przekazane w dniu 29 marca mamie chorego chłopca. Przesyłamy podziękowania za zaangażowanie się w powyższą akcję i prosimy o jeszcze więcej. Drugi etap odbioru nastąpi 1 czerwca a dochód z prowadzonej zbiórki w całości zostanie przeznaczony na rehabilitację dziecka. Zapraszamy uczniów starszych klas do przyłączenie się do akcji.

            Anna Mydło

          • Nasi uczniowie na podium

          •           W dniu 10 marca 2022 r. w budynku szkoły podstawowej w Parciakach rozegrano Gminny Turniej Tenisa Stołowego. Był skierowany do dzieci i młodzieży. W turnieju uczestniczyło 30 osób. Turniej rozegrano w duchu sportowej rywalizacji zgodnie z przepisami Polskiego Związku Tenisa Stołowego. Zawody przygotował i przeprowadził nauczyciel wychowania fizycznego Zbigniew Lorenc. Uczestnicy turnieju mieli do dyspozycji3 stoły. W każdej z grup zawodników do końca toczyły się zacięte rozgrywki o zwycięstwo.

            WYNIKI RYWALIZACJI:

            DZIEWCZĘTA KLASY VII–VIII

            I miejsce – Marta Karaszewska

            II miejsce – Amelia Sobotka

            III miejsce – Karolina Sobotka

            IV miejsce – Natalia Bruździak

            DZIEWCZĘTA, KLASY V–VI

            I miejsce – Karolina Kowalczyk

            II miejsce – Wiktoria Merchel

            III miejsce – Agata Olbryś

            IV miejsce – Zuzanna Gąska

            DZIEWCZĘTA, KLASA IV

             I miejsce – Anna Gąska

             II miejsce – Nikola Kurzac

            III miejsce – Nadia Szubert

             IV miejsce – Oliwia Wróblewska

            CHŁOPCY KLASY VII–VIII

            I miejsce – Jakub Berk

            II miejsce – Maciej Parciak

            III miejsce – Dorian Tabaka

            IV miejsce – Konrad Merchel

            CHŁOPCY KLASY V–VI

            I miejsce – Wiktor Kurzac

            II miejsce – Gabriel Tabaka

            III miejsce – Dominik Kozak

            IV miejsce – Jakub Więcek

            CHŁOPCY, KLASA IV

            I miejsce – Gabriel Orzoł

            II miejsce – Wojciech Tabaka

             III miejsce – Dawid Łukasiak

             IV miejsce – Dawid Grabowski

            Gratulujemy zwycięzcom i zwyciężczyniom, a wszystkim uczestniczącym dziękujemy za sportową walkę. Tym samym zapraszamy do udziału w kolejnych imprezach.

            W dniach 19 i 27 marca 2022 r. w Chorzelach w ramach Mazowieckich Igrzyskach Dzieci i Młodzieży Szkolnej zostały rozegrane Powiatowe Zawody w Indywidualnym Tenisie Stołowym dziewcząt i chłopców szkół podstawowych.

            Uczennice i uczeń z naszej szkoły osiągnęli wysokie wyniki w tych zawodach. W kategorii dziewcząt klas IV I miejsce zajęła Anna Gąska, II miejsce – Nadia Szubert, III miejsce – Nikola Kurzac. W kategorii dziewcząt klas V– VII miejsce zajęła Kowalczyk Karolina, a w kategorii dziewcząt klas VII–VIII Amelia Sobotka uplasowała się na III miejscu. Spośród chłopców I miejsce zajął Wiktor Kurzac, który tym samym został mistrzem powiatu przasnyskiego w kategorii klas V–VI.

            W dniu 27 marca 2022 r. uczniowie ze szkoły podstawowej Żelazna Rządowa-Parciaki uczestniczyli w Drużynowych Rozgrywkach Tenisa Stołowego, które odbyły się w Chorzelach. Wysoki poziom gry zaprezentowały dziewczęta Anna Gąska, Nikola Kurzac i Nadia Szubert, uczennice klasy IV, które zajęły I miejsce w tych zawodach. Ich rówieśnicy Gabriel Orzoł i Wojciech Tabaka również stanęli na najwyższym podium w swojej kategorii. Na drugim miejscu podium stanęły dziewczęta z klas V–VI: Karolina Kowalczyk, Wiktoria Merchel i Agata Olbryś. Dziewczęta z klas VII– VIII: Marta Karaszewska, Amelia Sobotka
            i Karolina Sobotka zajęły II miejsce w swojej kategorii.

            Wicemistrzostwo powiatu zdobyli chłopcy Wiktor Kurzac i Gabriel Tabaka. Wszyscy wyżej wymienieni uczniowie awansowali na Międzypowiatowe Zawody w Drużynowym Tenisie Stołowym.

                                                                    Zbigniew Lorenc