• Wycieczka do Kazimierza, Lublina, Zamościa i Soliny

          • W dniach 14 -17.04.2024r. uczniowie klas IV – VIII naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Kazimierza Dolnego, Lublina, Zamościa i Soliny.

            Pierwszym punktem na naszej mapie był urokliwy Kazimierz Dolny. Jest to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce i perełką architektury renesansowej. Zwiedzanie rozpoczęliśmy na Rynku, gdzie podziwialiśmy architekturę tego miejsca, szczególnie Kamienice pod św. Mikołajem i Krzysztofem. Następnie przespacerowaliśmy się wąskimi uliczkami wokół Rynku, gdzie można było poczuć atmosferę, która przyciąga rzesze turystów do tego miasta. Można było również spróbować kazimierskiego koguta - miejscowy przysmak związany z lokalną legendą. Na koniec wybraliśmy się na zwiedzanie jednego z wąwozów lessowych.

            Kolejnym punktem na naszej mapie podróży był Lublin. Pierwsze kroki skierowaliśmy na dziedziniec zamku lubelskiego, gdzie poznaliśmy jego ciekawą historię. Następnie udaliśmy się na Stare Miasto, które posiada układ przestrzenny zabudowy. Dalszym punktem programu była czternastowieczna Brama Krakowska. Na koniec udaliśmy się na Plac Litewski z fontanną multimedialną i pomnikiem upamiętniającym podpisanie Unii Polsko – Litewskiej z 1569 r.

            Po intensywnym zwiedzaniu udaliśmy się do Hotelu Korona Resort & SPA. Uczestnicy wycieczki mogli zrelaksować  strefie wodnej, która obejmuje basen z biczami wodnymi, suchą saunę, saunę parową oraz wannę z hydromasażem.

            Następnego dnia po śniadaniu i relaksie w strefie SPA wyruszyliśmy w kierunku Zamościa. Jest on nazywany miastem idealnym. Został założony w XVI wieku przez hetmana koronnego Jana Zamoyskiego. Został zaprojektowany przez wybitnego włoskiego architekta Bernardo Morando. Miasto-twierdza Zamość, jako zespół architektoniczno-urbanistyczny w 1992 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

            Pierwszym punktem podróży był  Rynek Wielki Starego Miasta, gdzie mogliśmy podziwiać unikatowy w skali światowej układ architektoniczno-urbanistyczny miasta, z zespołem budynków powstałych od okresu renesansu po wiek XX. Następnie udaliśmy się pod zamojską katedrę, która  jest jedną z  najwspanialszych polskich świątyń. Uczniowie mieli również okazję obejrzeć również spiżowy pomnik założyciela miasta, który stoi przy ulicy Akademickiej.

            Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Soliny. Przed rozpoczęciem zwiedzania zapory wodnej w Solinie uczestnicy wycieczki poznali  historię powstania największego sztucznego jeziora – Zalewu Solińskiego. Zapoznali się również z jej parametrami oraz dowiedzieli się o tym jak powstaje prąd w tutejszej elektrowni. Spacerując po koronie Zapory Solińskiej, mogliśmy podziwiać jej wielkość oraz „Zielone wzgórza nad Soliną”. Uczestnicy wycieczki mieli okazję dowiedzieć się o florze i faunie zamieszkującej zalesione tereny bieszczadzkie.

            Kolejnym miejscem w Bieszczadach, które odwiedziliśmy był Polańczyk, który zapewnia unikalny, zdrowotny mikroklimat oraz wysoką czystość powietrza. Odwiedziliśmy m.in.: główny deptak, część uzdrowiskową miejscowości. Przy ulicy Zdrojowej odwiedziliśmy liczne sklepy z pamiątkami i cukiernię – gdzie spróbowaliśmy pysznych gofrów. Zobaczyliśmy również znajdujący się tam amfiteatr, który jest miejscem licznych koncertów i imprez kulturalnych.

            Po zwiedzaniu wróciliśmy do Hotelu Solin Resort & SPA w Myczkowcach, gdzie uczestnicy wycieczki mogli zrelaksować  strefie wodnej, grając w bilard lub w kręgle.

            W środę około godziny 10.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Zmęczeni lecz zadowoleni późnym wieczorem wróciliśmy do Parciak i Żelaznej.

             

                                                                                                                                                    Zbigniew Lorenc

          • Konkurs - "Orzeł matematyczny".

          • 18 kwietnia 2024 r. chętni uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie wiedzy "Orzeł matematyczny". Przeprowadzony on został w trzech kategoriach wiekowych. W ciągu 60 minut wszyscy uczestnicy mieli do rozwiązania 21 zadań o różnym stopniu trudności.

            Trzymamy kciuki za powodzenie w konkursie i tak, jak w ubiegłym roku liczymy na tytuły Laureatów dla naszych uczniów.

            Iwona Wróbel

          • Warsztaty z psychologiem

          • 12 kwietnia uczniowie klas IV-VIII mieli niebywałą okazję porozmawiać o trudnych emocjach i trudnych relacjach z panią psycholog Anną Brzostek z PPP w Przasnyszu. W szkole pani Anna Brzostek przeprowadziła warsztaty w dwóch grupach: dla klas VII-VIII na temat stresu i sposobów radzenia sobie z nim oraz dla klas IV-VI na temat empatii, relacji z innymi osobami i tolerancji.

            Iwona Wróbel

          • Nasi uczniowie na meczu Legii

          • 7 kwietnia uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami mogli na żywo obejrzeć mecz piłki nożnej Legia Warszawa – Jagiellonia Białystok. Wyjazd do Warszawy zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego Wojciech Walędziak i Zbigniew Lorenc. W opiece nad uczniami wspierał nas pan Krzysztof Iwulski, który tego dnia pełnił również funkcję kierowcy autobusu.

            Przed meczem na uczestników wyjazdu czekało wiele atrakcji, m.in. malowanie twarzy, maskotka Legii - Miś Kazek, z którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. W sektorze rodzinnym wszystkich nas zaskoczyła obecność reprezentanta reprezentacji Polski – Pawła Wszołka. Niektórym naszym uczniom udało się nawet zdobyć jego autograf.

            Rozpoczęcie spotkania poprzedziło odśpiewanie hymnu Legi przez cały stadion fanów, których tego dnia  zebrało się ponad 27 tysięcy. Kibice Legii, jak zawsze nie zawiedli, a atmosfera piłkarskiego święta porwała cały stadion. Udzieliła się również naszym uczniom, którzy gorąco dopingowali stołeczną drużynę.

            Emocje, które towarzyszyły naszym szkolnym kibicom były nie do opisania. Wszyscy z niecierpliwością czekamy już na następny wyjazd.

                                                                                                                                                               Zbigniew Lorenc

          • Konkursy plastyczne

          •  

            Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w Ogólnopolskich Konkursach plastycznych zorganizowanych przez Historyczny Park Rozrywki w Gorlicach i Muzeum Lizaka w Jaśle. Wszyscy uczestnicy- 21 osób otrzymali dyplomy oraz darmowe bilety wstępu do Historycznego Parku Rozrywki w Gorlicach i Muzeum Lizaka w Jaśle. Uczestnicy w/w konkursów: Antonina Prusik, Wiktoria Sobotka, Sylwia Sobotka, Maja Ejzak, Anna Gąska, Nadia Szubert, Nikola Kurzac, Maja Stępkowska, Julia Zembek, Łucja Kozłowska Patrycja Kucińska, Kornelia Zapadka, Zuzanna Gąska i Małgorzata Suchowiecka.

            Cieszy fakt, iż tak duża liczba uczniów bierze udział w konkursach plastycznych. Opiekunem konkursów była pani Dorota Fąk.

            Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim uczestnikom i zachęcamy do czynnego udziału w konkursach.

                                                                                                                                                                           Dorota Fąk

          • APEL WIELKANOCNY

          • W środę 27 marca w naszej szkole odbył się apel związany ze świętami Wielkiej Nocy. W pierwszej części uczniowie klas VI-VIII przygotowali montaż słowno - muzyczny, w którym wyjaśniali pochodzenie i znaczenie zwyczajów wielkanocnych w różnych regionach naszego kraju. W drugiej części natomiast odbył się międzyklasowy quiz wiedzy o Wielkanocy. Zwycięzcami zostały ex aequo klasy VII i VIII.

            Na zakończenie pan Dyrektor życzył wszystkim pracownikom szkoły i uczniom radosnych i spokojnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

             

                     Iwona Kozłowska

          • Zajęcia z dziedziny finansów

          • 27 marca cała społeczność uczniowska naszej szkoły wzięła aktywny udział w zajęciach edukacyjnych przeprowadzonych przez Panią Agnieszkę Dziwura - przedstawicielkę Limes Bank Spółdzielczy w Chorzelach. Podczas zajęć dzieci uczyły się mądrze zarządzać wydatkami, dowiedziały się jakie korzyści płyną z oszczędzania oraz poznały nowoczesne sposoby płatności za zakupy. Starsi uczniowie dowiedzieli się również jak wyliczyć miesięczny budżet dla współczesnej rodziny. Dziękujemy Pani Agnieszce za przekazanie naszym uczniom praktycznej wiedzy niezbędnej w dorosłym życiu.

            Maja Napiórkowska-Piotrak

          • OTWP w Przasnyszu

          • 26 marca uczeń klasy VII - Wojciech Dudek reprezentował naszą szkołę poprzez udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej na etapie powiatowym w Przasnyszu. Wojtkowi zabrakło zaledwie 1 punkta do wejścia do ścisłego finału. Cieszy jednak fakt, że mamy reprezentanta szkoły  który doszedł daleko. Liczymy, że za rok znowu będziemy górą. W tym konkursie nie ma osób przegranych. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody za udział w w/w konkursie. Gratulujemy Wojtkowi i czekamy na powtórkę za rok.

                                                                                                                                                                Dorota Fak

          • Żywa lekcja historii z "Rekonstrukto"

          •  

             

            25 marca 2024 r. uczniowie z klas IV-VIII naszej szkoły wzięli aktywny udział w żywej lekcji historii przeprowadzonej przez grupę artystyczną „Rekonstrukto” pod tytułem „Powstanie Warszawskie”.

            W czasie tej nietypowej lekcji uczniowie mieli okazję zapoznać się z losami Polski i Polaków żyjących podczas II wojny światowej. Mogli także obejrzeć i przymierzyć stroje historyczne oraz różnego rodzaju broń.

            Prowadzący niezwykle ciekawie i barwnie  przedstawili ten trudny dla naszego narodu okres w historii. Pokaz wzbudził duże zainteresowanie zainteresowanie publiczności i z całą pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

                                                                                                                                                           Zbigniew Lorenc

          • Witamy wiosnę!

          •  

            21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Niestety nie oznacza to, że od tego dnia można się spodziewać znacznej poprawy pogody i wyższych temperatur. Bywa, że pogoda za oknem nie pokrywa się z kalendarzową porą roku, jednak 21 marca można potraktować jako symboliczne zakończeniem zimy.

            Aby podkreślić charakter tego dnia, nasi uczniowie przyszli ubrani w wiosennych tonacjach. Na korytarzach królowały kwiaty, no i oczywiście kolor zielony i żółty. Uroczystości powitania wiosny rozpoczęły się od przygotowania wiosennych sałatek warzywnych i owocowych. Po wspólnej degustacji dzieci wyruszyły na spacer z Marzanną po okolicach Żelaznej.  Podczas wiosennego pochodu czujnie rozglądały się i wypatrywały pierwszych oznak wiosny.

            Również uczniowie klas IV-VIII powitali wiosnę. Zastąpili nauczycieli w prowadzeniu zajęć lekcyjnych. Udaliśmy się też do Kościoła w związku z rekolekcjami wielkopostnymi. Po powrocie odbyły się dalsze lekcje pod kierunkiem "nowych nauczycieli". Na wszystko oko miała marzanna. Wszem I wobec ogłaszamy,  że wiosnę w Parciakach mamy.

            Jesteśmy pewni, że Wiosna niedługo zawita do nas na dobre.

             

            Bożena Agata Goliasz, Dorota Fąk

          • Z wizytą w Parku Nauki Torus w Ciechanowie

          • 21 marca uczniowie z klas: 7 i 8 udali się do Parku Nauki Torus w Ciechanowie. W zajęciach warsztatowych aktywnie uczestniczyliśmy i poznaliśmy właściwości różnych metali, sprawdzaliśmy ich topliwość, rozszerzalność cieplną i przewodnictwo cieplne. Samodzielnie wykonaliśmy drzewko szczęścia z różnych stopów. W dziale ekspozycji edukacyjnej doświadczaliśmy zagadnień z nauk ścisłych.

            To był dzień kontaktu z nauką.

             

                                                                                                                                                                       Teresa Niska

          • Wyrazy podziękowania dla Limes Bank Spółdzielczy w Chorzelach

          • "Jedynie prawdziwy człowiek zauważy potrzeby innego człowieka. Jedynie człowiek wielkiego serca wyciągnie doń pomocną dłoń"

                                                                                                                                                                      Jan Paweł II

            Uczniowski Klub Sportowy "Błyskawica" działający przy Publicznej Szkole Podstawowej Żelazna Rządowa - Parciaki z siedzibą w Parciakach składa największe wyrazy podziękowania dla Limes Bank Spółdzielczy
            w Chorzelach za udzielenie wsparcia finansowego na zakup strojów sportowych dla uczniów naszej szkoły w wys. 2 000 zł.

            Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe dla Limes Bank Spółdzielczy w Chorzelach.

             

                                                                                                                                                          Wojciech Walędziak

          • Uczennica naszej szkoły zakwalifikowała się do Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego

          • Jak już informowaliśmy nasza uczennica Zuzanna Gąska z klasy VIII zakwalifikowała się do Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego. 21 lutego 2024r. w Warszawie odbył się właśnie ten etap. By zostać laureatem trzeba było uzyskać 75% punktów. Zuzi poszło całkiem dobrze, lecz zabrakło niedużo, by zostać laureatem. Pomimo wszystko i jesteśmy dumni z osiągniętego wyniku.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz rozwijania zainteresowań chemicznych. Opiekunem Zuzanny była Pani Teresa Niska.

             

                                                                                                                                                           Wojciech Walędziak

          • Mecz Legia Warszawa vs Piast Gliwice

          • 17 marca uczniowie naszej szkoły jako kibice zasiedli na trybunach i obserwowali mecz Legii Warszawa vs Piast Gliwice. Uczniowie mieli możliwość na żywo doświadczyć jaka atmosfera panuje na trybunach podczas rozgrywanego meczu. Dla każdego uczestnika było to miło spędzone popołudnie pełne niezapomnianych wrażeń.

            Dziękujemy Pani Beacie Kucińskiej za zaangażowanie w zdobycie biletów.

                                                                                                                                                  Wojciech Walędziak

             

          • Zaelektryzowani w naszej szkole

          • 19 i 20 marca naszą szkołę odwiedziła grupa „Zaelektryzowani”. Celem pokazu było przybliżenie uczniom tajników fizyki i chemii w bardzo prosty i atrakcyjny sposób. W programie znalazły się zabawy z gazami (ciekły azot, hel), ale również ciekawe zjawiska z fizyki (ciśnienie w próżni). Różne rekwizyty i substancje sprawiły, że czuliśmy się jak w prawdziwym laboratorium. Dostarczyły one uczniom wiele śmiechu, ale również sporą porcję wiedzy.

                                                                                                                                                                      Agata Merchel

          • WYJAZD NA MECZ PLUS LIGI INDYKPOL AZS OLSZTYN –KGHM CUPRUM LUBLIN

          • 18 marca 2024 r. uczniowie j naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia na żywo meczu piłki siatkowej pomiędzy drużynami: Indykpol AZS Olsztyn –KGHM Cuprum Lubin. Uczestnicy wyjazdu mogli zobaczyć piłkę siatkową na najwyższym poziomie. Nasi mali kibice na pewno nie zawiedli się, ponieważ mecz był bardzo ciekawy, zacięty
            i wyrównany.

            Obie drużyny dostarczyły nam mnóstwo emocji, a samo spotkanie zakończyło się zwycięstwem drużyny gości, którzy zwyciężyli 3:2 (23:25, 27:25, 26:24, 21:25, 10:15. Dla siatkarzy z Lubina były to dwa bardzo cenne
            w walce o utrzymanie punkty. Najlepszym zawodnikiem spotkania został zawodnik z Lubina – Paweł Pietraszko.

            Dla uczniów naszej szkoły wyjazd ten był niezwykłym przeżyciem. Wszystkich porwała atmosfera siatkarskiego święta, dlatego do ostatnich minut mocno kibicowali piłkarzom gospodarzy.

             

                                                                                                                                                                  Zbigniew Lorenc

          • Warsztaty „Robimy palmy wielkanocne”

          • 12 marca uczniowie klas I – III, razem z rodzicami i paniami z Koła Gospodyń Wiejskich „Żelaźnianki to Kurpianki”, robili palmy wielkanocne. Dzieci szybko opanowały sztukę robienia kolorowych kwiatów z bibuły, którymi ozdabiały wierzbowe gałązki. Efekt końcowej pracy przeszedł oczekiwania wszystkich.

            Warsztaty te, to nie tylko praktyczne zajęcia dla dzieci ale aktywizacja lokalnej społeczności i integracja międzypokoleniowa.

            Dziękujemy naszym gościom, paniom z Koła Gospodyń Wiejskich, za pokaz robienia palm oraz umilenie zajęć regionalnymi przyśpiewkami.

             

            Bożena Agata Goliasz

          • Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci

          • Drodzy uczniowie i rodzice!

            Nasza szkoła przystąpiła do projektu:

            “WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI”

            Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród Dzieci i Młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe gospodarowanie odpadami. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon,który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych.

            Dodatkowo od 1 marca 2024 każda szkoła biorąca udział w akcji automatycznie dołącza doprojektu TERAZLAS organizowanego we współpracy z Nadleśnictwem Biała Podlaska.

            Za 500 kg zebranego sprzętu zasadzonych zostanie 50 drzew w imieniu Naszej szkoły, natomiast za tonę aż 500!

            Szczegóły akcji znajdziecie Państwo na stronie www.terazlas.pl.

            JEDYNYM WARUNKIEM JEST MOBILIZACJA DO DZIAŁANIA, PORZĄDKI DOMOWE I CHĘCI!

            Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły.

            „IM WIĘCEJ SPRZĘTU UZBIERAMY, TYM WYŻSZY BON OTRZYMAMY!’’

            TERMIN AKCJI:   10 kwietnia 2024 r.

            MIEJSCE AKCJI: Publiczna Szkoła Podstawowa Żelazna Rządowa – Parciaki

                                       z  siedzibą w Parciakach

                                       Parciaki 22, 06-323 Jednorożec

             

            RODZAJE_SPRZETU_ELEKTRYCZNEGO_I_ELEKTRONICZNEGO.pdf

          • Dzień Kobiet w naszej szkole

          • 8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji chłopcy z klas VI-VIII zaprezentowali krótki program artystyczny. Mogliśmy podziwiać humorystyczne występy aktorskie, m.in. Gabrysia Tabaki, który wcielił się w asystentkę wybitnego znawcy kobiet - profesora Gryzipiórka.

            Nie mogło również zabraknąć serdecznych życzeń skierowanych do Pań, zarówno tych dużych, jak i tych małych.

                                                                                                                                                                   Zbigniew Lorenc