Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość
kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi - a niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym.
Józef Piłsudki
Gdy 28 lipca 1914 r. Austro - Węgry wypowiedziały Serbii wojnę, wszyscy, którym dobro Polski leżało na sercu, zdawali sobie sprawę, że zbliżająca się wojna może mieć ogromne znaczenie dla Polski. Tak oto solidarni dotychczas ze sobą zaborcy mieli się zwrócić przeciwko sobie. Europę, a wraz z nią świat, ogarnęło piekło I wojny światowej. 11 listopada 1918 r., po 4 latach krwawych walk, Niemcy podpisały kapitulację. Wojna skończyła się, a wraz z nią upadły przedwojenne imperia i powstały niepodległe państwa. Wśród nich Polska, która odrodziła się jak feniks z popiołów. Zniszczona, rozgrabiona, ale wolna!
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada 2016 r. w naszej szkole odbyła się okolicznościowa akademia. Została ona przygotowana przez uczniów klas IV - VI pod opieką p. Zbigniewa Lorenca. Na początku głos zabrał dyrektor szkoły p. Marek Walędziak, który powitał wszystkich zebranych i odniósł się do wydarzeń, dzięki którym 98 lat temu Polska powróciła na mapy Europy. Następnie zaprosił do wysłuchania montażu słowno - muzycznego. Program artystyczny poprzedziło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.
Następnie uczniowie przypomnieli zebranym ważniejsze wydarzenia ze 123 lat niewoli Polski. Podkreślone zostało to, iż Polacy nie utracili swojej tożsamości, nie zapomnieli języka polskiego i tradycji narodowych. Nie zabrakło akcentów z walk narodowowyzwoleńczych, aż do dnia, w którym wolna Rzeczpospolita powróciła na mapy Europy i świata. W ten sposób ziściły się sny i marzenia pięciu pokoleń Polaków. Polska znowu stała się podmiotem, a naród polski mógł sam stanowić o sobie. Na twarzach uczniów biorących udział w przedstawieniu dostrzec można było zaangażowanie.
Wśród wierszy i tekstów dominowały te dotyczące naszej ojczyzny. Bogaty program artystyczny został urozmaicony utworami wokalnymi, takimi jak: ,,Marsz strzelców”, ,,Pierwsza brygada” oraz „Rozkwitały pąki białych róż”, który zaśpiewała Wiktoria Koziatek.
Jeszcze raz serdecznie dziękuję wszystkim uczniom, którzy przyczynili się do uświetnienia tak ważnej uroczystości. Każdy, kto tego dnia wziął udział w akademii był dumny, że jest Polakiem. Zapamiętajmy również słowa kardynała Józefa Glempa, ,,że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować”. Te ponadczasowe przesłanie niech pobudzi nas do refleksji, że Ojczyznę ma się tylko jedną, dlatego trzeba ją kochać, szanować i jej służyć.
Zbigniew Lorenc