W dniach 8-11 maja 2019 r. 26 uczniów z naszej szkoły wyjechało na wycieczkę szkolną. Tym razem zwiedziliśmy Wrocław, Szklarską Porębę, Karpacz i stolicę Republiki Czeskiej – Pragę.
Około godziny 7. 00 wyjechaliśmy spod budynku szkoły w kierunku Szklarskiej Poręby. Około godziny 21.00 dojechaliśmy do naszego miejsca zakwaterowania.
9 maja zwiedziliśmy Wrocław. Pierwszym miejscem, które uczestnicy wycieczki zobaczyli było Muzeum Panoramy Racławickiej. Mogliśmy podziwiać wielkie dzieło (15x114m),znanych malarzy Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Połączenie specjalnej perspektywy malarskiej z oświetleniem i wkomponowaniem obrazu w sztuczny teren stworzyło niesamowity efekt wizualny. Dopełnieniem była narracja, która przeniosła nas w czasy insurekcji kościuszkowskiej.
Następnym punktem na naszej mapie był najstarszy w Polsce wrocławski ogród zoologiczny. Mogliśmy tu zwiedzić m.in. Afrykarium gdzie podziwialiśmy faunę i florę Czarnego Lądu. Ciekawym doświadczeniem było przejście tunelem i obcowanie z płaszczkami i rekinami przepływającymi nad naszymi głowami.
Po spotkaniu z różnorodnymi okazami zwierząt żyjących na świecie udaliśmy się doMuzeum Narodowego we Wrocławiu, gdzie mogliśmy zapoznać się z kulturą dolnośląską. Naszą uwagę zwróciły, przepięknyXII-wieczny tympanon z Ołbina pochodzący z portalu kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i św. Wincentego oraz nagrobki śląskich książąt z rodu Piastów.
Kolejne miejsce, które zwiedziliśmy to Ostrów Tumski. Jest to najstarsza, zabytkowa część Wrocławia. Mogliśmy tu podziwiać wiele wspaniałych obiektów architektonicznych m.in. Archikatedrę św. Jana Chrzciciela zbudowaną w stylu gotyckim. Na Ostrowie znajduje się teżsłynny Most Tumski, zwany Mostem Zakochanych.
Na koniec zwiedziliśmy Wrocławski Rynek. Jest on zabudowany urokliwymi, kolorowymi kamienicami z różnych epok. Mogliśmy podziwiać również Stary Ratusz, który jest unikatowym zabytkiem świeckiej architektury późnogotyckiej.
Po tak długim spacerze udaliśmy się do autokaru i wyruszyliśmy do Szklarskiej Poręby. Po zjedzeniu pysznej kolacji uczestnicy mogli się zrelaksować po długiej, całodniowej wycieczce.
Drugi dzień naszego wyjazdu poświęciliśmy na zwiedzanie czeskiej stolicy - Pragi. Tym razem towarzyszył nam pan przewodnik, który podzielił się z nami cennymi informacjami na temat Szklarskiej Poręby i Pragi.
Pierwszym punktem na naszej mapie były Hradczany - powstała w XIV w. "królewska" dzielnica na zachodni, wysokim brzegu przepływającej przez miasto rzeki Wełtawy. Zwiedzanie zaczęliśmy od kompleksu zamku królewskiego. Kolejnym punktem, który mogliśmy podziwiać była budowana aż przez 6 stuleci katedra św. Wita słynna na cały świat Złota Uliczka.
Następnie przeszliśmy do dzielnicy zwanej MalaStrana. Znajduje się tu wiele pięknych i malowniczych kamieniczek, pałaców i zabytkowych kościołów. Można było tu zobaczyć jedną z najwęższych na świecie liczek. Aby ułatwić poruszanie się nią zainstalowano sygnalizację świetlną. Naszym ostatnim celem w Pradze był słynny średniowieczny Most Karola. Znajdują się na nim charakterystyczne barokowe posągi. Uwagę przyciąga figurą św. Jana Nepomucena. Według legendy dotknięcie płaskorzeźby znajdującej się pod nią przynosi szczęście.Następnie zobaczyliśmy słynny średniowieczny zegar astronomiczny Orloj znajdujący się na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego.
Zwiedzanie Pragi zakończyliśmy na placu Wacława. Jest to wspaniały wielkomiejski bulwar, na którym roi się od różnych sklepów, głownie z pamiątkami oraz lokali gastronomicznych.
Po powrocie do Szklarskiej Poręby i zjedzeniu obiadokolacji wszyscy mogli zrelaksować się przy ognisku.
Następnego dnia wczesnym rankiem wyjechaliśmy do Karpacza, gdzie mogliśmy zobaczyć m.in. Zaporę na rzece Łomnicy. Jej korona ma długość 105 m. i tworzy niewielkie jeziorko zaporowe, którego nadmiar wód spada w dół malowniczymi kaskadami.
Drugim punktem na naszej mapie był Aquapark Tropicana znajdujący się w hotelu Gołębiewski.Dwie godziny, które spędziliśmy w Aquaparku upłynęły bardzo szybko.W tym czasie każdy uczeń mógł skorzystać ze zjeżdżalni, jacuzzi, biczy wodnych, basenów sportowego i z falą morską oraz dzikiej rzeki. Czas wspólnie spędzony na basenie był dlawszystkich uczestników czasem relaksu i świetną zabawą.
Naszym ostatnim celem było zwiedzanie świątyni Wang. Kościół jest unikatowym zabytkiem skandynawskiej architektury sakralnej z XII w.Świątynię otacza niewielki cmentarz, na którym znajduje się nagrobek Tadeusza Różewicza.
Po trzech dniach intensywnego zwiedzania wszyscy cali, zdrowi i zadowoleni wyruszyliśmy w drogę powrotną do domów. Po godzinie 23 - ej uczniowie zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń wrócili do Parciak i Żelaznej.
Zbigniew Lorenc