Aktualności
POWODZENIA NA EGZAMINIE ÓSMOKLASISTY!
"Czarownica Próchnica i doktor Czyściząbek" - Teatr Magik
6 maja w naszej szkole gościliśmy Teatr Magik z Białegostoku. Dzieci miały okazję obejrzeć przedstawienie pt. "Czarownica Próchnica i doktor Czyściząbek".
Główna bohaterka Czarownica Próchnica nie dbała o swoje zdrowie. Objadała się pizzą, hamburgerami i słodyczami, a wszystko to popijała colą. Bolały ją zęby, ale bała się chodzić do dentysty. Na szczęście pojawił się doktor Czyściząbek, który pomógł Czarownicy pozbyć się złych nawyków. Pełen humoru spektakl pomógł naszym przedszkolakom przezwyciężyć strach przed wizytą u dentysty oraz promował zdrowy i sportowy tryb życia.
Bożena Agata Goliasz
27
Akademia z okazji 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
29 kwietnia 2025 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystej akademii z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Wydarzenie rozpoczęło się od odśpiewania Hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie głos zabrał dyrektor Wojciech Walędziak, który w swoim przemówieniu przypomniał o znaczeniu Ustawy Rządowej z 1791 roku.
Po zakończeniu części oficjalnej, uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny, przybliżający historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja – która m.in. wprowadzała trójpodział władzy, zwiększała uprawnienia mieszczan, a także zapowiadała poprawę warunków życia chłopów.
Podczas akademii zabrzmiały pieśni patriotyczne, takie jak „Polonez Trzeciego Maja”, „Witaj, majowa jutrzenko” oraz „Rota”, które wprowadziły wszystkich obecnych w podniosły nastrój i przypomniały o wartościach, które są dla nas ważne i zawsze jednoczyły polski naród. Występ wzbogacono o recytację wierszy oraz krótkie wzmianki związane z tematyką święta. Odrobinę magii dodał symboliczny chochlik, którego rolę odegrała Patrycja Kucińska.
Dzięki zaangażowaniu uczniów biorących udział w uroczystym apelu, można było poczuć atmosferę zadumy i refleksji, wprowadzającą obecnych w nastrój nadchodzących świąt majowych.
Zbigniew Lorenc
19
Apel "Majowe Święta "
29 kwietnia 2025 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji świąt majowych.
Na początku uczniowie odśpiewali hymn państwowy. Po odśpiewaniu hymnu przedstawiono genezę Międzynarodowego Święta Pracy. Kolejne święto majowe to Dzień Flagi Rzeczy-pospolitej Polskiej, obchodzony 2 maja. Uczniowie przedstawili i omówili symbole narodowe Polski, flagę, godło i hymn „Mazurek Dąbrowskiego”. Święto Konstytucji 3 – go Maja to jedno z najważniejszych świąt państwowych.
Wspomniano również o innych wydarzeniach obchodzonych w maju.
W czasie apelu uczniowie śpiewali piosenki o tematyce majowej.
Bożena Agata Goliasz
Finał Konkursu Geograficznego
24 kwietnia 2025 roku Szymon Kozłowski-uczeń klasy VIII Publicznej Szkoły Podstawowej Żelazna Rządowa-Parciaki, reprezentował naszą szkołę i gminę Jednorożec podczas II Konkursu Geograficznego:"Mazowsze moje ", który odbył się w Warszawie. Patronat honorowy nad w/w konkursem objęło Mazowieckie Kuratorium Oświaty w Warszawie i Burmistrz dzielnicy Bemowo. Szymon podczas finału zaprezentował zabytki Mazowsza. Wyniki poznamy w połowie maja. Opiekunem konkursu jest pani Dorota Fąk. Gratulujemy Szymonowi tak wysokiego osiągnięcia i trzymamy kciuki. Życzymy też powodzenia na egzaminach ósmoklasisty, z którymi Szymon i jego rówieśnicy zmierzą się już niebawem.
Dorota Fąk
Wycieczka do Łomży i Drozdowa
23 kwietnia uczniowie klas I, II, III i V wybrali się na wycieczkę do Łomży i Drozdowa. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. Uczniowie uczestniczyli w lekcji edukacyjnej gdzie aktor prowadzący pokazał możliwości warsztatowe teatru, ćwiczenia dykcji i emisji głosu. Zademonstrował animację, które można wykorzystać oraz techniki twórcze wykorzystywane w pracy aktora. Przybliżył uczniom wiedzę na temat kto jest za co odpowiedzialny w teatrze, czym zajmują się reżyser, dramaturg czy scenograf. Umożliwił też aby nasi uczniowie mogli zamienić się na moment w reżysera czy aktorów.
Kulminacją wizyty w teatrze było obejrzenie spektaklu muzycznego „Chłopiec i Gwiazdka” to historia o chłopcu, któremu przydarzyła się magiczna przygoda…
W dalszej części naszej wycieczki odwiedziliśmy Muzeum Przyrody w Drozdowie, które znajduje się w dworze rodziny Lutosławskich. Podziwialiśmy roślinność, zwierzęta, które można spotkać nie tylko w dorzeczu Narwi ale również na naszych łąkach czy polach.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w parku trampolin Jump6, pobyt w parku dostarczył naszym uczniom wielu niezapomnianych wrażeń. Uświadomił także, że skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa ale również doskonałe ćwiczenia dla mięśni. I jak bardzo ważne jest przestrzeganie dbałości o bezpieczeństwo własne czy innych uczestników.
Uczniowie wrócili z wycieczki zmęczeni, ale zadowoleni i z uśmiechami na twarzach.
Bożena Agata Goliasz
48
Wycieczka do Warszawy
24 kwietnia 2025 roku uczniowie naszej szkoły pojechali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem programu była wizyta w teatrze Buffo, gdzie obejrzeliśmy piękny musical „Piotruś Pan”. Spektakl, który wywarł ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach, był pełny cudownej muzyki i wspaniałych efektów specjalnych.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie muzeum Legii Warszawa. W muzeum można było zapoznać się z wieloma ciekawymi wystawami, zarówno stałymi, jak i czasowymi. Uczniowie mogli podziwiać m.in. liczne trofea zdobyte przez warszawski klub oraz poznać historię poszczególnych eksponatów związanych z Legią.
Po wizycie w klubowym muzeum odwiedziliśmy różnorodny i unikatowy park w Łazienkach Królewskich. Ciepłe promienie kwietniowego słońca umiliły nam spacer parkowymi alejkami, podczas którego towarzyszyły nam liczne kaczki i wiewiórki. Zobaczyliśmy również przepiękny klasycystyczny Pałac Na Wyspie oraz pomnik wybitnego polskiego pianisty i kompozytora - Fryderyka Chopina.
Po zwiedzeniu kompleksu pałacowo-parkowego w Łazienkach Królewskich udaliśmy się do Galerii Westfield Arkadia na zasłużony posiłek.
Po wizycie w Arkadii wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Pełni wrażeń wróciliśmy do Parciak i Żelaznej.
Zbigniew Lorenc
8
DZIEŃ ZIEMI 2025
22 kwietnia 2025 r. obchodziliśmy 55. Światowy Dzień Ziemi, którego hasłem przewodnim było: „Nasza Moc, Nasza Planeta” („Our Power, Our Planet”).
Jak co roku 23 kwietnia 2025 r. uczniowie naszej szkoły również przyłączyli się do tej ważnej akcji. W poczuciu odpowiedzialności za jakość otaczającej nas przyrody, wspólnie posprzątaliśmy teren wokół szkoły oraz najbliższą okolicę naszej małej ojczyzny.
W szkole w Parciakach, finalnie zebraliśmy zaledwie pięć 50-litrowych worków na śmieci, co cieszy i może napawać optymizmem, że nasze starania proekologiczne przynoszą zamierzone rezultaty.
Zbigniew Lorenc
11
Apel Wielkanocny 2025
Dziś w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji zbliżających się Świat Zmartwychwstania Pańskiego. Uczniowie i uczennice z klasy piątej, szóstej i ósmej wprowadzili całą społeczność uczniowską, przybyłych rodziców oraz pracowników szkoły w atmosferę nadchodzących świąt. Zaprezentowali program artystyczny przepełniony skłaniającym do refleksji rozważaniem na temat symboliki krzyża, męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Występ uczniów został wzbogacony pieśniami oraz symbolami związanymi z Wielkanocą.
Uroczysty apel zakończyły świąteczne życzenia i rozstrzygnięcie konkursu na kartkę wielkanocną.
Następnie głos zabrał dyrektor Wojciech Walędziak, który podziękował uczniom i nauczycielkom przygotowującym przedstawienie za to, że pozwoliło ono wszystkim głębiej przeżyć nadchodzące Święta Wielkanocne.
Maja Napiórkowska - Piotrak
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
Program „KLUB 2025" rozstrzygnięty!
Wśród ponad siedmiu tysięcy małych i średnich klubów sportowych, które otrzymały dofinansowanie jesteśmy także i my. UKS "Błyskawica" w Parciakach. W ramach 17.000,00 zł, które otrzymamy dofinansowany zostanie m.in. zakup sprzętu sportowego.
Dziękujemy Ludowe Zespoły Sportowe i Rządowy Program KLUB
Wojciech Walędziak
„Lasy na nowe 100-lecie” – wielka akcja sadzenia drzew z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów.
Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” to nie tylko sadzenie drzew, ale również rozmowy i spotkania, które mają przybliżyć Polakom to jak ważne dla gospodarki i bezpieczeństwa kraju są lasy i czym jest zrównoważona gospodarka leśna.
Nasza szkoła dzięki zaangażowaniu p. Małgorzaty Kardaś - Wcisło nauczyciela doradztwa zawodowego, również przyłączyła się do tej akcji.
Chcieliśmy skierować nasze podziękowania dla p. Szymona Kępczyńskiego zastępcy nadleśniczego Nadleśnictwa Parciaki, p. Sławomira Ciołek leśniczego leśnictwa Olszewka oraz p. Tomasza Anzulewicza podleśniczego leśnictwa Olszewka za możliwość uczestniczenia w tej wielkiej akcji zakończonej wspólnym pieczeniem kiełbasek. Dziękujemy również p. Leszkowi Krajewskiemu za opiekę.
14
Pomagamy!
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”
Jan Paweł II
W dniach od 10 marca do 10 kwietnia Szkolne Koło PCK, SKO i RSU zorganizowało zbiórkę artykułów chemicznych i higienicznych na rzecz wychowanków Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Nasze Dzieci w Czernicach Borowych. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej i rodziców, udało nam się zebrać dość dużą ilość środków czystości oraz artykułów higienicznych dla placówki. Zebrane rzeczy w dniu 10 kwietnia zostały przekazane dyrekcji Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Czernicach Borowych.
Udział w tej akcji charytatywnej pokazał, że uczniowie dostrzegają potrzebę pomagania drugiemu człowiekowi. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i okazanie serca #NaszeDzieciCzerniceBorowe
Beata Kucińska
Ważne!
Wspaniały ocean 3D
7 kwietnia 2025 r. uczniowie nszej szkoły wybrali się w fantastyczną podróż 3D przez magicznie piękny, głęboki, błękitny ocean. Podziwiali ławice małych rybek, które, wydawało się, że wpływają właśnie do sali. Zobaczyli z bliska kałamarnice i ośmiornice, jak również wspaniałe diabły morskie. Spotkali się z delfinami i żółwiami morskimi, które odwiedziły ich właśnie w klasie.
Film nakręcony w technice stereoskopowej 3D, oglądany przez okulary, był dla wszystkich wspaniałą przygodą.
Bożena Agata Goliasz
7
GIGA LAURKA dla strażników lasów
Uczniowie klas I – III z naszej szkoły włączyli się do akcji tworzenia gigantycznie ciepłej i wyjątkowej laurki. Wykonali prace, które będą włączone do tworzonej GIGA LAURKI dla Strażników Lasów.
Z tysięcy nadesłanych laurek będzie stworzona najpiękniejsza, największa GIGA LAURKA na świecie i specjalne podziękowania dla Strażaków i Leśników za to, że chronią nasze lasy przed pożarami.
Do 10 maja otrzymamy GIGA LAURKĘ dla Strażników Lasów, którą w dniu 29 maja wręczymy lokalnym Strażnikom Lasów jako wyraz uznania i wdzięczności za ich pracę, za to, że cały rok ochraniają lasy przed pożarami.
Bożena Agata Goliasz
9
OLIMPIADA ZDROWIA
W czwartek 3 kwietnia 2025 roku Maja Stępkowska- uczennica klasy VIII, reprezentowała naszą szkołę, gminę Jednorożec i powiat przasnyski na etapie okręgowym Olimpiady Zdrowia PCK. Etap okręgowy odbył się w Warszawie w Parku Trampolin. Ocenie podlegała akcja prozdrowotna: "Alternatywne sposoby żywienia oraz sport w życiu dzieci i młodzieży " i test pisemny składający się z 50 pytań. W wyniku eliminacji okręgowych Mai zabrakło zaledwie 3 punktów aby stanąć na podium. Serdecznie gratulujemy Mai i cieszymy się, że zaszła tak wysoko. To już jest ogromny sukces. Opiekunem i koordynatorem w/w Olimpiady jest pani Dorota Fąk.
Dorota Fąk
Historii można uczyć się nie tylko w sali lekcyjnej
2 kwietnia 2025 r. w naszej szkole gościła Grupa Artystyczna „Odrodzeni”, która przedstawiła pokaz pod tytułem „Warszawa w okresie II wojny światowej”.
Uczniowie biorący udział w tej żywej lekcji historii przenieśli się do czasów okupacji hitlerowskiej. Podczas zajęć mogli również obejrzeć, a nawet przymierzyć mundury żołnierskie. Wziąć do ręki repliki sprzętu bojowego i wyposażenia żołnierskiego oraz zaprezentować swoje umiejętności aktorskie w krótkiej inscenizacji - przedstawiającej realia życia mieszkańców naszego kraju podczas wojny.
Wszystkim uczestnikom bardzo się podobała taka forma zajęć.
Zbigniew Lorenc
6
Dzień Edukacji Prawnej w naszej szkole
Media społecznościowe są częściej wykorzystywaną przestrzenią komunikacji współczesnej młodzieży niż relacje bezpośrednie. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie dochodziło w niej do przemocy słownej. O tym, w jaki sposób prawo cywilne i karne broni użytkowników Internetu dowiedzieliśmy się z lekcji on-line: „Hejt, troiling i memy. Po co jest prawo i jak mnie chroni – na przykładzie naruszeń dóbr osobistych w Internecie” zorganizowanej 31 marca w Dniu Edukacji Prawnej. Prowadzący spotkanie sędzia- Kajetan Kosterkiewicz- udzielił młodzieży odpowiedzi na pytania: czym jest hejt? oraz jakie mamy narzędzia prawne, żeby sobie z nim poradzić? zilustrowanych sytuacjami z życia codziennego.
Zdobyta wiedza prawnicza wskazuje młodzieży właściwy sposób oceny faktów i emocji oraz kulturalne ich wyrażanie w sieci.Jolanta Grec
„Mały Mistrz” - program zajęć sportowych dla uczniów klas I-III
„Mały Mistrz” to program zajęć sportowych dla uczniów klas I-III. W naszej szkole, uczniowie bardzo chętnie i z zaangażowaniem korzystają z zajęć sportowych. Jak wiemy, aktywność fizyczna w młodym wieku, wpływa pozytywnie na rozwój organizmu we wszystkich obszarach funkcjonowania min. emocjonalnym, społecznym, poznawczym czy fizycznym.
Podczas zajęć sportowych uczniowie chętnie podejmują i włączają się w różnorodne formy aktywności fizycznej jak również zdobywają określone sprawności ruchowe. Podczas zajęć korzystamy ze sprzętu sportowego, który otrzymaliśmy w ramach udziału w programie.
Cieszymy się bardzo, że możemy w dalszym ciągu kontynuować program „Mały Mistrz” w naszej szkole.
Beata Kucińska
22
Archiwum Aktualności