Koncepcja Pracy Szkoły
PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA
ŻELAZNA RZĄDOWA – PARCIAKI
Z SIEDZIBĄ W PARCIAKACH
KONCEPCJA PRACY SZKOŁY
NA LATA 2024-2028
Koncepcja pracy szkoły została opracowana w oparciu o:
- Ustawę z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo Oświatowe (Dz.U.z 2017r. poz.59).
- Ustawę z dnia 14 grudnia 2016r. Przepisy wprowadzające ustawę Prawo Oświatowe (Dz. U. z 2017r. poz.60),
- Ustawę z dnia 23 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2016 poz. 1010).
- Kartę Nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982 r. ( Dz. U. z 2016r. poz. 1379 z późn. zm. ).
- Rozporządzenie MEN z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego poszczególnych typach szkół (Dz. U. z 2012 r. nr 165, poz. 977 ze zm. ),
- Rozporządzenie MEN z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz.U. z 2017 r. poz. 356).
- Konwencja o prawach dziecka z dnia 20 listopada 1989 r.
- Dokumenty wewnątrzszkolne –Program Wychowawczo-Profilaktyczny Szkoły, Statut Szkoły, plan nadzoru pedagogicznego i wyniki egzaminu ósmoklasisty.
- Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa (priorytety MEN i KO).
WIZJA SZKOŁY
Jesteśmy szkołą nowoczesną, bezpieczną i przyjazną. Pracujemy jako zespół, szanując i wspierając się nawzajem. Uczymy kreatywności, jednoczesnym naciskiem na odpowiedzialność za własne decyzje. Jesteśmy otwarci na świat i zmiany w nim zachodzące, chętni do czerpania z jego dorobku naukowego i kulturowego.
Nasza szkoła dostosowana jest do zmian cywilizacyjnych i przygotowuje dzieci i młodzież do wyzwań, jakie stawia im dorosłość. Placówka osiąga wysokie wyniki w zakresie nauczania, wychowania i opieki, kształtuje postawy patriotyczne, prozdrowotne, ekologiczne, realizuje edukację informatyczną oraz językową, stymuluje wszechstronny rozwój ucznia, skutecznie przeciwdziała patologiom społecznym, oferuje uczniowi atrakcyjne metody nauki, rozwija jego zainteresowania oraz zachęca go do przyjmowania aktywnych i twórczych postaw. Rozwija wrażliwość na potrzeby innych ludzi oraz angażuje do czynnej, dobrowolnej i bezinteresownej pomocy innym w ramach wolontariatu.
MISJA SZKOŁY
„Dzisiaj wiemy, czego uczyć się jutro,
by radzić sobie pojutrze.”
Misją szkoły jest solidne przygotowanie uczniów do dalszej nauki i życia w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości XXI wieku. Dążymy do tego, aby placówka cieszyła się uznaniem środowiska lokalnego i zaufaniem rodziców, a jej pracownicy mieli satysfakcję z wykonywanej pracy.
Dbamy o wysoką jakość usług edukacyjnych, profesjonalizm pracy pedagogicznej, tworzymy mechanizmy stałej kontroli jakości prowadzonych zajęć i oceny pracy nauczycieli. Pragniemy, aby nasi uczniowie czerpali radość z pobytu w szkole, a rodzice satysfakcję z rezultatów naszej pracy.
Ponadto nasze priorytety to:
- zapewnianie poczucia bezpieczeństwa;
- wyposażanie uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do dalszego kształcenia oraz pracy zawodowej poprzez kształcenie kompetencji kluczowych;
- ukazywanie właściwych wzorców zachowań międzyludzkich, uczenia koleżeństwa, przyjaźni i szacunku dla drugiego człowieka, w uczniach chcemy zaszczepić postawy współpracy, innowacyjności i przedsiębiorczości, a także otwartości, wrażliwości na potrzeby innych oraz tolerancji.
MODEL UCZNIA I ABSOLWENTA
Szkoła dąży do tego, aby jej wychowanek i absolwent był człowiekiem dojrzałym pod względem moralnym, intelektualnym, emocjonalnym, społecznym i obywatelskim, twórczym, samodzielnym i odpowiedzialnym, prawym i uczciwym, kulturalnym, z rozwiniętą potrzebą samorozwoju osobowości w każdym jej obszarze.
Sylwetka absolwenta
Pełnowartościowy człowiek, który:
- samodzielnie korzysta z różnych źródeł wiedzy,
- posiada własne zainteresowania i rozwija je w miarę swoich możliwości,
- zna normy dobrego zachowania i według nich postępuje,
- potrafi odróżnić dobro od zła,
- jest tolerancyjny wobec innych poglądów, orientacji religijnych czy politycznych,
- szanuje swój kraj i jego tradycje,
- zna swoje słabe strony i potrafi nad nimi pracować,
- włącza się w działania na rzecz innych ludzi, zwierząt i otaczającego środowiska,
- prowadzi zdrowy styl życia wolny od nałogów,
- potrafi aktywnie spędzać wolny czas,
- jest asertywny, obowiązkowy i odpowiedzialny,
- umie żyć we współczesnym świecie,
- sumiennie i rzetelnie wypełnia obowiązki szkolne,
- szanuje tradycję i kulturę własnego narodu, a także innych kultur,
- rozwija i stosuje zasady dobrych obyczajów,
- cechuje go wysoka kultura osobista.
Model absolwenta Publicznej Szkoły Podstawowej Żelazna Rządowa – Parciaki z siedzibą w Parciakach:
- Jest dobrze przygotowany do kontynuacji nauki w szkole ponadpodstawowej.
- Posiada umiejętność praktycznego zastosowania wiedzy w codziennym życiu oraz stara się wszelkie problemy rozwiązywać w sposób twórczy.
- Sprawnie komunikuje się w języku polskim, korzysta ze źródeł książkowych oraz multimedialnych, swobodnie wyraża swoje myśli i przeżycia.
- Wierzy w siebie, potrafi się uczyć – zna swoje mocne i słabe strony, potrafi pracować nad sobą; zna i stosuje nawyki skutecznego działania; potrafi dokonać świadomego wyboru dalszej drogi kształcenia, zgodnie z własnymi możliwościami i zainteresowaniami.
- Jest samodzielny i kreatywny – orientuje się w otaczającym go świecie; potrafi stawiać sobie cele i realizować je; swobodnie korzysta z różnych źródeł wiedzy; w razie potrzeby potrafi zaprojektować złożone działania, dobierając odpowiednie metody postępowania.
- Rozwija zainteresowanie otaczającym go światem.
- Posługuje się na poziomie podstawowym technologią informatyczną.
- Jest przygotowany do odbioru różnych form kultury.
- Potrafi dokonać samooceny.
- Rozróżnia dobre i złe zachowania, w swoim postępowaniu wykazuje dobre intencje.
- Charakteryzuje się wrażliwością, sumiennością i uporem w dążeniu do celu.
- Potrafi wybrać bezpieczną i zdrową drogę swego rozwoju.
- Okazuje szacunek i życzliwość wszystkim ludziom.
- Umie wyrażać swoje poglądy, dążenia.
- Jest przygotowany do wzięcia odpowiedzialności za podejmowane decyzje.
- Posiada uporządkowaną wiedzę i sprecyzowany system wartości.
- Jest otwarty na innych i na zmiany we współczesnym świecie.
- Jest tolerancyjny – rozumie, że różnice między ludźmi są czymś normalnym i pożądanym.
- Szanuje prawo, jest uczciwy – stosuje się do ogólnie przyjętych norm i przepisów w szkole i poza nią; rozróżnia dobre i złe uczynki w oparciu o ogólnie obowiązujący system wartości; umie stopniować oceny moralne i dokonywać wyboru w sytuacjach trudnych i niejednoznacznych.
- Jest odpowiedzialny i zdyscyplinowany – zdaje sobie sprawę z możliwych następstw różnych działań; gotów jest ponieść konsekwencje za swoje postępowanie i swoje decyzje; potrafi przyznać się do błędu.
- Potrafi pracować w zespole – pełni różne role, aktywnie uczestniczy w planowaniu, organizacji, realizacji i podsumowaniu działań.
- Jest odpowiedzialny za siebie, innych oraz za wybory, których dokonuje.
- Odznacza się postawą patriotyczną i obywatelską, zna i szanuje polskie dziedzictwo kulturowe, jest otwarty na europejskie i światowe wartości kultury, zachowuje odpowiedzialną postawę wobec symboli, obrzędów i tradycji narodowych.
- Podejmuje rozważne decyzje, potrafi krytycznie oceniać swoje możliwości.
- Przejawia wysoką kulturę osobistą – potrafi odpowiednio ubrać się i zachować w każdej sytuacji; zna i stosuje zasady savoir – vivre’u; pięknie mówi po polsku, nie używa wulgaryzmów.
- Pracuje nad własnym rozwojem osobowym, posiada nawyk stałego uczenia się, rozwija swoje zdolności, pasje i zainteresowania.
- Jest wytrwały w dążeniu do celu, empatyczny i przygotowany do życia w społeczeństwie.
- Kieruje się szacunkiem w relacjach z innymi, szanuje i dostrzega ich wysiłek oraz pracę.
- Zna i przestrzega prawa swoje i innych. Dba o bezpieczeństwo własne i innych.
- Potrafi radzić sobie w trudnych sytuacjach życiowych.
- Jest wrażliwy – niesie pomoc potrzebującym.
- Jest człowiekiem kreatywnym, potrafi korzystać z różnych źródeł informacji, posługuje się nowymi technologiami.
- Uczy się chętnie języków obcych i potrafi się nimi posługiwać.
- Posiada świadomość proeuropejską i proekologiczną.
- Potrafi planować swoją przyszłość, jest przygotowany do radzenia sobie na rynku pracy.
- Docenia piękno przyrody – dba o stan środowiska naturalnego.
GŁÓWNE KIERUNKI DZIAŁANIA SZKOŁY
Edukacja szkolna polega na harmonijnej realizacji przez nauczycieli zadań w zakresie nauczania, kształcenia umiejętności i wychowywania. Zadania te tworzą wzajemnie uzupełniające się i równoważne wymiary pracy każdego nauczyciela. Uczniowie wprowadzani są w świat wiedzy, wdrażani do samodzielności, wspierani w podejmowaniu decyzji dotyczącej kierunku dalszej edukacji i przygotowywani do aktywnego udziału w życiu społecznym.
CELE GŁÓWNE
- Podnoszenie, wzmacnianie efektów działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.
- Kształtowanie pozytywnego wizerunku szkoły w środowisku.
- Skuteczne zarządzanie szkołą.
- Dążenie do osiągnięcia wysokiej jakości pracy szkoły zapewniającej zaspokojenie potrzeb uczniów, rodziców i nauczycieli w zakresie kształcenia, wychowania, opieki i rozwoju zawodowego.
- Monitorowanie oczekiwań edukacyjnych środowiska i stosownie do nich kształtowanie swojej oferty edukacyjnej.
- Stwarzanie warunków umożliwiających uczniom nabywanie umiejętności ważnych do odnalezienia się na polskim i europejskim rynku pracy.
- Kształtowanie postaw patriotycznych i odpowiedzialności za Ojczyznę.
- Wszechstronny i harmonijny rozwój ucznia oraz wyposażenie go w niezbędną wiedzę i umiejętności potrzebne do dalszego etapu kształcenia.
- Stworzenie uczniom warunków, umożliwiających rozwijanie osobistych zainteresowań oraz poszerzanie wiedzy poprzez innowacje pedagogiczne.
- Podejmowanie działań wychowawczych eliminujących zagrożenia i wzmacniających właściwe zachowania uczniów.
- Kształtowanie w środowisku lokalnym pozytywnego wizerunku placówki i zachodzących w niej procesów.
ZARZĄDZANIE I ORGANIZACJA
Cele
Formy i sposoby realizacji
Wskaźniki sukcesu
Aktualizacja prawa wewnątrzszkolnego pod kątem zgodności z obowiązującym systemem prawnym.
- Monitorowanie zgodności prawa wewnątrzszkolnego z aktualnymi przepisami prawa oświatowego.
- Monitorowanie spójności dokumentów szkolnych.
- Publikowanie dokumentacji szkolnej na stronie internetowej szkoły.
Baza dokumentów wewnątrzszkolnych jest zawsze aktualna, zgodna z obowiązującymi przepisami i dostępna do wglądu na stronie internetowej szkoły.
Kształtowanie potencjału kadrowego pod względem merytorycznym i wychowawczym
- Umiejętności i wiedza nauczycieli sprzyjają efektywności pracy dydaktyczno-wychowawczej (udział w doskonaleniu wewnątrzszkolnym i zewnętrznym zgodnie z potrzebami szkoły).
- Dyrektor ocenia i opiniuje pracę nauczycieli zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Stworzenie optymalnych warunków dla rozwoju zawodowego nauczycieli:
- motywowanie nauczycieli do działań sprzyjających spełnianiu wymagań na określony stopień awansu zawodowego,
- podnoszenie i uzyskiwanie dodatkowych kwalifikacji zgodnie z potrzebami szkoły,
- analiza i monitoring szkolnego planu doskonalenia zawodowego nauczycieli.
- Doskonalenie metod współpracy wszystkich pracowników szkoły.
- Planowanie i monitorowanie Wewnątrzszkolnego Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli.
Dyrektor i Rada Pedagogiczna proponują tematykę szkoleń i narad na dany rok szkolny. Nauczyciele uczestniczą w zaproponowanych przez siebie formach rozwoju oraz podnoszą swoje kwalifikacje i umiejętności.
Sprawne zarządzanie placówką.
- Prowadzenie na bieżąco diagnozy potrzeb i ewaluacji pracy szkoły.
Szkoła jest sprawnie zarządzana, posiada jasno określone regulaminy i procedury. Monitorowana jest rytmiczność realizacji podstawy programowej.
Opracowanie na każdy rok szkolny planu nadzoru pedagogicznego.
- Sprawna realizacja zadań wynikających z planu nadzoru pedagogicznego.
Wewnętrzny nadzór pedagogiczny przebiega zgodnie z planem nadzoru, a wyniki i wnioski z nadzoru służą poprawie jakości pracy szkoły.
DZIAŁALNOŚĆ OPIEKUŃCZO – WYCHOWAWCZA SZKOŁY
Cele
Formy i sposoby realizacji
Wskaźniki sukcesu
Udzielanie wsparcia rodzicom w rozwiązywaniu problemów dzieci i młodzieży.
- Organizowanie i przeprowadzanie spotkań, związanych z problematyką wychowawczą.
- Diagnoza sytuacjiwychowawczejnowych uczniów.
- Ewaluacja Programu Wychowawczo-Profilaktycznego Szkoły.
Uczniowie i ich rodzice korzystają ze wsparcia szkoły w rozwiązywaniu problemów.
Propagowanie zdrowego stylu życia, kultury fizycznej i działań proekologicznych.
- Organizacja wycieczek, wyjazdów, festynów o charakterze rekreacyjno – sportowym.
- Angażowanie uczniów w akcje, projekty i konkursy o tematyce proekologicznej i prozdrowotnej.
W szkole powstają i są realizowane inicjatywy promujące zdrowy tryb życia i ochronę środowiska.
Przygotowanie uczniów do świadomego wyboru dalszego kierunku
kształcenia.
- Prowadzenie zajęć związanych z preorientacją zawodową (kl. 1-6) i doradztwem zawodowym (kl.7-8).
Uczniowie planują i wybierają kierunek dalszego kształcenia uwzględniając swoje predyspozycje, ambicje i potrzeby rynku.
Kształtowanie postaw prospołecznych i obywatelskich.
- Uczenie szacunku wobec symboli państwowych i religijnych.
- Zachęcanie uczniów do udziału w akcjach charytatywnych, wolontariacie i projektach edukacyjnych.
Uczniowie angażują się w różnorodne akcje społeczne, np. zbiórka plastikowych nakrętek, zbiórka żywności, szlachetna paczka, wolontariat.
Eliminowanie przejawów agresji, przemocy i demoralizacji.
- Stała współpraca z instytucjami wspomagającymi oddziaływania wychowawcze (policja, OPS, sąd dla nieletnich, poradnia psychologiczno- pedagogiczna ).
Uczniowie, rodzice i nauczyciele postrzegają szkołę i jej otoczenie jako miejsce bezpieczne i sprzyjające nauce.
DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA SZKOŁY
Cele
Formy i sposoby realizacji
Wskaźniki sukcesu
Rytmiczność realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego.
- Monitorowanie realizacji podstawy programowej.
- Analiza i weryfikacja szkolnych programów nauczania.
- Dostosowywanie treści programowych i sposobu ich realizacji do możliwości uczniów.
Podstawa programowa realizowana jest zgodnie z planem.
Umożliwienie dostępu do różnych zajęć poza lekcyjnych.
- Organizacja zajęć pozalekcyjnych w postaci kół przedmiotowych i kół zainteresowań.
- Rozwijanie zainteresowań uczniów.
Udział uczniów w zajęciach pozalekcyjnych.
Wspomaganie uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
- Praca z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych – zorganizowanie zajęć wyrównawczych z przedmiotów sprawiających największe trudności i zajęć specjalistycznych.
- Indywidualizowanie pracy na lekcji.
- Uwzględnianie w toku pracy lekcji uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
- Opracowywanie IPET-ów dla uczniów posiadających orzeczenia.
Wyniki analizy testów próbnych, sprawdzianów diagnozujących,
podsumowujących oraz egzaminu ósmoklasisty wskazują na przyrost wiedzy i umiejętności uczniów.
Promowanie uczniów szczególnie uzdolnionych i przygotowanie ich do konkursów przedmiotowych.
- Zapewnienie atrakcyjnej oferty zajęć poza lekcyjnych dla uczniów szczególnie uzdolnionych.
- Efektywne poszukiwania nowatorskich form i metod pracy.
- Zachęcanie do udziału w konkursach i zawodach.
- Promocja osiągnięć uczniów (portal edukacyjny, gazetka i kronika szkolna, strona internetowa, FB, zebrania z rodzicami).
O szkole mówi się pozytywnie w kontekście jej działalności dydaktyczno-wychowawczej. Uczniowie chętnie uczestniczą w organizowanych konkursach oraz osiągają w nich sukcesy.
Szkoła organizuje procesy edukacyjne uwzględniając wnioski z analizy wyników egzaminu ósmoklasisty oraz innych badań zewnętrznych i wewnętrznych.
- Systematyczne badanie przyrostu wiedzy i umiejętności uczniów.
- Przeprowadzanie corocznej analizy i interpretacja wyników egzaminów zewnętrznych i w jej kontekście planowanie i realizowanie procesu dydaktycznego, w tym badań osiągnięć uczniowskich.
- Wykorzystywanie wyników badań zewnętrznych i prowadzenie badań wewnętrznych zgodnie z potrzebami szkoły.
W planach dydaktycznych uwzględnia się wnioski wynikające z egzaminu ósmoklasisty, innych zewnętrznych diagnoz oraz wewnętrznych badań osiągnięć edukacyjnych uczniów.
FUNKCJONOWANIE SZKOŁY W ŚRODOWISKU LOKALNYM
Cele
Formy i sposoby realizacji
Wskaźniki sukcesu
Współpraca z instytucjami i organizacjami działającymi w środowisku lokalnym.
- Kontynuacja współpracy z instytucjami i organizacjami działającymi w środowisku.
Szkoła współpracuje z instytucjami i organizacjami działającymi w środowisku lokalnym.
Dążenie do aktywnego uczestnictwa rodziców w życiu szkoły
- Realizowanie inicjatyw rodziców na rzecz rozwoju uczniów oraz szkoły.
- Współdecydowanie rodziców w sprawach szkoły.
- Pozyskiwanie i wykorzystywanie opinii rodziców na temat pracy szkoły.
Rodzice aktywnie uczestniczą i współdecydują w sprawach szkoły.
Kształtowanie postaw prospołecznych i obywatelskich.
- Uczenie szacunku wobec symboli państwowych i religijnych.
- Zachęcanie uczniów do udziału w akcjach charytatywnych, wolontariacie i projektach edukacyjnych.
Uczniowie angażują się w różnorodne akcje społeczne, np. zbiórka plastikowych nakrętek, zbiórka żywności, szlachetna paczka, wolontariat.
Eliminowanie przejawów agresji, przemocy i demoralizacji.
- Stała współpraca z instytucjami wspomagającymi oddziaływaniawychowawcze (policja, OPS, sąd dla nieletnich, poradnia psychologiczno- pedagogiczna ).
Uczniowie, rodzice i nauczyciele postrzegają szkołę i jej otoczenie jako miejsce bezpieczne i sprzyjające nauce.
Działania promujące szkołę w środowisku lokalnym.
- Czynne włączanie się w akcje, projekty, programy, inicjatywy ogólnokrajowe.
- Aktualizacja strony internetowej szkoły i strony na FB.
- Prezentowanie i upowszechnianie informacji o ofercie edukacyjnej oraz podejmowanych działaniach i osiągnięciach.
- Monitorowanie postrzegania szkoły w środowisku lokalnym (badania ankietowe opinii uczniów oraz rodziców).
- Organizowanie imprez szkolnych, sportowych, kulturalnych, akcji charytatywnych i środowiskowych.
O szkole mówi się pozytywnie w kontekście jej działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.
MONITORING, OKRESOWA EWALUACJA, PLANOWANIE DALSZEGO ROZWOJU
Realizacja koncepcji pracy szkoły jest możliwa jedynie przy ścisłej współpracy osób zainteresowanych, pragnących działać na rzecz szkoły, to znaczy rodziców, wychowawców, nauczycieli, dyrekcji – a przede wszystkim – samych uczniów.
Pozyskane informacje stanowić będą podstawę do ewaluacji koncepcji pracy szkoły na kolejne lata. Koncepcja pracy szkoły podlega monitorowaniu przez cały okres realizacji.Ocena przydatności i skuteczności wszystkich podejmowanych działań w odniesieniu do założonych celów odbywać się będzie w szczególności poprzez:
- Prowadzenie kontroli dokumentacji szkolnej,
- Obserwację zajęć prowadzonych przez nauczycieli,
- Kontrolę realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego,
- Analizę sprawozdań z pracy zespołów działających w placówce,
- Monitorowanie sposobów rozwiązywania problemów wychowawczych.
- Do planowania i modyfikowania przebiegu procesów edukacyjnych zachodzących w szkole wykorzystywane będą wnioski z nadzoru oraz wyniki ewaluacji wewnętrznej i zewnętrznej.
Wnioski z tej ewaluacji powinny być wykorzystane przy tworzeniu i realizacji koncepcji pracy szkoły na kolejne lata.
Koncepcja pracy szkoły podlega modyfikacji, a jej podstawę stanowić będą zdiagnozowane potrzeby uczniów, środowiska lokalnego oraz zmiany w prawie oświatowym i wewnątrzszkolnym.