Światowy Dzień Pluszowego Misia...
„Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci”
Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny. Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka - symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.
Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka. Pluszowy miś jest bohaterem wielu bajek i filmów. Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Na tej fali powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Barnaba. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie np. Miś Uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol.
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia.
Gdzie dzieci, tam pluszowe misie. W tym dniu każdy uczeń z klas I – III mógł przynieść do szkoły ulubionego misiaka, aby wspólnie celebrować urodziny swoich ukochanych pluszowych niedźwiadków. Dzieci wysłuchały Bajki o Ignasiu i misiu Patysiu a potem same opowiadały ciekawe wspomnienia o swoich pluszakach. Było wiele zabawnych, ale i wzruszających historii.
Niejeden pluszowy miś zna dziecięce radości, smutki i tajemnice. Jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy.
Agata Goliasz