• Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania

        •  

          WEWNĄTRZSZKOLNE ZASADY OCENIANIA

          W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ ŻELAZNA RZĄDOWA-PARCIAKI Z SIEDZIBĄ W PARCIAKACH

           

          Podstawa prawna:

          • Ustawa o systemie oświaty z 7 września 1991 r. ( DZ. U. z 1991r. Nr 95 poz.425) oraz Ustawa o systemie oświaty z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw art. 44zb (Dz. U. z 2015r. poz. 357)
          • Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 roku - Prawo Oświatowe
          • Rozporządzenie MEN z 10 czerwca 2015 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. z 2015r. poz. 843)
          • Rozporządzenie MEN z 3 sierpnia 2017 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy (Dz. U. z 2017r. poz. 1534)
          • Rozporządzenie MEN z 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz.373)

           

           I.  POSTANOWIENIA OGÓLNE:

                      W Publicznej Szkole Podstawowej Żelazna Rządowa – Parciaki z siedzibą w Parciakach obowiązują wewnątrzszkolne zasady oceniania zachowania uczniów oraz ich postępów w nauce. Są one zgodne z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 sierpnia 2017 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy. Zawiera jednak cały szereg szczegółowych rozwiązań.

           II.    ZAŁOŻENIA:

          1. Szkolne zasady oceniania są spójne z celami i zadaniami szkoły zawartymi w ustawie o systemie oświaty, podstawach programowych, standardach edukacyjnych oraz wypracowanymi przez szkołę.

          2. Szkolne zasady oceniania stanowią próbę stworzenia kryteriów obiektywnych, jawnych i mobilizujących.

          3. Ocenianie wewnątrzszkolne będzie kształtować proces nauczania i wychowania.

          4. Właściwością oceniania wewnątrzszkolnego będzie wspieranie kariery uczniów i ich pozytywnego myślenia, monitorowanie postępów oraz określanie indywidualnych potrzeb.

          5. Każda faza i aspekt oceniania będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych i otwarte na analizę i weryfikację.

          6. Szkoła ma świadomość, że sposób informowania o efektach ucznia, nauczyciela i rodzica będzie wymagał wielu doświadczeń i korekt, zanim stanie się sygnałem rozumianym i oczekiwanym przez ucznia i jego rodziców /opiekunów/.

           

          III.  OCENIANIU PODLEGAJĄ:

          1.  Osiągnięcia edukacyjne ucznia.

          2.  Zachowanie ucznia.

          Ad 1. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej, określonej w odrębnych przepisach, i realizowanych w szkole programów nauczania uwzględniających tę podstawę.

          Ad 2. Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę klasy, nauczycieli oraz uczniów danej klasy stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych oraz obowiązków ucznia określonych w statucie szkoły.

           

          IV.  CELE OCENIANIA: 

          1. Informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i postępach w tym zakresie.

          2. Informowanie ucznia o jego zachowaniu.

          3. Pomoc uczniowi w samodzielnym planowaniu jego rozwoju.

          4. Motywowanie ucznia do dalszej pracy.

          5. Dostarczanie rodzicom /prawnym opiekunom/ i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach i specjalnych uzdolnieniach ucznia.

          6. Umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej.

          7. Stwarzanie okazji do samooceny i podnoszenia jakości pracy nauczyciela i ucznia – uczeń musi stać się uczestnikiem procesu oceniania.

          8. Udzielenie uczniowi pomocy w nauce poprzez przekazanie uczniowi informacji o tym, co zrobił dobrze i jak powinien się dalej uczyć.

           

          V.  OCENIANIE WEWNĄTRZSZKOLNE OBEJMUJE: 

          1. Formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych.

          2. Ustalanie kryteriów oceniania zachowania.

          3. Ocenianie bieżące i ustalanie śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, według skali i w formach przyjętych w szkole.

          4. Ustalanie rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.

          5. Ustalanie warunków i trybu uzyskania wyższych niż przewidywane rocznych (semestralnych) ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.

          6. Przeprowadzanie egzaminów klasyfikacyjnych i poprawkowych.

           7.  Ustalanie warunków i sposobu przekazywania rodzicom (prawnym opiekunom) informacji o postępach i trudnościach ucznia w nauce.

           

          VI.  PODSTAWOWE ZASADY OCENIANIA: 

          1. Szkoła ma jasno określone zasady oceniania.

          2. Ocenianie obejmuje formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych z uwzględnieniem poziomów : konieczny – 2, uzupełniający – 3, podstawowy – 4, wykraczający – 5, rozszerzający – 6, zgodnie z podstawami programowymi uwzględniając zalecenia poradni psychologiczno-pedagogicznej lub poradni specjalistycznej w przypadku konkretnych uczniów.

          3. Nauczyciele poszczególnych przedmiotów opracowują przedmiotowe zasady oceniania i na początku roku szkolnego zapoznają z nimi uczniów.

          4. We wrześniu nauczyciele informują uczniów oraz rodziców /prawnych opiekunów/ o wymaganiach edukacyjnych wynikających z realizowanych przez siebie programów nauczania i sposobach sprawdzania osiągnięć uczniów.

          5. Wychowawca klasy we wrześniu informuje uczniów i rodziców /prawnych opiekunów/ o:

            a) wewnątrzszkolnych zasadach oceniania;

            b)   warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania;

            c)   warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;

            d)   skutkach ustalenia uczniowi nagannej rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.

          6. Uczeń powinien być oceniany systematycznie. Oceny są jawne zarówno dla ucznia, jak i jego rodziców/prawnych opiekunów.

          7. Na wniosek rodziców/opiekunów lub prośbę ucznia nauczyciel ustalający ocenę z pisemnych prac kontrolnych powinien ją uzasadnić.

          8. Na ocenę nie powinny mieć wpływu zachowanie ucznia i cechy osobowościowe ocenianego.

          9. Na wniosek ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) sprawdzone i ocenione pisemne prace kontrolne oraz inna dokumentacja dotycząca oceniania ucznia są udostępniane do wglądu uczniowi lub jego rodzicom (prawnym opiekunom).

           

          VII.  PRZEDMIOTEM OCENY SĄ: 

          •  umiejętności praktyczne wg podstaw programowych,
          •  wiedza,
          •  postawa (aktywność),
          •  szczególne osiągnięcia.

           

          VIII.  DOSTOSOWANIE WYMAGAŃ DO INDYWIDUALNYCH POTRZEB UCZNIA:

          1.  Nauczyciel jest zobowiązany indywidualizować pracę z uczniem na obowiązkowych i dodatkowych zajęciach edukacyjnych, dostosowując wymagania do możliwości ucznia i jego potrzeb indywidualnych, w szczególności do ucznia:

          a)      posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego — na podstawie tego orzeczenia oraz ustaleń zawartych w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym, opracowanym dla ucznia na podstawie przepisów w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych albo przepisów w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie,

          b)      posiadającego orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania — na podstawie tego orzeczenia,

          c)      posiadającego opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się lub inną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej nieposiadającego orzeczenia lub opinii, lecz objętego pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole,

          d)     nieposiadającego orzeczenia lub opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej lub innej specjalistycznej, który jest objęty pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole – na podstawie rozpoznania indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia dokonanego przez nauczycieli i specjalistów,

          e)      posiadającego opinię lekarza o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego – na podstawie tej opinii.

          2. Opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się może być wydana uczniowi nie wcześniej niż po ukończeniu I etapu edukacyjnego i nie później niż do ukończenia szkoły podstawowej.

          3. W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.

          4. Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego należy w szczególności brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć, a także systematyczność udziału w zajęciach oraz aktywność ucznia w działaniach na rzecz sportu szkolnego i kultury fizycznej.

          5. Dyrektor może zwolnić ucznia z wykonywania ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.

          6. Jeżeli okres zwolnienia ucznia z wykonywania ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.

          7. Dyrektor może zwolnić ucznia z zajęć komputerowych, na podstawie opinii o braku możliwości uczestniczenia ucznia w tych zajęciach wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.

          8. Jeżeli okres zwolnienia ucznia z zajęć komputerowych uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.

          9. Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, zajęć technicznych, plastyki, muzyki i zajęć artystycznych należy przede wszystkim brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć, a w przypadku wychowania fizycznego – także systematyczność udziału ucznia w zajęciach oraz aktywność ucznia w działaniach podejmowanych przez szkołę na rzecz kultury fizycznej.

          10. W przypadku nieklasyfikowania ucznia z obowiązkowych lub dodatkowych zajęć edukacyjnych w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „nieklasyfikowany” albo „nieklasyfikowana”.

          11. Indywidualizacja pracy z uczniem polega m.in. na :

          ·           Przygotowaniu dla ucznia zdolnego dodatkowych kart pracy, zadań domowych o większym stopniu trudności, dodatkowych zadań na sprawdzianach, wymagających większego wysiłku umysłowego i logicznego myślenia.

          ·           Zróżnicowaniu zadań na lekcjach i podczas sprawdzianów, testów itp.

          ·           Dostosowaniu wymagań dydaktycznych do indywidualnego tempa pracy ucznia słabego (z orzeczeniem lub opinią).

          ·           Opracowaniu zadań o mniejszym stopniu trudności na lekcjach i podczas sprawdzania wiedzy.

           

          IX.  STRUKTURA SZKOLNEGO SYSTEMU OCENIANIA: 

          1.  Zaleca się stosowanie różnych form oceniania bieżącego (sprawdzian pisemny, odpowiedź ustna, aktywność, praca domowa, dyktando, itp.)

           2. Ocenianie bieżące ustala się w stopniach w skali od 1 do 6.

          3. Obowiązuje skala ocen i nazewnictwo zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 marca 2001 r.
                                           celujący                      cel       6
                                           bardzo dobry             bdb     5
                                           dobry                          db        4
                                           dostateczny               dst       3
                                           dopuszczający           dop      2
                                           niedostateczny          ndst     1

          4. Pozytywnymi ocenami klasyfikacyjnymi są oceny ustalone w stopniach: celujący, bardzo dobry, dobry, dostateczny, dopuszczający.

          3. Negatywną oceną klasyfikacyjną jest ocena niedostateczna.

          4.   Ustala się następujące wymagania i kryteria stopni:

          • Stopień celujący otrzymuje uczeń, który opanował wszystkie treści podstawy programowej w danej klasie. Ponadto uczeń, który posiada wiedzę i umiejętności
            wykraczające poza program nauczania oraz samodzielnie poszerza swoją wiedzę i rozwija własne zainteresowania, a także aktywnie reprezentuje szkołę na zewnątrz uczestnicząc w konkursach, olimpiadach, zawodach itp jest za to nagradzany dodatkowo.
          • Stopień bardzo dobry otrzymuje uczeń, który posiada pełne wiadomości
            i umiejętności z zakresu obowiązującego programu nauczania, pozwalające mu na samodzielne rozwiązywanie trudnych zadań wymagających intensywnego wytężania uwagi, logicznego myślenia, umiejętności badawczych.
          • Stopień dobry otrzymuje uczeń, który posiada wiadomości i umiejętności pozwalające na rozwiązywanie zadań średnio trudnych, będących pogłębieniem i rozszerzeniem wiadomości podstawowych.
          • Stopień dostateczny otrzymuje uczeń, który posiada jedynie podstawowe wiadomości i umiejętności z zakresu obowiązującego programu nauczania, co może oznaczać kłopoty przy poznawaniu kolejnych, trudniejszych treści kształcenia w ramach danego przedmiotu /dziedziny edukacji/.
          • Stopień dopuszczający otrzymuje uczeń, który posiada  konieczne wiadomości i umiejętności stanowiące główny zakres wiedzy podstawowej wymaganej na stopień dostateczny, ale jej nie wyczerpuje. Umie stosować wiadomości w bardzo prostych sytuacjach życia codziennego. Wymaga systematycznej pomocy nauczyciela.
          • Stopień niedostateczny otrzymuje uczeń, który nie opanował wiadomości koniecznych na stopień dopuszczający. Nie potrafi rozwiązać bardzo łatwych zadań z sytuacji życiowych nawet z pomocą nauczyciela. Jego zasób wiedzy nie pozwala mu na dalsze zdobywanie wiadomości i umiejętności.

          5. Ocena z drugiego semestru jest jednocześnie oceną roczną, przy jej wystawianiu bierzemy pod uwagę ocenę z pierwszego semestru. Uczeń nie ma obowiązku zaliczenia materiału w przypadku wystawienia oceny niedostatecznej na semestr.

          6. W klasach I – III ocena klasyfikacyjna i ocena z zachowania jest oceną opisową.

          7.  Ocena prac pisemnych dokonywana jest według następującego kryterium:

          NIEDOSTATECZNY         0% – 29% możliwych do uzyskania punktów

          DOPUSZCZAJĄCY          30% - 49%

           DOSTATECZNY             50% - 74%

          DOBRY                            75% - 89%

          BARDZO DOBRY            90% - 99%

          CELUJĄCY                      100%

           

          7. Dopuszczalne są dopisywanie znaku „+”  lub  „-” do uzyskanych ocen cząstkowych ucznia.

          8. Laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim oraz laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych otrzymują z danych zajęć edukacyjnych celującą roczną (śródroczną) ocenę klasyfikacyjną (uczeń, który uzyskał tytuł laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim bądź laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej).

          9. Oceny bieżące oraz śródroczne, roczne i końcowe oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne zachowania dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na upośledzenie umysłowe  w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi.

          10. Na życzenie rodziców i uczniów począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, oceny bieżące oraz śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne ze wszystkich albo wybranych obowiązkowych lub dodatkowych zajęć edukacyjnych a także śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania mogą być ocenami opisowymi.

          11. Uczniowi, który uczęszczał na dodatkowe zajęcia edukacyjne, religię lub etykę, do średniej ocen, wlicza się także roczne oceny klasyfikacyjne uzyskane z tych zajęć.

          12. W przypadku gdy uczeń uczęszczał na zajęcia religii i zajęcia etyki, do średniej ocen, wlicza się ocenę ustaloną jako średnia z rocznych ocen klasyfikacyjnych uzyskanych z tych zajęć. Jeżeli ustalona w ten sposób ocena nie jest liczbą całkowitą, ocenę tę należy zaokrąglić do liczby całkowitej w górę.

          13. W szkole, codziennie przed rozpoczęciem zajęć, członkowie RSU losują "szczęśliwy numer", który uprawnia ucznia do nieponoszenia konsekwencji z tytułu: braku pracy domowej, nieprzygotowania do odpowiedzi ustnej, braku zeszytu, podręcznika, zeszytu ćwiczeń, przyborów szkolnych.

           

          X.  FORMY OCENIANIA: 

          1. Nauczyciel powinien stwarzać takie sytuacje dydaktyczne, w których uczeń będzie miał okazję do zaprezentowania swojej wiedzy, umiejętności.

          2. W semestrze nauczyciel zobowiązany jest do ocenienia ucznia minimum:

           

          3 razy, jeśli przedmiot realizowany jest w wymiarze 1 godzina tygodniowo,

          4 razy, jeśli przedmiot realizowany jest w wymiarze 2 godziny tygodniowo,

          5 razy, jeśli przedmiot realizowany jest w wymiarze 3 godziny tygodniowo,

          6 razy, jeśli przedmiot realizowany jest w wymiarze 4 godziny tygodniowo,

          7 razy, jeśli przedmiot realizowany jest w wymiarze 5 godzin tygodniowo,

          8 razy, jeśli przedmiot realizowany jest w wymiarze 6 godzin tygodniowo.

           

          3. Prace pisemne dzielą się na sprawdziany (prace kontrolne) i kartkówki.

          4. Sprawdzian (praca kontrolna) to wypowiedź pisemna trwająca przynajmniej jedną godzinę lekcyjną.

          5. O terminie pracy kontrolnej uczeń powinien zostać poinformowany na l tydzień przed zaplanowanym sprawdzianem. Informacja ta powinna zostać wpisana ołówkiem w dzienniku lekcyjnym.

          6. W ciągu dnia uczeń może mieć l sprawdzian, a w ciągu tygodnia 3 sprawdziany.

          7. Kartkówka to wypowiedź pisemna trwająca do 20 minut, obejmująca wiadomości i umiejętności z nie więcej niż 3 ostatnich jednostek lekcyjnych.

          8. Kartkówka przeprowadzona może być bez wcześniejszej zapowiedzi.

          9. Pisemne prace klasowe są obowiązkowe. Jeżeli z przyczyn losowych uczeń nie może pisać sprawdzianu w terminie ustalonym z klasą, powinien to zrobić w terminie wskazanym przez nauczyciela, nie później niż dwa tygodnie po przybyciu do szkoły. W przypadku odmowy pisania sprawdzianu uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.

          10. W przypadku powrotu ucznia do szkoły po usprawiedliwionej nieobecności trwającej dłużej niż tydzień, uczeń ma prawo pisać sprawdzian (pracę klasową) w innym wyznaczonym przez nauczyciela terminie.

          11. Poprawa pracy klasowej jest dobrowolna. Uczeń pisze ją tylko raz w terminie do dwóch tygodni po omówieniu sprawdzianu pisemnego. Poprawa zawiera taki sam zakres treści i wymagania, ale inne pytania, zadania i polecenia.

          12. Ocena z poprawy pracy klasowej jest odnotowywana w dzienniku obok poprzedniej ocenyprzy czym bierze się pod uwagę ocenę lepszą przy ustalaniu oceny semestralnej/rocznej.

          13. Sprawdzone i ocenione prace nauczyciel omawia w klasie i daje do wglądu uczniom w terminie do dwóch tygodni od przeprowadzonego sprawdzianu. Nauczyciel przechowuje je do 31 sierpnia danego roku szkolnego.

          XI.  OCENA ZACHOWANIA W KLASACH IV - VIII: 

          1.  Formą ocen cząstkowych z zachowania są adnotacje w zeszycie klasowym.

          2. Śródroczną i roczną ocenę z zachowania ustala się według następującej skali:

                   wzorowe

                   bardzo dobre

                   dobre

                   poprawne

                  nieodpowiednie

                  naganne

           

          3. Śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania ustala wychowawca po zasięgnięciu opinii nauczycieli, uczniów danej klasy i ocenianego ucznia oraz uwzględnia adnotacje zawarte w zeszycie klasowym.

          4. Przy wystawianiu oceny rocznej z zachowania brana jest pod uwagę ogólna liczba punktów zdobytych i utraconych przez ucznia w ciągu całego roku szkolnego.

          5. Ocena zachowania nie może mieć wpływu na oceny z zajęć edukacyjnych.

          6. Prawo do wyrażania opinii o zachowaniu ucznia ma wychowawca klasy, każdy inny nauczyciel, dyrekcja szkoły i inni jej pracownicy, inni uczniowie i rodzice.

          7. Ocena zachowania ustalona przez wychowawcę jest ostateczna, może jedynie ulec zmianie poprzez decyzję Rady Pedagogicznej na posiedzeniu klasyfikacyjnym .

          8. Na prośbę ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) wychowawca ustalający ocenę powinien ją uzasadnić.

          9. Nauczyciele w zeszycie klasowym notują opinie własne i innych osób na temat zachowania uczniów w szkole i poza nią w oparciu o opracowane szkolne kryterium oceny z zachowania.

          10. Przy ustaleniu oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia lub inne dysfunkcje rozwojowe, należy uwzględnić wpływ tych zaburzeń lub dysfunkcji na jego zachowanie, na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania lub opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej.

          SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA ZACHOWANIA UCZNIA

          USTALONE PRZEZ RADĘ PEDAGOGICZNĄ

          W POROZUMIENIU Z RADĄ RODZICÓW I SAMORZĄDEM UCZNIOWSKIM

          11. Każdy uczeń otrzymuje na początku semestru 340 punktów jako kredyt zaufania i wzmocnienia jego poczucia wartości. Jest on równoważny ocenie bardzo dobrej ze sprawowania.

          12. Od ucznia zależy ocena końcowa. Może on kierować swoim zachowaniem w szkole i poza nią zachowując prawo do błędu.

          13. Kryteria oceny z zachowania:

          Ocena wzorowa – 450 punktów i więcej

          Ocena bardzo dobra – 340 – 449 punktów

          Ocena dobra – 285 – 339 punktów

          Ocena poprawna - 195 – 284 punktów

          Ocena nieodpowiednia – 125 – 194 punktów

          Ocena naganna – poniżej 125 punktów

           

          Ponadto uczeń, który w ciągu semestru stracił więcej niż:

          100 punktów – nie może otrzymać oceny wzorowej z zachowania

          150 punktów - nie może otrzymać oceny bardzo dobrej z zachowania

          200 punktów - nie może otrzymać oceny dobrej z zachowania

          250 punktów - nie może otrzymać oceny poprawnej z zachowania

           

          14. Uczeń otrzymuje punkty za:

          ·         udział w olimpiadzie przedmiotowej

                                                        I etap – 20 pkt

                                                       II etap – 30 pkt

                                                       III etap – 40 pkt

                                                       IV etap – 50 pkt

          ·         udział w pozaszkolnych formach zagospodarowania czasu wolnego uczniów – 10 pkt

          ·         poszanowanie i rozwijanie dobrych tradycji szkoły – 10 pkt

          ·         uczynność w postępowaniu codziennym – 10 pkt

          ·         reagowanie na zło – 10 pkt

          ·         dbałość o higienę osobistą i estetyczny wygląd, ład i estetykę otoczenia – 10 pkt (na koniec   semestru)

          ·         udział w konkursie szkolnym – 10-30 pkt

          ·         funkcję w szkole – 10-20 pkt (na koniec semestru)

          ·         funkcję w klasie – 10-20 pkt (na koniec semestru)

          ·         udział w zawodach sportowych – 20 pkt

          ·         pomoc podczas szkolnej uroczystości – 10 pkt

          ·         pomoc w przygotowaniu gazetki ściennej – 5-20 pkt

          ·         pracę na rzecz klasy – 10 pkt

          ·         pracę na rzecz szkoły – 10 pkt

          ·         pomoc w nauce kolegom, koleżankom – 10 pkt

          ·         wypożyczenie ze szkolnej biblioteki  minimum 3 książek w miesiącu - 10 pkt

          ·         punktualność – 10 pkt (na koniec semestru)

          ·         kulturę osobistą – 10 pkt (na koniec semestru)

          ·         udział w akademiach i apelach szkolnych – 10-20 pkt

          ·         do dyspozycji wychowawcy klasy 10-20 pkt

          ·         poinformowanie kolegi o tym, co się działo w szkole podczas jego nieobecności – 10 pkt

          ·         ochrona przyrody – 20 pkt

          ·         rozwijanie zainteresowań i uzdolnień – 10 pkt (na koniec semestru)

          ·         dobrowolne podejmowanie działań mających na celu dobro kolegów, klasy, szkoły i środowiska – 10 pkt

          ·         wzorowe zachowanie na wycieczce szkolnej, zawodach sportowych, dyskotece szkolnej – 10 pkt

          ·         pilność w nauce – 10 pkt (na koniec semestru)

           

          15. Uczeń traci punkty za:

          ·         przeszkadzanie na lekcjach – 5 pkt

          ·         lekceważący stosunek do nauczyciela – 5-20 pkt

          ·         niewykonywanie zgodnych z prawem poleceń nauczyciela – 10 pkt

          ·         aroganckie zachowanie wobec nauczyciela i osób dorosłych – 15 pkt

          ·         oszukiwanie nauczyciela – 20 pkt

          ·         ubliżanie koledze, wyśmiewanie – 10 pkt

          ·         zaczepki słowne, przezywanie – 10 pkt

          ·         zaczepki fizyczne – 10 pkt

          ·         wulgarne słownictwo – 10 pkt

          ·         złe zachowanie na stołówce, w klasie, na korytarzu, przed szkołą i poza nią – 10 pkt

          ·         niedbałość o higienę osobistą i estetyczny wygląd – 10 pkt (na koniec semestru)

          ·         brak podręczników, zeszytów i przyborów szkolnych – 5 pkt

          ·         brak stroju na uroczysty apel – 10 pkt

          ·         brak obuwia szkolnego – 5 pkt

          ·         niewypełnienie obowiązku dyżurnego – 5pkt

          ·         odmowa czynnego udziału w apelach i uroczystościach szkolnych – 10 pkt

          ·         szczególnie wybitnie głośne zachowanie się na korytarzu i w klasie bez żadnego powodu – 5 pkt

          ·         niszczenie sprzętu, mebli, podręczników szkolnych i innych rzeczy – 5-30 pkt

          ·         dewastacja elementów środowiska naturalnego – 10 pkt

          ·         zaśmiecanie otoczenia – 5 pkt

          ·         spóźnianie się na lekcje – 5 pkt

          ·         opuszczanie lekcji bez usprawiedliwienia – 10 pkt (na koniec semestru)

          ·         nieusprawiedliwiona nieobecność w szkole – 20 pkt (na koniec semestru)

          ·         samowolne opuszczanie terenu szkoły w czasie trwania zajęć lekcyjnych – 10 pkt

          ·         niewłaściwe zachowanie na wycieczce szkolnej, zawodach sportowych,      dyskotece szkolnej – 10 pkt

          ·         fałszowanie podpisów – 10 pkt

          ·         żucie gumy, jedzenie, picie w czasie lekcji – 10 pkt

          ·         niska frekwencja nie spowodowana chorobą ani innymi ważnymi względami – 20 pkt (na koniec semestru)

          ·         używanie telefonu komórkowego na terenie szkoły – 10 pkt

          ·         niestosowanie się do zasad obowiązujących w szkole - 10 pkt

          ·         bójka – 50 pkt

          ·         wyłudzanie pieniędzy – 50 pkt

          ·         kradzież – 50 pkt

          ·         palenie papierosów – 50 pkt

          ·         picie alkoholu – 50 pkt

          ·         inne niewłaściwe zachowanie – 10-20 pkt

           

          16. Ocena zachowania każdego ucznia klas I-III zostaje udokumentowana w formie opisowej i przechowywana wraz z arkuszem ocen przedmiotowych, natomiast ucznia klas IV-VIII wpisana do arkusza ocen przedmiotowych.

          17. Ocena klasyfikacyjna zachowania nie ma wpływu na:

            a)   oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych;

            b)   promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenie szkoły.

           

          18. Rada pedagogiczna może podjąć uchwałę o niepromowaniu do klasy programowo wyższej lub nieukończeniu szkoły przez ucznia, któremu w danej szkole po raz drugi z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania.

          19. Uczeń, któremu w danej szkole po raz trzeci z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej, a uczeń klasy programowo najwyższej w danym typie szkoły nie kończy szkoły.

          XII.  KLASYFIKOWANIE: 

          1. W ciągu roku szkolnego uczeń dwukrotnie podlega klasyfikacji – po zakończeniu pierwszego semestru i na koniec roku szkolnego, zgodnie z kalendarzem roku szkolnego ustalonym przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Kuratora Oświaty.

          2. Klasyfikowanie semestralne i roczne polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia w danym okresie z zajęć edukacyjnych umieszczonych w szkolnym planie nauczania i ustaleniu ocen klasyfikacyjnych oraz oceny z zachowania.

          3. Oceny klasyfikacyjne ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne, stosując WZO i PZO.

          4. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.

          5. Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.

          6. Na wniosek ucznia nieklasyfikowanego, z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności, lub na wniosek jego rodziców (prawnych opiekunów) rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny.

          7. Jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej, stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwi lub utrudni mu kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej, szkoła umożliwia uczniowi uzupełnienie braków.

          8. Egzamin klasyfikacyjny z plastyki, muzyki, zajęć artystycznych, zajęć technicznych, zajęć komputerowych i wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.

          9. Egzamin klasyfikacyjny zdaje również uczeń realizujący na podstawie odrębnych przepisów indywidualny tok lub program nauki oraz uczeń spełniający obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą.

          10. Uczeń spełniający obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą uzyskuje roczne oceny klasyfikacyjne na podstawie rocznych egzaminów klasyfikacyjnych z zakresu części podstawy programowej obowiązującej na danym etapie edukacyjnym, uzgodnionej na dany rok szkolny z dyrektorem szkoły. Egzaminy klasyfikacyjne są przeprowadzane przez szkołę, której dyrektor zezwolił na spełnianie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą. Uczniowi takiemu nie ustala się oceny zachowania.

          11. Dla ucznia spełniającego obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą nie przeprowadza się egzaminów klasyfikacyjnych z:

          ·         obowiązkowych zajęć edukacyjnych: plastyki, muzyki, zajęć artystycznych, zajęć technicznych i wychowania fizycznego

          ·         dodatkowych zajęć edukacyjnych.

          12. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Termin egzaminu klasyfikacyjnego uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami).

           

          13. Prośbę o wyznaczenie egzaminu składa się na piśmie do dyrektora szkoły nie później niż na tydzień przed zakończeniem zajęć edukacyjnych w danym semestrze
          ( roku szkolnym).

          14. Egzamin klasyfikacyjny składa się z części pisemnej oraz ustnej, z wyjątkiem egzaminu z plastyki, muzyki, zajęć komputerowych, informatyki, zajęć technicznych, techniki oraz wychowania fizycznego, z których egzamin powinien mieć przede wszystkim formę ćwiczeń praktycznych.

          15. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza nauczyciel danych zajęć edukacyjnych w obecności wskazanego przez dyrektora szkoły nauczyciela takich samych lub pokrewnych zajęć edukacyjnych.

          16. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły. W skład komisji wchodzą:

          ·      nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne – jako przewodniczący komisji

          ·      nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne – jako członek komisji.

           

          17. Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia spełniającego obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły. W skład komisji wchodzą:

          ·      dyrektor szkoły albo nauczyciel wyznaczony przez dyrektora szkoły – jako przewodniczący komisji;

          ·      nauczyciel albo nauczyciele obowiązkowych zajęć edukacyjnych, z których jest przeprowadzany ten egzamin.

           

          18. Przewodniczący komisji ustala z uczniem oraz z jego rodzicami (prawnymi opiekunami) liczbę zajęć edukacyjnych, z których uczeń może zdawać egzaminy w czasie jednego dnia.

           

          19. W czasie egzaminu klasyfikacyjnego mogą być obecni – w charakterze obserwatorów – rodzice (prawni opiekunowie) ucznia.

          20. Z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół zawierający: nazwę zajęć edukacyjnych, z których był przeprowadzony egzamin; imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji, termin egzaminu klasyfikacyjnego, imię i nazwisko ucznia, zadania egzaminacyjne, ustaloną ocenę klasyfikacyjną.

          21. Do protokołu dołącza się odpowiednio pisemne prace ucznia, zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia i zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.

          22. Ustalona w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego niedostateczna roczna (śródroczna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego.

          23. Uczeń, który z przyczyn losowych nie przystąpił do egzaminu klasyfikującego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły.

          24. Rodzice (prawni opiekunowie) powinni być poinformowani o przewidywanych semestralnych i rocznych ocenach niedostatecznych ucznia najpóźniej na miesiąc przed klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej w formie pisemnej informacji z datą i podpisem wychowawcy. O przewidywanych innych ocenach lub o przewidywanej nieklasyfikacji ucznia rodzice informowani są najpóźniej dwa tygodnie przed radą klasyfikacyjną. Podpisane przez rodzica propozycje ocen ucznia zwracane są wychowawcy klasy.

          25. W sytuacji gdy proponowana ocena roczna zachowania jest według rodzica (prawnego opiekuna) za niska, może on zgłosić się do wychowawcy z wnioskiem o wskazanie konkretnych wytycznych w celu uzyskania wyższej oceny.

          W przypadku oceny nagannej gdy uczeń:

          - łamie zasady dyscypliny, pali papierosy, pije alkohol, zażywa narkotyki, dopalacze, dopuszcza się wybryków chuligańskich, wyłudzeń oraz kradzieży,

          - popada w konflikt z prawem,

          nie ma możliwości uzyskania oceny wyższej.

           

          26. Uczeń otrzymuje miano wzorowego ucznia, jeśli w wyniku klasyfikacji semestralnej lub rocznej uzyskana przez niego średnia  wyniosła co najmniej 4,75 a ocena z zachowania nie jest niższa niż bardzo dobra.

           

          XIII.  PROMOWANIE:

          1. Uczeń klasy I-III szkoły podstawowej otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej.

          2. Na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) i po uzyskaniu zgody wychowawcy klasy lub na wniosek wychowawcy klasy i po uzyskaniu zgody rodziców (prawnych opiekunów) oraz po uzyskaniu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym  poradni specjalistycznej, rada pedagogiczna może postanowić o promowaniu ucznia klasy I i II szkoły podstawowej do klasy programowo wyższej również w ciągu roku szkolnego.

          9. W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I-III szkoły podstawowej na podstawie opinii wydanej przez lekarza lub  poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym poradnię specjalistyczną, oraz po zasięgnięciu opinii rodziców (prawnych opiekunów) ucznia.

          3. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, uzyskał roczne oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej.

          4. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania, otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem.

          5. Ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym promuje się do klasy programowo wyższej, uwzględniając specyfikę kształcenia tego ucznia, w porozumieniu z rodzicami (prawnymi opiekunami).

          8. Uczeń, który nie spełnił warunków określonych w ust. 3, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej i powtarza klasę, z zastrzeżeniem ust. 17 tego rozdziału.

          9. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał ocenę niedostateczną z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy. W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin poprawkowy z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

          10. Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej oraz części ustnej, z wyjątkiem egzaminu z plastyki, muzyki, zajęć komputerowych, zajęć technicznych oraz wychowania fizycznego, z których egzamin ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.

          11. Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły w ostatnim tygodniu ferii letnich.

          12. Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły. W skład komisji wchodzą:

            1)   dyrektor szkoły - jako przewodniczący komisji;

            2)   nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne - jako egzaminujący;

            3)   nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne - jako członek komisji.

           

          13. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 12 pkt 2, może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje jako osobę egzaminującą innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.

          14.  Z przeprowadzonego egzaminu poprawkowego sporządza się protokół zawierający w szczególności:

            1)   skład komisji;

            2)   termin egzaminu poprawkowego;

            3)   pytania egzaminacyjne;

            4)   wynik egzaminu poprawkowego oraz uzyskaną ocenę.

           

          15.  Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia i zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.

          16. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły, nie później niż do końca września.

          17. Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej  i powtarza klasę.

          18. Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia szkoły podstawowej, rada pedagogiczna może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne są, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, realizowane w klasie programowo wyższej.

          19. Uczeń kończy szkołę podstawową:

          1)  jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej uzyskał oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych wyższe od oceny niedostatecznej,

          2) przystąpił ponadto do egzaminu ósmoklasisty, z zastrzeżeniem art. 44zw zwolnienie obowiązku z przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty, art. 44zx zwolnienie z części egzaminu ósmoklasisty i art. 44zz dodatkowy termin egzaminu ósmoklasisty ust. 2.

           

          XIV.  SPRAWDZIAN WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI

          1. Uczeń lub jego rodzice mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen.

          2. Zastrzeżenia, o których mowa w ust. 1, zgłasza się od dnia ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych lub rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, nie później jednak niż w terminie 2 dni roboczych od dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

          3. W przypadku stwierdzenia, że roczna, ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen, dyrektor szkoły powołuje komisję, która przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia oraz ustala roczną ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych oraz w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania – ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania.

          4. Sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia przeprowadza się nie później niż w terminie 5 dni od dnia zgłoszenia zastrzeżeń, termin sprawdzianu uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami.

          5. W skład komisji powołanej przez dyrektora w celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności wchodzą:

          ·         dyrektor szkoły albo nauczyciel wyznaczony przez dyrektora szkoły – jako przewodniczący komisji;

          ·         nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne;

          ·         nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne.

           

          6. Nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. w takim przypadku dyrektor szkoły powołuje w skład komisji innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.

          7. W skład komisji powołanej przez dyrektora w celu sprawdzenia prawidłowości wystawienia rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania wchodzą:

          ·         dyrektor szkoły albo nauczyciel wyznaczony przez dyrektora szkoły – jako przewodniczący komisji;

          ·         wychowawca oddziału;

          ·         nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danym oddziale;

          ·         pedagog, jeżeli jest zatrudniony w szkole;

          ·         psycholog, jeżeli jest zatrudniony w szkole;

          ·         przedstawiciel samorządu uczniowskiego;

          ·         przedstawiciel rady rodziców.

           

          8. Komisja ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania w terminie 5 dni od dnia zgłoszenia zastrzeżeń. Ocena jest ustalana w drodze głosowania zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.

          9. Ze sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia sporządza się protokół, zawierający w szczególności:

          ·         nazwę zajęć edukacyjnych, z których był przeprowadzony sprawdzian;

          ·         imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji;

          ·         termin sprawdzianu wiadomości i umiejętności;

          ·         imię i nazwisko ucznia;

          ·         zadania sprawdzające;

          ·         ustaloną ocenę klasyfikacyjną.

           

          10. Do protokołu dołącza się odpowiednio pisemne prace ucznia, zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia i zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego.

          11. Z posiedzenia komisji ustalającej ocenę zachowania sporządza się protokół zawierający w szczególności:

          ·         imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji;

          ·         termin posiedzenia komisji;

          ·         imię i nazwisko ucznia;

          ·         wynik głosowania;

          ·         ustaloną ocenę klasyfikacyjną zachowania wraz z uzasadnieniem.

           

          12. Protokoły, o których mowa w ust. 9 i 11, stanowią załączniki do arkusza ocen ucznia.

           

          XV:  UWAGI KOŃCOWE:

          1. Wewnątrzszkolne zasady oceniania mają charakter otwarty, co oznacza, że każdy aspekt i faza oceniania mogą być poddane analizie i weryfikacji (po I semestrze nauki).

           

          2. Propozycje zmian  do Wewnątrzszkolnych Zasad Oceniania mogą  składać   do Dyrektora Szkoły:

          a)   nauczyciele na posiedzeniach rady pedagogicznej,

          b)  uczniowie na lekcjach wychowawczych za pośrednictwem wychowawcy,

          c)   Samorząd Uczniowski na spotkaniach z Dyrektorem Szkoły,

          d)  rodzice na spotkaniach z nauczycielami.

          3.  Przedmiotowe zasady oceniania są załącznikiem do wewnątrzszkolnych zasad oceniania i są z nimi spójne.